Kultura i styl

Kultura i styl

Wajda Oscarem nie pogardzi

- Nie byłoby źle - w ten sposób Andrzej Wajda odpowiedział na oczywiste pytanie, czy chciałby dostać Oscara. Film "Katyń" w jego reżyserii 24 lutego ma szansę wygrać tę najważniejszą nagrodę filmową świata.

Aktorzy Wajdy oburzeni krytyką "Katynia"

Nie wszyscy cieszą się z nominacji "Katynia" Andrzeja Wajdy do Oscara. - To film słaby, akademicki - mówi bez ogródek w TVN24 krytyk filmowy Wiesław Kot. Aktorzy grający w "Katyniu" są tą opinią poruszeni.

Kto zgarnie Oscary

Dramaty "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coenów i "Aż poleje się krew" Paula Thomasa Andersona otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Uroczyste rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 24 lutego.

"Katyń" nominowany do Oscara!

"Katyń" Andrzeja Wajdy został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej świata - Oscara. O tym, czy wygra statuetkę, dowiemy się 24 lutego. O nagrodę powalczy również współprodukowany przez Polaków krótkometrażowy film animowany "Piotruś i Wilk" i współreżyserowany przez Polaka również animowany film "Madame Tutli-Putli".

Kto zasłużył na Złotą Malinę?

Lindsay Lohan i Eddie Murphy mają największe szanse na zdobycie tegorocznych anty-Oscarów, czyli Złotych Malin - nagród dla najgorszych aktorów i twórców filmowych.

Davies krytykuje Grossa

- Gross za swą życiową misję uważa uświadomienie Polakom ciemnych stron ich historii, a nie bezstronne przedstawienie wydarzeń - powiedział podczas spotkania z Polakami w londyńskim kościele walijski historyk Norman Davies. Jego zdaniem, "Strach" jest jedynie publicystyczną polemiką.

Artystka prosto z niemieckich klubów

W industrialnym otoczeniu Fabryki Trzciny, pośród kabli i rur koncert zagrała Clara Hill. Gwiazda berlińskich klubów i niemieckiej wytwórni fonograficznej Sonar Kollektiv przyciągnęła na warszawską Pragę rzeszę miłośników dobrego brzmienia.

Clara Hill zaśpiewa w Warszawie

Jej muzyki nie da się zamknąć w jednym słowie. Bowiem twórczość tej artystki wymyka się prostym kategoriom i schematom. Clara Hill, najbardziej ceniona przez miłośników nu-jazzu i nowoczesnego soulu, wystąpi w niedzielę wieczorem na koncercie w warszawskiej Fabryce Trzciny.

Niewidomi do kin!

Jeszcze nie w Polsce, ale w Kopenhadze, niewidomi mogą zakosztować prawdziwego smaku dziesiątej muzy. Tam bowiem otwarto kino przystosowane specjalnie dla niewidomych i niedowidzących.

"Ta historia jest w nas"

Ponad dwieście pięćdziesiąt osób przyjechało z Brześcia do Białej Podlaskiej na specjalny pokaz "Katynia" Andrzeja Wajdy. Było uroczyście i poruszająco. A to dlatego, bo - jak zapewniali goście z Białorusi - "ta historia dotyka ich korzeni".

Radiohead gra za darmo

Pięciu Brytyjczyków z alternatywnego zespołu Radiohead zgotowało swoim fanom nie lada niespodziankę. Muzycy zorganizowali w środę darmowy koncert w sklepie muzycznym Rough Trade w londyńskiej dzielnicy East End. Dla tych, którzy się nie zmieścili, przygotowano telebim na zewnątrz. Ale ponieważ pod sklep przyszło ponad 1,5 tys. fanów władze i organizatorzy ze względów bezpieczeństwa przenieśli koncert do pobliskiego klubu 93 Feet East.

Chaplin znów na wielkim ekranie!

Charlie Chaplin znów w kinach! W kilku polskich miastach wyświetlony zostanie niewielki przegląd filmów klasyka slapsticku. Zobaczymy trzy obrazy: "Brzdąca", "Gorączkę złota" i "Dyktatora".

Gloria Artis dla Nowosielskiego

Artysta Jerzy Nowosielski został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Medal dla artysty przekazał podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Wiemy, kim była Mona Lisa

Niemieccy badacze zidentyfikowali tajemniczą twarz Mona Lisy z obrazu Leonardo da Vinci. Po kilkuset latach prób odpowiedzi na pytanie, kogo przedstawia najsłynniejszy portret świata, eksperci z Uniwersytetu w Heidelbergu potwierdzają - to Lisa Gherardini.

Wywiad z autorem "Strachu" w TVN24

Przez jednych nazywany skandalistą, przez innych podziwiany za historyczną odwagę - Jan Tomasz Gross będzie we wtorek gościem programu Moniki Olejnik "Kropka nad i". To pierwszy wywiad pisarza w Polsce po publikacji jego najnowszej książki "Strach".

Po prostu idź zatańczyć

Bytom, Kraków, Gdańsk i Warszawa - tam od 19 stycznia odbędą się castingi do drugiej edycji programu TVN „You can dance – Po prostu tańcz!”. To może być początek drogi na Broadway... ze 100 tysiącami złotych w kieszeni. Zobacz "the best of" pierwszej części „You can dance" z castingów, programu i jego kulis.

Smerfy mają 50 lat

Wszyscy znamy sympatyczne, niebieskie Smerfy z ekranów naszych telewizorów. W tym roku "dzieci" belgijskiego rysownika Peyo obchodzą 50 urodziny.

Wiewiórki atakują z wielkiego ekranu

Amerykanie zachwycają się serialem "Alvin i wiewiórki" już od kilkudziesięciu lat. Teraz ich ulubieńcy za sprawą reżysera Tima Hilla i nowoczesnej techniki z impetem wkraczają w świat wielkiego obrazu. Do polskich kin wchodzi właśnie pełnometrażowa wersja przygód trzech niezwykłych wiewiórek.

Kulturalny Liverpool

Na scenie Ringo Star, przed scena 25 tys. ludzi a nad nimi niewiarygodne sztuczne ognie - tak Liverpool świętował ogłoszenie go Europejskim Miastem Kultury w 2008 roku.

Dla kogo Orły 2008?

Już po raz dziesiąty Polska Akademia Filmowa przyzna Polskie Nagrody Filmowe Orły. Kandydatami są filmy fabularne oraz ich autorzy. Wśród nich m.in. "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego oraz "Nightwatching" Petera Greenaway'a. Konkursowi towarzyszy przegląd kandydujących filmów.

"Strach" już dziś na półkach

"Strach. Antysemityzm polski tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści" - książka, która już na długo przed jej polskim wydaniem wywołała dyskusje i kontrowersje, trafi dziś do księgarni. Autor, prof. Jan Tomasz Gross, opisuje w niej okrutne akty antysemityzmu w powojennej Polsce.

Chodakiewicz: Gross traktuje historię jak wycinankę

Publicystyka pod maską pracy naukowej - tak prof. Jan Marek Chodakiewicz, którego książka "Po zagładzie" przedstawia odmienną niż opisana w "Strachu" wizję stosunków polsko-żydowskich - ocenia publikację Jana Grossa.

Recenzje "Strachu" w USA: Polska - kraj antysemitów

W piątek do księgarń trafi polska wersja książki Jana Tomasza Grossa "Strach". W USA, gdzie ukazała się latem 2006 r., krytycy zgodnie uznali, że książka potwierdza tezę o Polsce jako kraju wyjątkowego antysemityzmu.

Picasso odnaleziony

Brazylijska policja odnalazła skradzione w grudniu obrazy Pabla Picassa i Candida Portinariego. Kierownictwo Muzeum Sztuki w Sao Paulo mówi jednak, że za wcześnie na świętowanie sukcesu - potrzebne są ekspertyzy naukowe.

Spektakl Metropolitan Opera bez ruszania się z Łodzi

12 stycznia, punktualnie o godzinie 19:30, łódzka Filharmonia na trzy godziny zmieni swoje oblicze. I chociaż widzowie nie wysłuchają kolejnego koncertu muzyki poważnej, to na sali i tak będzie wyjątkowo głośno. Zamiast orkiestry na - a właściwie nad - sceną zaświecą bowiem największe gwiazdy opery.

Paszporty "Polityki" rozdane

Andrzej Wajda, Łukasz Borowicz, Krzysztof "Grabaż" Grabowski, Łukasz Palkowski, Joanna Rajkowska, Michał Witkowski i Michał Zadara to laureaci tegorocznej, 15. edycji Paszportów "Polityki".

Ukrainka nową dziewczyną Bonda

Nową dziewczyną Jamesa Bonda będzie ukraińska modelka i aktorka Olga Kurylenko - podały ukraińskie media, powołując się na producentów 22. już filmu o przygodach brytyjskiego superagenta.

Zmarł Edward Kłosiński

Nie żyje Edward Kłosiński, współzałożyciel Teatru Polonia, Członek Zarządu Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, autor zdjęć do ponad 60 filmów fabularnych. Prywatnie był mężem Krystyny Jandy.

Gwiazdy bojkotują "Złote Globy"

Nie wiadomo w czyje ręce trafią w tym roku "Złote Globy", czyli jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych przyznawanych za oceanem. Nie zmieni tego nawet fakt wyłonienia zwycięzców poszczególnych kategorii. Aktorzy nominowani do nagród zapowiedzieli bowiem, że na ceremonię się nie wybierają.

Machcewicz: "Strach" zamiast debaty, wywoła odrzucenie

- Do czasu gdy domy z napisami "Żydzi do gazu" będą niszczały ze starości, nic nie zaszkodzi naszemu wizerunkowi. Sami pozwalamy sobie przyprawiać gęby antysemitów - powiedział w "Magazynie 24 godziny" publicysta Konstanty Gebert.