Kultura i styl

Kultura i styl

Fani Pottera znów oszaleli z radości

Fani "Harrego Pottera" dla bohaterów popularnej sagi mogą zrobić wiele. W czwartek wieczorem, z okazji prapremiery przedostatniego filmu z cyklu przygód młodego czarodzieja "Harry Potter i Insygnia Śmierci" mimo lodowatej, wietrznej i deszczowej pogody, na londyński West End przybyło blisko trzy tysiące miłośników powieści J. K. Rowling.

Festiwal Mayday bez "wspomagania"

Tysiące fanów muzyki elektronicznej i tylko 9 osób zatrzymanych z narkotykami. To według policji sukces corocznej kontroli uczestników katowickiej imprezy Mayday, na której z roku na rok maleje liczba osób ze środkami odurzającymi, uważają funkcjonariusze.

Proces o Kapuścińskiego bez prasy

Proces o głośną biografię Ryszarda Kapuścińskiego będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami. Autora i wydawcę książki o naruszenie dóbr osobistych pozwała wdowa po reporterze. Pozwani chcą oddalenia pozwu.

Lady GaGa triumfuje. Bon Jovi ikoną MTV

Trzy statuetki trafiły do amerykańskiej piosenkarki Lady GaGi podczas tegorocznej ceremonii rozdania prestiżowych Europejskich Nagród Muzycznych (EMA) stacji MTV. Nagrodę w kategorii najlepszy polski artysta otrzymał zespół Afromental. Galę uświetniły występy Rihanny, Kings of Leon, Shakiry, Kida Rocka i Miley Cyrus.

"Skrzydlate świnie" wchodzą do kin

Kibic nie musi być taki straszny, jak go malują. To główne przesłanie filmu Anny Kazejak "Skrzydlate świnie". Będzie o pasji, honorze, życiu na fali i miłości. A wszystko to rozgrywa się w środowisku kibiców piłkarskich.

W poszukiwaniu świadków historii

Rusza czwarta edycja projektu edukacyjnego "Opowiem ci o wolnej Polsce" organizowanego m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie mają w nim za zadanie zaprezentować relacje świadków historii i utrwalić je dla kolejnych pokoleń.

Amerykanie kupili Rzym, Brytyjczycy zakazują wywozu

Rząd brytyjski zakazał w środę wywozu do USA płótna Josepha Turnera (1775-1851), które sprzedano w lipcu na aukcji domu Sotheby's za 48 milionów dolarów. Według Brytyjczyków, obraz "Współczesny Rzym - Campo Vaccino" z 1839, jako jeden ze skarbów narodowych, powinien pozostać w kraju.

Sprawdź, jak brzmi cajun i zydeco

To będzie pięć wieczorów pełnych niezwykłej muzyki łączącej w sobie elementy jazzu, muzyki francuskiej, elżbietańskich ballad i tanecznych rytmów nowoorleańskich Kreoli. W trasę po naszym kraju rusza Amerykanin Nathan Williams ze swoim Zydeco Band. W ramach Ery Jazzu zagrają koncerty w Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie.

Elektrybałt już czeka. W piątek "Wielki Wybuch"

W piątek 5 listopada Warszawą wstrząśnie "Wielki Wybuch", czyli spektakl otwierający działalność Centrum Nauki Kopernik. Placówka dla zwiedzających otwarta zostanie za kilka dni, ale w TVN24 już teraz można zobaczyć niektóre z interaktywnych eksponatów.

Najpiękniejsze kobiety świata czekają na koronę

120 najpiękniejszych kobiet świata przyjechało do chińskiego miasta Sanya (prowincja Hainan), by walczyć o koronę Miss World. Wśród nich jest 21-Polka Agata Szewioła. Najpiękniejszą kobietę świata poznamy w sobotę po południu.

Mission Impossible Cruise'a i Dubaju

Ekipa czwartej części Mission Impossible ujawniła jej oficjalny tytuł. Będzie to "Ghost Protocol", czyli w dosłownym tłumaczeniu Protokół Ducha. Film ma być kręcony w Dubaju, który, podobnie jak jego gwiazda, Tom Cruise, walczy z kryzysem.

Za "wizytówkę Polski w Rosji" i "pionierską robotę"

Wyróżnienie "za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji" odebrali aktorka Barbara Brylska, pisarz Wiktor Jerofiejew oraz współprzewodniczący Grupy ds Trudnych prof. Adam Rotfeld i prof. Anatolij Torkunow. Dyplomy wręczyli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i wizytujący Polskę szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Nowa dyrektor Narodowego

Rada Powiernicza Muzeum Narodowego w Warszawie przyjęła kandydaturę Agnieszki Morawińskiej na stanowisko Dyrektora Muzeum Narodowego.

Pogrzeb walkmana

Symbol luksusu, obiekt pożądania - no i uczciwie rzecz nazwijmy - sposób na poderwanie dziewczyny. W każdym razie tak było ćwierć wieku temu. Wszyscy nazywali go "walkman", ale akurat ta nazwa zarezerwowana była dla produktów firmy Sony. Dziś Sony oficjalnie się z nim żegna.

Wraca „Powrót do przyszłości”

„Powrót do przyszłości” wraca – równo po 25 latach kultowa trylogia, cyfrowo dopieszczona, pojawia się w wersji na Blu-ray i DVD. Z okazji ćwierćwiecza filmu w Nowym Jorku spotkali się aktorzy odtwarzający główne role.

Tłumy walczą o hobbity

"Kochamy hobbity", "Nie zabierajcie nam hobbitów" - z takim transparentami tysiące Nowozelandczyków protestowało na ulicach kilku miast. O co chodzi? We wtorek zapadnie decyzja o losie filmu "Hobbit", który miał być nakręcony na wyspach, ale z powodu protestu aktorów może zostać zrealizowany gdzie indziej.

Jak wygrać konkurs chopinowski?

Jaka jest recepta na sukces w konkursie chopinowskim? Gabriel Svarovski, przyjaciel Ingolfa Wundera, który jest jednym z faworytów tegorocznych zmagań, twierdzi, że ją zna. - Jury musi znaleźć ludzi, którzy grają w stylu Chopina, więc warto posłuchać starych mistrzów, jak Koczalski, Friedman, Paderewski, którzy potrafili wydobyć w utworach ducha Chopina - mówi.

Gigant jazzu na klubowo

Choć w Polsce występował już nie raz, takiego występu nie było jeszcze nigdy. Już w piątek w warszawskim Palladium Marcus Miller zagra wyjątkowy klubowy koncert w ramach Ery Jazzu.

Autorka "Harry'ego Pottera" z nagrodą Andersena

Brytyjska pisarka J.K. Rowling, autorka znanych na całym świecie opowieści o czarodzieju Harrym Potterze, została laureatką przyznawanej w Danii Nagrody Literackiej im. Hansa Christiana Andersena. Rowling tym samym stanęła w jednym szeregu z takimi autorkami jak Astrid Lindgren czy Tove Jansson. Wyróżnienie otrzymują autorzy piszący w zgodzie z "tradycją i duchem" Andersena, który pozostawił po sobie około 160 baśni i wierszy.

Bond na planie Millenium

Daniel "James Bond" Craig kręci w Szwecji "Dziewczynę ze smoczym tatuażem". Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów przyszłego roku, amerykańska adaptacja pierwszej części trylogii "Millenium", powstaje w znanych z książki miejscach. Śladami Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander wędrują też turyści.

Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

W finale XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina znalazł się jeden Polak. To 23-letni Paweł Wakarecy. Lista 10 finalistów została ogłoszona w sobotę w Warszawie. Nazwisko laureata konkursu poznamy w środę.

Kształtowały "świadomość ciała"

Nauka capoeiry, pozowanie w labiryncie laserów i akty - oto wyzwania uczestniczek szóstego odcinka programu "Top Model. Zostań Modelką". To ostatnie zadanie przysporzyło dziewczynom najwięcej problemów. Najsłabiej - według jurorów - poradziła sobie z nim Paulina Pszech i to ona opuściła program.

Te miasta mają szansę na Europejską Stolicę Kultury

Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław - zakwalifikowały się na tak zwaną krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłosił w środę w Warszawie minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Booker dla "żydowskiej Jane Austen"

Brytyjski pisarz Howard Jacobson został laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "Kwestia Finklera" (The Finkler Question). - Mowy na tę okoliczność pisałem od 1983 roku - przyznał laureat.

Szef Muzeum Narodowego odchodzi

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Piotr Piotrowski zrezygnował we wtorek z pełnionej funkcji. Jak napisał w oświadczeniu przesłanym mediom, Rada Powiernicza muzeum przekreśliła jego plany przekształcenia MN w samodzielną, liczącą się instytucję kultury intelektualnej. Jego wizje i działania spotykały się też z oporem i niechęcią wśród pracowników.

Zmarła "La Stupenda" Sutherland

W swojej 40-letniej karierze zaśpiewała na wszystkich znanych scenach operowych świata. Australijska śpiewaczka Joan Sutherland zmarła po długiej chorobie w swym domu w Szwajcarii. Miała 83 lata.

100 000 000 porcelanowych nasion w Tate Modern

Porcelanowe, ręcznie robione nasiona słonecznika rozsypał w hali turbin londyńskiego Tate Modern Galery chiński artysta Ai Weiwei. Cała instalacja zajmuje powierzchnię 1000 metrów kwadratowych i waży ponad 150 ton.

Wajda nakręci film o Wałęsie

- Otrzymywać takie zaszczyty to naprawdę wielka satysfakcja dla rewolucjonisty - powiedział Lech Wałęsa odbierając tytuł honorowego obywatela Opola. W trakcie imprezy głos zabrał reżyser Andrzej Wajda i poinformował o planach nakręcenia filmu o Wałęsie.