Adam Pieczyński laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET "Dziennikarz Dekady"

[object Object]
Adam Pieczyński laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET "Dziennikarz Dekady"tvn24
wideo 2/6

Adam Pieczyński, redaktor naczelny TVN24 i wiceprezes zarządu TVN Discovery Polska, został laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady". Nagroda ta została ustanowiona z okazji "30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności", a uhonorowano nią troje dziennikarzy, którzy "stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa", a także "wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem".

Poza Adamem Pieczyńskim nagrodzeni zostali Bianka Mikołajewska i Paweł Reszka.

Nagroda Specjalna Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady" ustanowiona została z okazji "30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności". Otrzymało ją troje dziennikarzy, którzy "w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości".

Adam Pieczyński laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET "Dziennikarz dekady"
Adam Pieczyński laureatem Nagrody Specjalnej Radia ZET "Dziennikarz dekady"tvn24

Wyróżnienie nawiązuje do przyznanej w 2010 roku nagrody "Dziennikarz XX-lecia". Otrzymał ją wtedy redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.

Adam Pieczyński

Adam Pieczyński, absolwent iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego, z TVN związany jest od 2000 roku. Powierzono mu wówczas stworzenie pierwszego w Polsce kanału informacyjnego w Polsce - TVN24. Objął funkcję redaktora naczelnego stacji, którą pełni do dzisiaj, łącząc ją ze stanowiskiem redaktora naczelnego "Faktów" TVN.

Swoją karierę dziennikarską rozpoczął w 1981 roku w Polskim Radiu, skąd zwolniono go po wprowadzeniu stanu wojennego. W latach 1983-94 początkowo współpracował z hiszpańskim dziennikiem "El Pais", a później został jego korespondentem (pod pseudonimem Piotr Adamski).

W 1992 roku powrócił do Polskiego Radia, gdzie początkowo był wydawcą, a następnie zastępcą redaktora naczelnego redakcji informacyjnej. Dwa lata później został redaktorem naczelnym "Wiadomości" TVP1, pełniąc tę funkcję do 1996 roku, kiedy został redaktorem naczelnym redakcji informacji RTL7. Po czterech latach dołączył do zespołu TVN.

Redaktor naczelny TVN24 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wśród nominowanych do Nagrody Specjalnej "Dziennikarz Dekady" znaleźli się dziennikarze TVN i TVN24: korespondent i autor reportaży Wojciech Bojanowski, dziennikarz "Superwizjera" Bertold Kittel oraz dziennikarka prowadząca program "Kropka nad i" Monika Olejnik.

Przemówienie Adama Pieczyńskiego po odebraniu nagrody
Przemówienie Adama Pieczyńskiego po odebraniu nagrodytvn24

Bianka Mikołajewska

Bianka Mikołajewska jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego. W 1998 została radną Rady Miejskiej w Łodzi z listy SLD. Latem 2001 roku odeszła z klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a w październiku tego samego roku zrezygnowała z mandatu w związku z decyzją o wyborze zawodu dziennikarza i przeprowadzką do Warszawy.

Obecnie jest wicenaczelną i szefową zespołu śledczego OKO.press. W latach 2000-2013 była dziennikarką tygodnika "Polityka", krótko również "Gazety Wyborczej", a od wiosny 2016 roku - OKO.press.

Mikołajewska jest również Dziennikarką Roku Grand Press 2016 oraz laureatką kilkunastu innych nagród dziennikarskich, między innymi Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne, Nagrody Radia Zet imienia Andrzeja Woyciechowskiego, Nagrody imienia Dariusza Fikusa, kilku nagród i wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Przemówienie Bianki Mikołajewskiej po odebraniu nagrody
Przemówienie Bianki Mikołajewskiej po odebraniu nagrodytvn24

Paweł Reszka

Paweł Reszka to dziennikarz polityczny. W latach 2003-2006 był korespondentem zagranicznym dziennika "Rzeczpospolita" w Moskwie. Później, w latach 2006-2009, był szefem działu śledczego w "Dzienniku. Polska Europa Świat", a w latach 2013-2017 pracował w redakcji "Tygodnika Powszechnego". Od stycznia 2017 roku był dziennikarzem "Newsweek Polska". W lutym 2019 przeszedł do tygodnika "Polityka", gdzie został szefem działu krajowego.

Jest laureatem Nagrody imienia Dariusza Fikusa za 2005 rok, Nagrody imienia Andrzeja Woyciechowskiego w 2010 roku za cykl tekstów o katastrofie smoleńskiej (wspólnie z Michałem Majewskim) i wyróżnienia honorowego jury Nagrody Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego w 2018 roku za książkę "Mali bogowie 2".

Dwukrotnie został nagrodzony w plebiscycie "MediaTory", w którym głosują studenci dziennikarstwa z całej Polski. W 2008 i 2016 roku otrzymał tę nagrodę w kategorii ProwokaTOR (wspólnie z Michałem Majewskim).

W swojej karierze wydał również kilka książek - "Miejsce po imperium", "Daleko od Wawelu" i "Daleko od miłości" (wspólnie z Michałem Majewskim), "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy", "Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy", "Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy" oraz "Czarni".

Przemówienie Pawła Reszki po odebraniu nagrody
Przemówienie Pawła Reszki po odebraniu nagrodytvn24

Nagroda imienia Andrzeja Woyciechowskiego 2019

Nagrodę Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego 2019 otrzymali Tomasz i Marek Sekielscy za film "Tylko nie mów nikomu".

W tym roku nominowani do nagrody byli między innymi Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak, autorzy reportażu "Superwizjera" TVN "Chore bydło kupię", wyemitowanego 26 stycznia 2019 roku.

Listę nominowanych wskazała kapituła nagrody oraz kolegia redakcyjne zaproszonych mediów informacyjno-publicystycznych.

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została przyznana w 2005 roku, w piątą rocznicę śmierci swojego patrona. Jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. W Kapitule Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł - córka Andrzeja Woyciechowskiego.

W poprzednich dwóch latach z rzędu wyróżnienie trafiało do autorów reportaży "Superwizjera" TVN: w 2017 do Wojciecha Bojanowskiego za "Śmierć w komisariacie", a w 2018 roku do Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego, autorów reportażu "Polscy neonaziści".

Andrzej Woyciechowski był dziennikarzem. W latach studenckich prowadził warszawski kabaret "Stodoła", pisał również teksty piosenek, między innymi dla Magdy Umer. W stanie wojennym nawiązał współpracę z francuską agencją prasową Agence France Presse, z sekcją polską BBC, a także Radiem Wolna Europa. W 1990 roku założył Radio Gazeta, które szybko zamieniło nazwę na Radio ZET.

Autor: red. / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Radio Zet

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24