Samotne wilki. 20 lat temu Al Pacino i Robert De Niro usiedli przy jednym stole

"Gorączka" - zwiastun filmu
"Gorączka" - zwiastun filmu
Warner Bros - Entertainment Inc.
"Gorączka" to zdaniem wielu najlepszy film sensacyjny w historii HollywoodWarner Bros - Entertainment Inc.

Jeżeli scenę strzelaniny na ulicach Los Angeles pokazuje się amerykańskim marines jako nagranie instruktażowe, to z dużą pewnością można stwierdzić, że film, z którego pochodzi, jest wybitny. 20 lat temu do kin weszła "Gorączka". Dzieło Michaela Manna nie osiągnęłoby jednak statusu kultowego, gdyby nie Robert De Niro i Al Pacino. Mannowi udało się zaprosić do gry najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia i po raz pierwszy obaj zgodzili się usiąść na planie przy jednym stole. Przeprowadzili niezapomniany dialog.

- Kiedy De Niro i Pacino pojawili się razem na ekranie, żaden z nich nie musiał już nikomu niczego udowadniać. Pacino w 1993 r. zdobył długo wyczekiwanego Oscara za "Zapach kobiety", De Niro – już z dwiema statuetkami na koncie – kontynuował owocną współpracę z Martinem Scorsese. Dawna rywalizacja o miano najlepszego aktora pokolenia nie była więc tak zażarta jak w latach 70. i na planie "Gorączki" spotkali się aktorzy dojrzali i uznani, obaj wyspecjalizowani w podobnym, gangsterskim emploi - tłumaczy Iwo Sulka, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pacino i De Niro w słynnej scenie w restauracjiWarner Bros. Entertainment Inc.

Wielka rywalizacja

Rzeczywiście, do tamtego momentu De Niro i Pacino dostąpili już wszelkich zaszczytów. Ponad 20 lat wspaniałej kariery obu ikon Hollywood, poprzedzające ich wspólne pojawienie się na ekranie w 1995 r., było pisaną przez media wielką rywalizacją.

Filmy, w których obaj pojawiali się od lat 70. wystarczyłyby do stworzenia oddzielnego kanonu amerykańskiego kina. Pacino, który pierwszą większą rolę dostał od Francisa Forda Coppoli w "Ojcu chrzestnym" (1972), stał się bohaterem Ameryki w zaledwie trzy lata. Chwilę później pojawił się bowiem w absolutnie kultowych filmach Sidneya Lumeta "Serpico" i "Pieskie popołudnie", w międzyczasie grając niezwykłą i być może najbardziej wymagającą rolę w karierze w "Strachu na wróble" Jerry’ego Schatzberga.

Robert De Niro w 1973 r. pojawił się z kolei w filmie "Ulice nędzy" Martina Scorsese; od tamtego obrazu zaczęła się jego trwająca do dziś współpraca i wielka przyjaźń z reżyserem. W 1976 r. De Niro zagrał w "Taksówkarzu" (reż. Scorsese), dwa lata później w "Łowcy jeleni" (reż. Michael Cimino), a w 1980 r. we "Wściekłym byku" (znów Scorsese).

De Niro i Pacino przez lata obserwowali nawzajem swoją grę z dystansu, choć w 1974 r. - jeszcze u początków kariery - znaleźli się i "obejrzeli" po raz pierwszy dokładniej na planie drugiej części "Ojca chrzestnego". Wtedy jednak Coppola, który powierzył Pacino rolę Michaela Corleone, z De Niro stworzył młodego Vita Corleone. Wschodzące gwiazdy kina podzieliły dekady historii sycylijskiej rodziny imigrantów. Na historię, w której znajdzie się miejsce dla ich obu, trzeba było czekać ponad 20 lat.

Robert De Niro i Val Kilmer w "Gorączce"Warner Bros. Entertainment Inc.

W oczekiwaniu na spotkanie

Michael Mann pierwszy scenariusz do "Gorączki" napisał już w 1979 roku. Wtedy chciał stworzyć na jego podstawie serial telewizyjny, w końcu jednak zrozumiał, że głowie siedzi mu jedna, spójna opowieść. Wyobraził sobie ostatnią scenę przyszłego filmu i zrozumiał, że jego bohaterami będą samotne wilki; że obraz będzie opowiadał o wzajemnej fascynacji stróża prawa i kryminalisty, którzy - paradoksalnie - odnajdą w sobie najbliższe w życiu osoby.

Mann dopracował film do perfekcji. Oczekiwanie na moment wspólnego pojawienia się na ekranie Pacino i De Niro do dziś hipnotyzuje widza. Nim Vincent Hanna (Pacino) zaprosi Neila McCauleya (De Niro) na kawę, gdzieś przy autostradzie oplatającej Los Angeles, by w środku nocy rozmawiać o życiu i śmierci, obaj spojrzą sobie w oczy w jednej z najbardziej niezwykłych scen w historii kina.

Hanna obserwuje dzięki kamerze noktowizyjnej dokonującego kradzieży McCauleya. Jeden z policjantów uderza kolbą karabinu w bok ciężarówki, w której swoje centrum dowodzenia ma detektyw. W zupełnej ciszy, w środku nocy, McCauley to słyszy. Zaniepokojony, patrzy w ciemność. Wtedy Mann pokazuje widzom zamierającego Pacino. On i De Niro widzą siebie tylko poprzez ekran telewizora. Michael Mann w ten sposób puszcza oko do widza. Mówi: wiem, że na to czekasz.

W jednej krótkiej scenie filmowa opowieść i realny świat trwającej 20 lat rywalizacji aktorów łączą się i potęgują napięcie.

Robert De Niro i Amy BrennemanWarner Bros. Entertainment Inc.

Dwie strony tego samego

Pacino i De Niro w filmie Michaela Manna nie są postaciami stereotypowymi. "Gorączka" to nie klasyczny amerykański kryminał, filmy Manna nigdy nie były i nie są bowiem tylko sensacją.

Reżyser kręci obrazy niezwykle plastycznie. Jego styl - kamery trzymanej w ręce, blisko samych aktorów - pozwala widzom wejść w ich skórę. Dzięki temu Pacino (jak i inni bohaterowie, innych filmów) jest kimś więcej niż protagonistą, z którym widz ma się utożsamiać. De Niro to z kolei ktoś więcej niż antagonista, któremu należy życzyć jak najgorzej.

De Niro i Pacino to samotne wilki walczące w obojętnym, zimnym i ponurym świecie wydającym się emanacją ich podświadomości. Vincent Hanna i Neil McCauley żywią się swoimi lękami. Bliskość z kobietami, której pragną i o którą się starają, prędzej czy później rozbija się o mur, za którym chowają tylko dla siebie swój strach, wściekłość i ból — najważniejsze pierwiastki ich duszy.

Scena, w której De Niro stoi w pustym mieszkaniu, a kamera płynnie przechodzi z jego twarzy na majaczący w tle, wzburzony ocean to kwintesencja twórczości Michaela Manna. Niezwykle elegancka, otwiera równocześnie drzwi do świata przepełnionego melancholią. Choć De Niro jako Neil McCauley powtarza sobie, by nie przywiązywać się w życiu do niczego, "czego nie można zostawić w 30 sekund i zniknąć za rogiem", próbuje jednak stworzyć związek. On też - nawet on, morderca - zaczyna rozumieć, że nie może wiecznie uciekać przed samotnością.

Diane Venora i Al PacinoWarner Bros. Entertainment Inc.

Vincent Hanna i Neil McCauley się uzupełniają. Detektyw podziwiający złodzieja szybko zaczyna rozumieć, że wraz z McCauleyem stanowią dwie strony jednej monety; że w chwili, w której dojdzie do konfrontacji, to los zdecyduje o tym, czy na wierzchu znajdzie się orzeł czy reszka.

Hannah ma jednak w sobie coś, co McCauley stracił lub czego nigdy nie miał. Żywi się wściekłością, ale wciąż - od lat - pragnie sprawiedliwości. Przypomina upadłego anioła. Poznał ludzi od ich najgorszej strony, ale sam - zdolny do morderstwa - chciałby dla nic lepszego życia.

Niezwykła scena, w której w pełnym napięciu ratuje swoją przybraną córkę i powtarza jej, by ona jedna żyła, gdy reszta świata będzie się zabijała, pokazuje Vincenta Hannę wciąż wierzącego w to, że niewinność da się ocalić; strażnika gotowego polec w walce, po to, by ją chronić.

Hanna i McCauley to ludzie spełniający się w działaniu. Michael Mann stworzył postacie zamknięte w sobie i tak oszczędne w słowach, że scena rozmowy w restauracji tuż po premierze filmu została przyjęta z pewnym zawodem. Widzowie spodziewali się czegoś innego, choć z drugiej strony nie wiedzieli na pewno, czego dokładnie.

20 lat po premierze "Gorączki" rozmowa Pacino i De Niro nagrana dwiema kamerami - tak, by widz nawet przez chwilę nie musiał dzielić uwagi między dwie ikony kina - jest jednak uznawana za jedną z najznakomitszych w dorobku Michaela Manna, bo w niej doskonale odzwierciedlają się charaktery bohaterów. Ich rozmowa przypomina monolog. Jest jak przeglądanie się w lustrze. Więcej w niej gestów, westchnień, ciszy. Jest ukoronowaniem wizji, jaką Pacino i De Niro mieli zrealizować na ekranie.

Nie zawiedli. Ten dialog przeprowadzili bez przygotowania. W końcu to De Niro i Pacino. Najwięksi z największych.

Michael Mann, Al Pacino i Robert De NiroWarner Bros. Entertainment Inc.

Autor: Adam Sobolewski//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros. Entertainment Inc.

Pozostałe wiadomości

Sejm wysłuchał w piątek wieczorem informacji szefa i wiceszefa resortu obrony o nieprawidłowościach w podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza, jak również informacji ministra sprawiedliwości na temat toczących się śledztw dotyczących katastrofy smoleńskiej. W dyskusji głos zabrał sam Macierewicz.

Macierewicz o "eksplozji" i "zbrodni". Wyłączony mikrofon, oklaski od posłów PiS

Macierewicz o "eksplozji" i "zbrodni". Wyłączony mikrofon, oklaski od posłów PiS

Źródło:
PAP, TVN24

Kierowca ciężarówki wjechał w piątek w miejscowości Sztum (Pomorskie) w zaparkowane auta. Uszkodzonych zostało 11 samochodów. Policja podała, że nikt nie został ranny. - W zaparkowanych pojazdach nie było żadnych osób - wyjaśnił młodszy aspirant Paweł Łyko z komendy powiatowej.

Ciężarówką wjechał w zaparkowane auta, wiele zostało uszkodzonych. "Tłumaczył się chwilową nieuwagą"

Ciężarówką wjechał w zaparkowane auta, wiele zostało uszkodzonych. "Tłumaczył się chwilową nieuwagą"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnych powodzi w Hiszpanii wzrosła do 223. W niektórych regionach wciąż trwają poszukiwania zaginionych osób. W akcjach na plażach, w ujściach rzek oraz w rejonie jeziora Albufera biorą udział helikoptery, drony i specjalnie szkolone psy.

"To jak szukanie igły w ogromnym stogu siana"

"To jak szukanie igły w ogromnym stogu siana"

Źródło:
PAP

W tygodniu poprzedzającym wybory prezydenckie FBI udaremniło irański zamach na Donalda Trumpa. Poinformował o tym resort sprawiedliwości USA, cytowany przez agencję Reutera.

FBI udaremniło irański zamach na Trumpa. Tuż przed wyborami

FBI udaremniło irański zamach na Trumpa. Tuż przed wyborami

Źródło:
PAP

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburza się Konrad Berkowicz z Konfederacji. Z kolei Sebastian Kaleta pisze o "cenzurze proniemieckiej". Obaj odnoszą się do zdjęcia stron podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich, gdzie w cytowanej patriotycznej pieśni użyto słowa "Krzyżak" zamiast "Niemiec". Politycy sugerują, że ten podręcznik wprowadził rząd Donalda Tuska. Tyle że zatwierdził go minister edukacji w czasach rządów PiS. Co więcej - najprawdopodobniej istniały różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

"Cenzura proniemiecka" Roty? Kto i kiedy wprowadził nową wersję

"Cenzura proniemiecka" Roty? Kto i kiedy wprowadził nową wersję

Źródło:
Konkret24

"Na początku listopada obserwujemy pogłębienie różnicy w notowaniach dwóch najbardziej liczących się ugrupowań" - podkreśla CBOS w komentarzu do najnowszego badania preferencji partyjnych. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w tym miesiącu, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 34 proc. Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość - 25 proc. Na podium znalazłaby się również Konfederacja.

"Największy spadek" jednej partii. Nowy sondaż

"Największy spadek" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Władze Gdyni poinformowały w komunikacie, że w sieci wodociągowej w strefie Gdynia Śródmieście doszło do skażenia wody. W badaniach sanepidu wykryto bakterie grupy coli. Inspektorat wydał decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia po przegotowaniu.

Inspektor Sanitarny w Gdyni: bakterie grupy coli w wodzie w centrum miasta

Inspektor Sanitarny w Gdyni: bakterie grupy coli w wodzie w centrum miasta

Źródło:
PAP

Sejm skierował do dalszych prac poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego w kwestii aborcji. Zakłada on częściową dekryminalizację przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji. Nie jest to pierwsze podejście do zmiany przepisów. Wcześniejszy projekt w tej sprawie został odrzucony w lipcu.

Jest decyzja Sejmu w sprawie projektu o dekryminalizacji aborcji

Jest decyzja Sejmu w sprawie projektu o dekryminalizacji aborcji

Źródło:
tvn24.pl

W środowej rozmowie telefonicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przyszłym przywódcą Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem uczestniczył również Elon Musk - donosi w piątek portal Axios, powołując się na źródła. Zdaniem portalu miałoby to wskazywać na ważną rolę, jaką w przyszłej amerykańskiej administracji może odgrywać dyrektor generalny Tesli i SpaceX.

Axios: w rozmowie Zełenskiego z Trumpem uczestniczył również Elon Musk  

Axios: w rozmowie Zełenskiego z Trumpem uczestniczył również Elon Musk  

Źródło:
PAP, Axios

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że prezydent Andrzej Duda poleci w piątek do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z Donaldem Trumpem. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak powiedział jednak później w rozmowie z Polsat News, że "nie ma żadnych planów wylotu dzisiaj".

Doniesienia o wylocie Dudy do USA i spotkaniu z Trumpem. Jest komentarz z kancelarii

Doniesienia o wylocie Dudy do USA i spotkaniu z Trumpem. Jest komentarz z kancelarii

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, Polsat News

Elon Musk nazwał w czwartek kanclerza Niemiec Olafa Scholza "głupcem", komentując informację o rozpadzie koalicji rządowej w Niemczech. Jak zauważa portal Politico, miliarder jest "w świetnej formie" po wyborach w USA. Tym bardziej że Donald Trump "dał do zrozumienia", iż "​​nagrodzi" jego pomoc w powrocie do Białego Domu.

Musk skomentował rozpad koalicji Scholza. Obraźliwe zdanie po niemiecku

Musk skomentował rozpad koalicji Scholza. Obraźliwe zdanie po niemiecku

Źródło:
Politico

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Maria Anna Potocka została odwołana z funkcji dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. To rezultat wyroku w sprawie mobbingu, którego ofiarą była jedna z pracownic Potockiej. Do czasu powołania nowego szefa instytucją będzie zarządzał wicedyrektor Grzegorz Kuźma. Potocka w specjalnym oświadczeniu zapowiedziała, że podejmie działania zmierzające do ustalenia prawdy oraz do obrony dobrego imienia.

Maria Anna Potocka odwołana z funkcji dyrektora. Jest jej reakcja

Maria Anna Potocka odwołana z funkcji dyrektora. Jest jej reakcja

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ustalenie zasad zwrotu niewykorzystanych środków, uproszczenie umów z operatorami telekomunikacyjnymi, łatwiejsze porównanie ofert oraz większa ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami. Takie zmiany wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej, które wchodzi w życie w niedzielę.

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol przeprosił za kontrowersje wokół swojej żony, pod adresem której kierowane są oskarżenia między innymi o korupcję i ingerencje w sprawy państwowe. Doniesienia te sprawiły, że poparcie dla prezydenta spadło poniżej 20 procent. Yoon stwierdził jednak, że niektóre zarzuty wobec pierwszej damy zostały wyolbrzymione i nie zgodził się na wszczęcie formalnego śledztwa w ich sprawie.

Prezydent przeprasza za swoją żonę: powinna zachowywać się lepiej

Prezydent przeprasza za swoją żonę: powinna zachowywać się lepiej

Źródło:
BBC, Korea Times, Straits Times

Dwóch rosyjskich żołnierzy zostało skazanych na dożywocie za rozstrzelanie dziewięciorga członków rodziny w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej - poinformował w piątek dziennik "Kommiersant". Wyrok zapadł w sądzie wojskowym w Rostowie nad Donem. Do morderstwa rodziny, która mieszkała w mieście Wołnowacha, doszło pod koniec października ubiegłego roku.

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali dziewięcioosobową rodzinę. Sąd wojskowy wydał wyrok

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali dziewięcioosobową rodzinę. Sąd wojskowy wydał wyrok

Źródło:
PAP, Kommiersant

Armia rosyjska otrzymała od Korei Północnej stare karabiny maszynowe typu 73, które zostały wyprodukowane jeszcze w latach 70. - napisał ukraiński portal wojskowy Defense Express. Zdjęcia tego uzbrojenia opublikował między innymi rosyjski prowojenny kanał na Telegramie "Wojewoda wieszczajet".

Reżim Kima ofiarował Rosjanom karabiny. "Przestarzałe nawet jak na ich standardy"

Reżim Kima ofiarował Rosjanom karabiny. "Przestarzałe nawet jak na ich standardy"

Źródło:
Defense Express, Militarnyj, tvn24.pl

Co dalej z rządem Olafa Scholza? Po dymisji ministra finansów z FDP rządząca w Berlinie koalicja przestała istnieć. Opozycja chce przyspieszonych wyborów, i to jak najszybciej. Wątpliwości zdają się też nie mieć wyborcy i w sondażach wskazują jasno - czas na nowego kanclerza. W sondażach prowadzi CDU/CSU, ale raczej nie uzyska samodzielnej większości, a trudno powiedzieć, kto mógłby zostać ich koalicjantem.

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Sądzie Okręgowym w Koszalinie skończył się proces w sprawie tragedii, do której doszło w 2019 roku w Koszalinie. Strony wygłosiły mowy końcowe. W wyniku pożaru, który wybuchł w escape roomie, zginęło pięć nastolatek. Proces czterech osób ruszył w grudniu 2021 roku. Miłosz S., Małgorzata W., Beata W. oraz Radosław D. usłyszeli zarzuty umyślnego przekroczenia przepisów przeciwpożarowych oraz nieumyślnego spowodowania śmierci pięciu osób. Mężczyznom grozi osiem lat więzienia, a kobietom sześć. Wyrok ma być ogłoszony 21 listopada.

Pięć nastolatek zginęło w pożarze escape roomu. Koniec procesu

Pięć nastolatek zginęło w pożarze escape roomu. Koniec procesu

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak ksiądz Michał O. szykował się do budowy Medialnego Centrum Ewangelizacji

Jak ksiądz Michał O. szykował się do budowy Medialnego Centrum Ewangelizacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Zbigniew Ziobro chciał zbudować nowe imperium medialne i mieć "młodego Rydzyka". Ksiądz O. pasował mu do tej konstrukcji - powiedział Mariusz Witczak z Koalicji Obywatelskiej o ustaleniach w sprawie księdza Michała O. i jego wiedzy w sprawie konkursu w Funduszu Sprawiedliwości. Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, stwierdziła, że "Zbigniew Ziobro i jego koledzy okradali nie tylko państwo polskie, ale też osoby doświadczające przemocy".

"Ziobro chciał mieć 'młodego Rydzyka'. Ksiądz O. pasował mu do tej konstrukcji"

"Ziobro chciał mieć 'młodego Rydzyka'. Ksiądz O. pasował mu do tej konstrukcji"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W Mozambiku od końca października co najmniej 18 osób zginęło w zamieszkach, które wybuchły po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich. Oficjalnie wygrał je Daniel Chapo, ale opozycja nie uznaje rezultatów głosowania. Sytuacja w Mozambiku budzi coraz większy niepokój sąsiednich państw.

Chaos i śmierć po ogłoszeniu wyników wyborów. Sąsiedzi zamykają granicę

Chaos i śmierć po ogłoszeniu wyników wyborów. Sąsiedzi zamykają granicę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Alarmy przeciwrakietowe w Kijowie to codzienność. 7 listopada wstrzymał rozmowę w "Faktach po Faktach". W stolicy Ukrainy spadły z nieba na szczęście tylko odłamki, ale w Charkowie bomba spadła na blok mieszkalny. Ukraina potrzebuje wsparcia, żeby bronić się przed terrorem Putina. Wsparcie to nie tylko broń od Zachodu, ale także zagraniczni ochotnicy, którzy udają się na front.

Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Źródło:
Fakty TVN

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od czwartku 7 listopada możemy oglądać w kinach najnowszą odsłonę świątecznego hitu - "Listy do M. Pożegnania i powroty". W szóstej komedii z tej serii oglądamy dobrze znanych bohaterów, ale jest też kilka zaskoczeń. Zapytaliśmy o nie scenarzystę "Listów do M." Mariusza Kuczewskiego.

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy obsypane nagrodami Akademii Filmowej filmy będą miały w najbliższych dniach premierę na platformie Max. Wśród nich jest słynny "Gladiator" Ridleya Scotta, ale też znakomita komedia z Cher i dramat kostiumowy Martina Scorsese.

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Źródło:
tvn24.pl