Kultura i styl

Kultura i styl

Buduje z cegieł z rozbiórki. Dostał architektonicznego Nobla

- To podkreślenie znaczenia Chin w dzisiejszej architekturze i urbanistyce. W nadchodzących dekadach sukces, jaki można osiągnąć w tym kraju, będzie jednocześnie sukcesem ludzkości - uzasadniło swój wybór jury, przyznając Nagrodę Pritzkera 49-letniemu Wang Shu. To pierwszy Chińczyk, który został laureatem nagrody zwanej "architektonicznym Noblem" i jeden z najmłodszych. 100 tys. dol. nagrody odbierze 25 maja podczas ceremonii w Pekinie.

Holland o "Artyście": idiotyczna wydmuszka

- Jestem w lepszej sytuacji niż Martin Scorsese. Przegrałam z naprawdę dobrym filmem, a nie jakąś idiotyczną wydmuszką (filmem "Artysta") - powiedziała Agnieszka Holland komentując tegoroczne werdykty amerykańskiej Akademii Filmowej. Reżyserka "W ciemności" uznała też, że decyzje jury wpłyną niekorzystnie na oglądalność przyszłorocznego widowiska.

"Zazdroszę Streep swobody, bo jak pomyślę o sobie..."

- Zazdroszczę Meryl Streep tej swobody, bo jak pomyślę sobie o swoim wystąpieniu... - mówił, ale nie dokończył Allan Starski komentując słowa najlepszej aktorki pierwszoplanowej na tegorocznej gali oscarowej. - Ale jak się już dostaje trzeciego Oscara, to można sobie tak swobodnie i zręcznie podziękować - dodał.

"Wałęsa" do Oscara? "Chciałbym bardzo"

Powstający film o Lechu Wałęsie w reżyserii Andrzeja Wajdy być może będzie polskim kandydatem do przyszłorocznych Oscarów. – Chciałbym tego bardzo - powiedział w TVN24 minister kultury Bogdan Zdrojewski. Andrzej Wajda pytany o swój najnowszy film powiedział, iż nie nie ma pewności, że w ogóle spodoba się on widzom.

"Rozstanie" na froncie ideologicznej wojny

Czy film o małżeńskich problemach i dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się na skutek zbiegu okoliczności, może mieć wydźwięk polityczny? Zdecydowanie tak, przynajmniej dla irańskiej telewizji państwowej.

"To były przełomowe Oscary"

- Uważam tegoroczne Oscary za szalenie ciekawe i wręcz przełomowe - mówi w rozmowie z tvn24.pl Jan Kaczmarek, kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” i członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. - Cały świat w kryzysie, wszystko wokół się wali, a wygrywa film, który jest ucieczką od rzeczywistości - w historię kina - dodaje Kaczmarek.

Faworytka wygrała w cuglach

W kategorii nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej nie było zaskoczenia: wygrała zdecydowana faworytka, Octavia Spencer, która po prostu zmiotła rywalki. Odbierając statuetkę rozpłakała się ze wzruszenia i dziękowała wszystkim - od Akademii po cały świat.

Meryl Streep rzuciła Akademię na kolana

Sprawiedliwości stało się zadość, bowiem każdy inny werdykt, byłby głęboko krzywdzący dla odtwórczyni głównej roli w filmie "Żelazna Dama" Meryl Streep. Kreująca premier Margaret Thatcher, aktorka nie tyle nawet zagrała tę postać, ile nią po prostu była. Takie aktorskie koncerty zdarzają się raz na wiele lat i mimo, że Streep przyzwyczaiła nas do aktorstwa na najwyższym poziomie, w tym filmie zafundowała i nam widzom, i sobie, prawdopodobnie rolę życia.

Dujardin ograł wszystkich

Stało się. Mimo że za pewniaka uchodził George Clooney to Jean Dujardin grający główną rolę w zwycięskim "Artyście". Akademia pokazała klasę, nagradzając zarówno francuskiego reżysera Michela Hazaviciusa, jego film, jak i odtwórcę roli gasnącej gwiazdy kina niemego. Sądząc po reakcji sali, werdykt zadowolił niemal wszystkich Clooney zaś ma już aktorską statuetkę i można podejrzewać, że jego największym marzeniem jest teraz Oscar za reżyserię.

"Merci beaucoup" z głębi francuskiego serca

"Artysta" - to najlepszy film roku. Francuski niemy i czarno-biały obraz zgarnął też statuetki dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Jean Dujardin), najlepszego reżysera (Hazanavicius), za najlepszą muzykę i kostiumy. Najwięksi przegrani tegorocznej gali to natomiast: "Czas wojny" Stevena Spielberga i "Moneyball" Benneta Millera, które mimo wielu nominacji, nie dostały żadnej nagrody.

To już koniec Kodak Theatre

Gala rozdania Oscarów w tym roku formalnie nie odbyła się w Kodak Theatre, ale w "Teatrze dawniej znanym jako Kodak". Powodem jest bankructwo firmy Eastman Kodak, która straciła prawo do nazwy kultowego miejsca w hollywoodzkim showbiznesie.

Relacja minuta po minucie z gali oscarowej

"Artysta" zebrał te najważniejsze - dla filmu, za reżyserię (Michel Hazanavicius) i dla najlepszego aktora (Jean Dujardin). Najlepsza aktorka to Meryl Streep - za "Żelazną damę". "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese tryumfował w kategoriach technicznych.

Oto najstarszy laureat Oscara. Ma 83 lata

- Muszę coś wyznać. Gdy byłem dzieckiem już przygotowywałem sobie mowę. To było tak dawno temu, że zapomniałem, co mam powiedzieć – tak 83-letni Christopher Plummer zaczął podziękowania za Oscara. Tym samym stał się najstarszym laureatem w historii nagród Akademii Filmowej. Pobił 23-letni rekord Jessiki Tandy, która statuetkę zdobyła za rolę w "Wożąc panią Daisy". Miała wtedy 80 lat i 252 dni.

Bajka w 3D wygrywa. Także z polskim nominowanym

Tym razem Janusz Kamiński nie opuści, niestety gali z kolejną statuetką za najlepsze zdjęcia. Cyfrowa doskonałość w baśniowej opowieści Martina Scorsese, która tak zachwyciła Allana Starskiego, znalazła uznanie również w oczach pozostałych Akademików. My jednak dobrze wiemy, że niebawem duet Kamiński-Spielberg znów da nam okazję, by zaciskać kciuki podczas oscarowej gali.

"Meryl, dziękuję, że od 37 lat zapewniasz mi pracę"

Przez cały film nosiła protezę wypychającą jej dolną szczękę, a silikon wypełniał jej policzki. W nosie miała kawałek mostka, który go powiększał, a na nadgarstkach elastyczne taśmy, które powodowały, że ręce jej puchły, by stworzyć efekt "starych dłoni". Na skórze malowano jej plamy wątrobowe. To tylko kilka zabiegów, które duet charakteryzatorów stosował, by Meryl Streep zamienić w Margaret Thatcher. Mark Coulier i J. Roy Helland ostali za to Oscara.

"W ciemności" pokonane przez "Rozstanie". Nadzieja była

To koniec naszych marzeń o Oscarze. Przynajmniej w tym roku. W tym roku irański twórca Asghar Farhadi z "Rozstaniem" - psychologicznym filmem skonstruowanym niczym thriller okazał się nie do pobicia. Dodajmy - to Oscar jak najbardziej zasłużony. Pozostaje nam duma z faktu, że to polski film do samego końca był jego najpoważniejszym rywalem i z fantastycznego przyjęcia samego filmu i ekipy Agnieszki Holland w Los Angeles.

"To będzie świetny show!"

- To mój dziewiąty raz. Bawcie się dobrze, bo nic tak nie poprawia humoru podczas globalnego kryzysu finansowego, jak oglądanie milionerów wręczających sobie nawzajem statuetki – tak Billy Crystal przywitał telewidzów i gości oscarowej gali. Wrócił do roli prowadzącego po ośmioletniej przerwie w swoim starym stylu: od piosenki.

Holland na gali w diamentach

Agnieszka Holland wraz z ekipą "W ciemności" pojawiła się na czerwonym dywanie w kolii z diamentami i sukni z dekoltem, zaprojektowanej przez Tomasza Ossolińskiego. Z łatwością odpowiadała na pytania dziennikarzy. Towarzyszył jej elegancki Robert Więckiewicz.

Rusin z Hollywood: Holland dumna, ale zdenerwowana

Jak czuje się Agnieszka Holland przed Oscarową galą? Według dziennikarki Dzień Dobry TVN, Kingi Rusin, reżyserka jest zdenerwowana, ale dumna z filmu, który stworzyła . - Wydaje mi się, że ma uczucie, iż to jej najcenniejsza nominacja - mówi. - Ale "W ciemności" musi trochę liczyć na cud - uważa.

"Próbuję się nie ekscytować i przyjemnie spędzić wieczór"

- Oscary nigdy nie stają się taką normalną rzeczą, to jest wielkie wyróżnienie od środowiska filmowego - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów TVN" Janusz Kamiński, operator filmowy, nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Czas Wojny". Podkreślił, że choć ta nominacja nie jest pierwsza, to Oscary są dla niego "bardzo ważnym wyznacznikiem".

Starski: Między tymi dwoma filmami rozegra się walka

Namówienie polskich filmowców na podzielenie się własnymi typami w kwestii oscarowych faworytów, graniczy z cudem. Większość tłumaczy się nieznajomością filmów lub niechęcią do samej imprezy, nie zawsze będącej synonimem wybitności laureatów. Nam jednak udało się przekonać kilku z nich, w tym jednego jednego laureata Oscara i jednego nominowanego do tej nagrody, by zdradzili swoje typy.

Outsider z Europy czy złote dziecko Hollywood?

Złota statuetka za reżyserię może w tym roku powędrować do starego wyjadacza rodem z Hollywood albo do mało znanego francuskiego reżysera. Ta kategoria jest chyba największą niewiadomą tegorocznych Oscarów.

Nie ma z czego wybierać, więc co wybraliście?

Miniony rok nie był łaskawy dla amerykańskiego kina i widać to po oscarowych nominacjach. Jeśli założyć, że w ogóle jest z czego wybierać, to wybory są raczej oczywiste – ocenia dla tvn24.pl Justyna Kobus, krytyk filmowy. A jakie są Wasze typy? Sprawdźcie wyniki naszych sond.

Weterani w pogoni za Oscarem

Piątka nominowanych za role drugoplanowe aktorów to weterani kina i twarze dobrze znane. Rozgrywka należy do tych najstarszych: Christophera Plummera za ''Debiutantów'' i Maxa von Sydowa za ''Strasznie głośno, niesamowicie blisko''.

Gala agentów z przerwą na reklamy, czyli prawda o Oscarach

Mówią, że gdy los chce nas pokarać, spełnia nasze marzenia. Miałam więc szczęście (lub pecha) parokrotnie uczestniczyć w imprezie marzeń każdego dziennikarza filmowego - w oscarowej gali. I daję słowo, że "największe show planety", widziane od kulis, niekoniecznie błyszczy blichtrem znanym z ekranów – pisze Justyna Kobus, krytyk filmowy dla tvn24.pl.

"Film Holland przemawia do najszerszej widowni"

- Agnieszka Holland zrobiła film, który dotyka wspólnego dziedzictwa kulturowego, które jest czytelne na całym świecie i myślę, że dzięki temu przemawia on do najszerszej widowni. Mam wrażenie, że możemy się spodziewać statuetki dla polskiego filmu - ocenił w TVN24 krytyk filmowy Wiesław Kot. Wśród laureatów w pozostałych kategoriach widzi również m.in. Martina Scorsese, George'a Clooney'a czy Meryl Streep.

Sandler z szansą na Złotą Malinę nawet dla najgorszej aktorki

Komediowy aktor Adam Sandler, który jest również producentem filmowym, scenarzystą i muzykiem, został "uhonorowany" wątpliwym zaszczytem aż 11 nominacji do Złotych Malin, zwanych anty-Oscarami, przyznawanych za najgorsze produkcje filmowe ub. roku. Złote Maliny wręczane były tradycyjnie w noc poprzedzającą galę oscarową. W tym roku w przeddzień Oscarów ogłoszono jednak nominację, a wręczenie odbędzie się 1 kwietnia.

Co powie, jak dostanie Oskara? Jeszcze nie wie

Na ponad dobę przed oscarową galą Agnieszka Holland nie wiedziała jeszcze, co powie, gdyby to jej film "W ciemności" otrzymał statuetkę. - Będę miała czas jutro rano - mówiła reporterowi "Faktów TVN". Jak podkreślała, w przypadku takiego filmu jak jej ostatni, słowa te muszą być inne, niż w przypadku np. filmu rozrywkowego.

Wygra "Artysta"? Mark Wahlberg twierdzi, że zna laureatów Oscara

"Artysta" to najlepszy film, grający w nim Jean Dujardin to najlepszy aktor, a Viola Davis pokona Meryl Streep w kategorii najlepsza aktorka – twierdzi aktor Mark Wahlberg, który ponoć zna wyniki głosowania członków Akademii Filmowej. Twierdzi, że zdradził mu je kolega z firmy Pricewaterhouse, która zajmuje się liczeniem głosów i trzyma je w tajemnicy aż do oscarowej gali.

"Artysta" zwycięzcą Cezarów

Belgijsko-francuski film "Artysta" otrzymał w piątek w Paryżu najwyższą francuską nagrodę filmową - Cezara - za najlepszy film. Obraz ten wyróżniono także w pięciu innych kategoriach. Z kolei Cezarem za najlepszą adaptację filmową uhonorowano Romana Polańskiego i Yasminę Rezę za "Rzeź".