Banksy po raz kolejny krytykuje sytuację, w jakiej znaleźli się uchodźcy koczujący w Calais. Tym razem chodzi o użycie gazu łzawiącego przez francuską policję. Mural powstał w pobliżu ambasady Francji w Londynie. Został jednak zasłonięty.
Najnowsza praca brytyjskiego artysty znanego jako Bansky, jest kolażem – parafrazą legendarnego plakatu musicalowej wersji „Nędzników”. Ukazana została Cosette (postać z musicalu) ze łzami w oczach, w tle powiewa postrzępiona flaga Francji, na pierwszym planie leży puszka po gazie łzawiącym. Praca po kilku godzinach została zasłonięta.
I guess \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'public art\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\' ain\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'t what it used to be. #Banksy piece near the French embassy, London, gets covered up quick. pic.twitter.com/HhValSww0a
— Yui Mok (@yuimok) styczeń 25, 2016
Pierwsza interaktywna praca Banksy'ego
Na swojej pracy Banksy umieścił również kod QR. Po zeskanowaniu odsyła on użytkowników smartfonów do wideo, które pokazuje nalot policji na obóz w Calais.
Całość jest komentarzem do akcji francuskiej policji z 5 i 6 stycznia br., kiedy na teren jednego z nielegalnych obozów uchodźców w Calais, wkroczyła policja. Celem była eksmisja 1,5 tys. osób. W akcji użyto armatek wodnych oraz gazu łzawiącego.
Jest to pierwsza praca Banksy’ego, która wykorzystuje technologię QR, ale nie pierwsza dotycząca uchodźców w Calais. W „Dżungli” (obóz dla uchodźców w Calais) artysta stworzył mural pokazujący Steve’a Jobsa jako uchodźcę.
Autor: tmw//kk / Źródło: The Independent, Dazed