TVN24 | Kultura i styl

Zmarła Anne Rice, autorka "Wywiadu z wampirem"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akw//rzw
Źródło:
BBC, tvn24.pl
Janet Mayer/EAST NEWSAnne Rice zmarła w wieku 80 lat

Anne Rice, autorka literatury grozy, której największą sławę przyniosła zekranizowana powieść "Wywiad z wampirem", zmarła w wieku 80 lat. Rice tworzyła także pod pseudonimami Anne Rampling i AN Roquelaure. Stworzyła cały cykl "Kroniki wampirów". "Nauczyła mnie przekraczać granice gatunków i poddawać się moim obsesyjnym pasjom" - wspomniał jej syn, także pisarz.

Anne Rice, urodzona jako Howard Allen O'Brien w październiku 1941 roku, była amerykańską pisarką, która sprzedała ponad 150 milionów książek. Zmarła w sobotni wieczór, w otoczeniu rodziny. Jej syn Christopher Rice, także pisarz, poinformował, że przyczyną śmierci były komplikacje spowodowane przebytym udarem mózgu.

"W jej ostatnich godzinach siedziałem przy jej szpitalnym łóżku, pełen podziwu dla jej osiągnięć i odwagi" - wspomniał na Facebooku. "Jako matka, jej wsparcie dla mnie było bezwarunkowe - nauczyła mnie akceptować marzenia, odrzucać konformizm i rzucać wyzwanie ciemnym głosom strachu i zwątpienia. Jako pisarka nauczyła mnie przekraczać granice gatunków i poddawać się moim obsesyjnym pasjom" - wyznał. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNEIE W TVN24 GO

Kroniki wampirów

"Wywiad z wampirem" ("Interview with the Vampire"), opublikowany w 1976 roku (w 1992 roku Polsce), stał się bestsellerem. Na jego podstawie w 1994 roku powstał film o tym samym tytule z Tomem Cruise'em i Bradem Pittem w obsadzie.

Rice napisała sequele powieści, tworząc serię zatytułowaną "Kroniki wampirów" ("The Vampire Chronicles"). Kolejna z książek z tego cyklu, "Królowa potępionych" ("Queen of the Damned"), również doczekała się ekranizacji (w 2002 roku).

Rice tworzyła także powieści erotyczne pod pseudonimami Anne Rampling i AN Roquelaure, w tym wydaną w 1985 roku "Ucieczkę do Edenu" ("Exit to Eden"), którą zadedykowała mężowi, malarzowi i poecie. Ze Stanem Rice'em pobrali się w Teksasie w 1961 roku. Byli razem do jego śmierci w 2002 roku. Był uważany za pierwowzór postaci Lestata z "Wywiadu z wampirem".

Pisarka zostanie pochowana podczas prywatnej ceremonii w Nowym Orleanie, największym mieście amerykańskiego stanu Luizjana, gdzie się urodziła. Jej syn zapowiedział, że w przyszłym roku zorganizowana zostanie otwarta dla wszystkich uroczystość celebrująca jej życie.

Autor:akw//rzw

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Janet Mayer/EAST NEWS

Pozostałe wiadomości