Kultura i styl

Kultura i styl

James Bond wraca do akcji

O powrocie Jamesa Bonda poinformowali producenci filmu. Ponownie zagra go Daniel Craig, zdjęcia ruszą w tym roku. Jednak wytwórni MGM, która ma prawa do realizacji produkcji o losach superagenta, wciąż grozi bankructwo. Ma blisko 4 mld długu.

Michael Douglas wygrywa z rakiem

- Guz zniknął i są szanse, że pokonałem chorobę - powiedział amerykański aktor i zdobywca Oscara Michael Douglas w porannym amerykańskim programie "Today" w telewizji NBC. Dodał, że udało mu się odrobić pięć kilo z 15, które schudł - Jem jak świnia - śmiał się.

Polki zagrają w koncercie orkiestry YouTube

Dwie Polki zagrają w koncercie Orkiestry Symfonicznej YouTube. 101 muzyków z ponad 30 krajów zaprezentuje się światowej publiczności w marcu 2011 r. w Operze w Sydney Transmisję na żywo będzie można zobaczyć w serwisie YouTube.

Muzeum jak sopel lodu

Budynek ma kształt sopla lodu o długości 200 metrów. Jego powłoka ma odbijać światło padające na otaczający go śnieg, a pośrodku znajdzie się przezroczysty sufit, pod którym będą rosnąć drzewa. To China Wood Sculpture Museum, którego budowa rozpoczęła się w Chinach.

Zmarł reżyser "Bullita"

Brytyjski reżyser Peter Yates, który nakręcił kultowy film "Bullit" ze Steve'm McQueenem, zmarł w niedzielę w Londynie w wieku 82 lat po długiej chorobie - poinformował jego agent.

Muzycy pożegnali gwiazdę Boney M.

Muzycy i piosenkarze oddali ostatni hołd wokaliście zespołu Boney M. Bobby'emu Farrellowi. Podczas dwugodzinnych uroczystości w teatrze Stadsschouwburg w Amsterdamie piosenkarza pożegnali jego przyjaciele ze świata muzyki. Martwego Farrella znaleziono w pokoju hotelowym w Sankt Petersburgu 30 grudnia. Zmarł na atak serca.

Bregović wraca do Sarajewa

Kompozytor Goran Bregović, który opuścił Sarajewo na początku lat 90. z powodu wojny jugosłowiańskiej, chce wrócić do rodzinnego miasta. 60-letni Bregović, który mieszkał ostatnio w Paryżu i Belgradzie, zamierza przenieść się do Sarajewa z żoną i trzema córkami.

Nad Sekwaną już wołają "Siema"

W Paryżu rozpoczęła się w piątek wieczorem tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Koncerty i aukcje w stolicy Francji potrwają w tym roku aż trzy dni. Jak podkreśliła szefowa miejscowego sztabu Orkiestry, Hanna Borys, z roku na rok francuska Orkiestra nabiera rozmachu.

Emmanuelle Alt szefową biblii mody

Emmanuelle Alt została nową naczelną "Vogue Paris" – podało internetowe wydanie magazynu. Pierwszy numer spod jej ręki wyjdzie w kwietniu. Nie będzie żadnych radykalnych zmian - zapowiada.

Miliarder buduje sobie muzeum

Amerykański miliarder i kolekcjoner sztuki Eli Broad buduje własne muzeum dla kolekcji sztuki, liczącej ponad 2 tys. dzieł, którą zbierał przez 50 lat. Chce konkurować z najgłośniejszymi muzeami w mieście i nie szczędzi grosza - na projekt w Los Angeles wyda 130 mln dol.

Gala MTV na Stadionie Narodowym?

Warszawa może zostać gospodarzem gali MTV Europe Music Awards 2011. Uroczystość miałaby się odbyć w listopadzie na Stadionie Narodowym - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

De Niro przyzna Złotą Palmę

Dyrekcja festiwalu w Cannes ogłosiła, że tegorocznym przewodniczącym jury będzie amerykański gwiazdor - Robert De Niro.

205 mln widzów we francuskich kinach

W ubiegłym roku francuskie kina odwiedziło około 205 milionów osób, co jest największą liczbą widzów od końca lat 60. - podało radio Europe 1 na podstawie danych francuskiego Narodowego Centrum Kinematografii (CNC).

"To był człowiek, który stronił absolutnie od mediów"

- To była postać nietuzinkowa. Jego śmierć to wielka strata dla świata muzyki i dla mnie osobiście - wspomina w rozmowie z tvn24.pl muzyk, kompozytor i producent Paweł Rosak, który w latach 90. grał w Londynie z Gerry'm Rafferty'm. Rafferty, szkocki piosenkarz i kompozytor zmarł dzisiaj w nocy po długiej chorobie. W Polsce zdobył popularność w latach 70. ubiegłego wieku takimi przebojami jak "Baker Street" i "Stuck in the Middle With You".

Mo'Nique ogłosi nominacje do Oscarów

Aktorka Mo'Nique i Tom Sherak, prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej, ogłoszą nominacje do tegorocznych Oscarów w 10 kategoriach. Prezentacji dokonają 25 stycznia, listę z pozostałymi nominowanymi prześlą mediom w specjalnym komunikacie.

Gwieździe Boney M. nie wytrzymało serce

Wokalista Boney M. Bobby Farrell zmarł z powodu choroby serca - orzekli rosyjscy śledczy. 30 grudnia martwego Farrella znaleziono w pokoju hotelowym w Sankt Petersburgu.

Kremy w operze

Jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie, mediolańska La Scala, podpisała kontrakt reklamowy z firmą kosmetyczną Shiseido. Wszyscy artyści teatru muszą teraz używać kremów japońskiego koncernu.

"Wallpaper" wybrał Polaka

Architekt Maciej Jakub Zawadzki z Politechniki Warszawskiej został wpisany przez redakcję magazynu "Wallpaper" na listę najlepszych absolwentów szkół designu. Jest jedynym Polakiem na "Graduate Directory 2011" wśród 167 absolwentów tak renomowanych uczelni jak Harvard, Yale i Central Saint Martins.

"Najlepszy aktor świata" nie żyje

Znany i bardzo ceniony brytyjski aktor filmowy i teatralny Pete Postlethwaite zmarł w wieku 64 lat - poinformował w poniedziałek jego rzecznik i przyjaciel Andrew Richardson. Postlethwaite zmarł w niedzielę w szpitalu w Shropshire po długiej chorobie.

Ice-T jest zachwycony. Zamieszał na Węgrzech

- Jestem zachwycony! Świat nadal się mnie boi. Ha ha ha - napisał amerykański raper Ice-T na portalu Twitter po tym, jak dowiedział się, że węgierskie władze wszczęły dochodzenie ws. radia Tilos, które nadało piosenkę artysty przed godz. 21. Według Narodowego Urzędu ds. Mediów i Informacji, który powstał na mocy kontrowersyjnej ustawy medialnej, utwór może "negatywnie wpływać na rozwój małoletnich", dlatego powinien być puszczony później.

Jerozolima 2111: latające miasto i atak kosmitów

"Jerozolima 2111", czyli największe miasto Izraela okiem młodych twórców z całego świata. Każdy z nich mógł przedstawić własną wizję tego, jak za sto lat będzie się żyło w tym ważnym dla muzułmanów, żydów i chrześcijan mieście.

Ostatni komunistyczny obóz koncentracyjny

Północnokoreański reżim w terroryzowaniu swoich obywateli osiągnął perfekcję. Wierni uczniowie Stalina i Mao doprowadzili system opresji do takiej doskonałości, że nie tylko trudno od niego się wyzwolić, ale nawet pomyśleć cokolwiek przeciwnego władzom, a co dopiero to powiedzieć. Dlatego wiarygodne relacje z ostatniego komunistycznego "raju" na ziemi zdarzają się tak rzadko. Jedną z nich jest opowieść Kim Dzong Riula spisana w książce "W służbie dyktatora".

„Nagość” Picassa i Chińczyk. Hity kultury

Choć Pablo Picasso nie żyje od 37 lat, okazał się najbardziej wpływowym artystą roku 2010. Gdy w maju sprzedano jego obraz „Nagość na płycie rzeźbiarza" za 106 mln dol. padł rekord wszech czasów.

Kolekcja Hoppera pod młotek

Ponad 250 prac, tak znanych artystów jak Warhol, Haring i Basquiat, które pochodzą z kolekcji aktora Dennisa Hoppera, w styczniu 2011 trafi na aukcję. Christie's już teraz zapowiada ją jako najgłośniejsze wydarzenie roku na rynku kolekcjonerskim.

Najwięcej fanów czeka na Pottera

Z ogromną niecierpliwością fani nastoletniego czarodzieja czekają na wejście do kin drugiej części produkcji "Harry Potter i Insygnia Śmierci". To najbardziej oczekiwany film 2011 roku - wynika z rankingu firmy Fandango.com zajmującej się sprzedażą biletów.

Kazik odwiedził dom Taty

- Wstyd i strach przyznać, ale do tej pory, poza przejazdem, nie miałem okazji tutaj zagościć. Jest to rzecz, którą trzeba nadrobić - powiedział Kazik Staszewski w pabianickim muzeum, w którym od dziś można podziwiać wystawę poświęconą rodzinie artysty. Na budynku, w którym urodził się ojciec Kazika, odsłonięto we wtorek pamiątkową tablicę.

Architektoniczne cuda 2010 roku

Piętrowy garaż, dom balansujący w powietrzu i kawiarnia na dachu w wiosce olimpijskiej – to zwycięzcy rankingu najlepszej architektury powstałej w 2010 roku. Listę ułożył brytyjski tygodnik „The Observer”.