"Żywa legenda kina". Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę

TVN24


Francuski aktor, producent, reżyser i scenarzysta Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości. Nagrodę wręczono podczas uroczystości zorganizowanej w Salle Debussy w trakcie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W uzasadnieniu przyznania Delonowi nagrody stwierdzono, że jest on "wielką, żywą legendą i globalną ikoną kina".

Informację o przyznaniu Delonowi Honorowej Złotej Palmy organizatorzy canneńskiego festiwalu podali w połowie kwietnia. Decyzja ta nie obyła się bez kontrowersji. Zaprotestowały przeciwko niej między innymi działaczki ruchu Osez le Feminisme, zarzucając Delonowi homofobię i seksizm. Powstała także internetowa petycja, której autorzy wypomnieli aktorowi sympatię dla ultraprawicowego ugrupowania Marine Le Pen. W obronie Delona stanęli między innymi miłośnicy jego twórczości oraz dyrektor artystyczny festiwalu w Cannes Thierry Fremaux.

Delon odebrał wyróżnienie podczas niedzielnej uroczystości zorganizowanej w Salle Debussy. - Cieszę się z Honorowej Złotej Palmy. Jest jedna rzecz na świecie, której jestem absolutnie pewien i z której jestem dumny. To moja kariera (...). Swoją pracę wykonywałem przez całe życie i robiłem to najlepiej, jak mogłem - podkreślił. Artysta podziękował także publiczności.

"Żywa legenda kina"

W uzasadnieniu przyznania Delonowi nagrody stwierdzono, że jest on "wielką, żywą legendą i globalną ikoną kina". "Ponad 80 filmów, niezliczone arcydzieła i superlatywy są świadectwem artystycznego geniuszu i międzynarodowej chwały człowieka, który zagrał w filmie kryminalnym 'W pełnym słońcu' (1960). Reżyser Rene Clement odkrył nieoszlifowany diament - Delona, który miał wtedy zaledwie 25 lat" - przypomniano.

Organizatorzy festiwalu zaznaczyli ponadto, że są dumni, iż Delon, znany między innymi z roli w nagrodzonym Złotą Palmą w 1963 roku "Lamparcie" Luchino Viscontiego, przyjął honorowe wyróżnienie.

Niedzielną ceremonię uświetnił pokaz francusko-włoskiego kryminału "Pan Klein" w reżyserii Josepha Loseya z 1976 roku, wyprodukowanego przez Delona i z nim w roli głównej.

Urodzony 8 listopada 1935 roku w Sceaux Alain Delon jest aktorem, scenarzystą, producentem i reżyserem, przedstawicielem francuskiej Nowej Fali - uważanym za jedną z ikon kina europejskiego lat 60. i 70. XX w. - odnoszącym sukcesy zarówno komercyjne, jak i artystyczne. Światową sławę przyniosły mu role w filmach "Rocco i jego bracia" (1960) oraz "Lampart" (1963) Viscontiego. Do jego najważniejszych kreacji aktorskich należą również filmy "Basen" Jacquesa Deraya (1969), "W pełnym słońcu" Rene Clementa (1960) oraz "Samuraj" (1967) i "W kręgu zła" Jeana-Pierre'a Melville'a (1970). Za rolę w dziele "Pan Klein" Josepha Loseya (1976) dostał nominację do Cezara dla najlepszego aktora, a za role w filmie "Nasza historia" Bertranda Bliera (1984) Cezara otrzymał. Zagrał także między innymi w filmach "Za skórę gliny" (1981) i "Uderzenie" (1983), które sam wyreżyserował.

Ponadto Delon współpracował między innymi z Jean-Luc Godardem, Louisem Malle'em oraz Michelangelo Antonionim. Na ekranie partnerowały mu między innymi Brigitte Bardot, Catherine Denevue, Romy Schneider i Annie Girardot.

21 filmów w konkursie

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczął się we wtorek. W konkursie głównym bierze udział 21 filmów, w tym najnowsze dzieła między innymi Pedro Almodovara, Quentina Tarantino, Abdellatifa Kechiche'a, braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, Mati Diop i Jessiki Hausner.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę 25 maja w Grand Theatre Lumiere.

Autor: kz//now / Źródło: PAP