Kultura i styl

Kultura i styl

Batmobil - maszyna czystej destrukcji

Od swojego powstania w latach 30., Batmobil był symbolem siły i sprawiedliwości, jak również szczytem technologii w arsenale Batmana. Każdy z sześciu modeli to najbardziej rozpoznawalne samochody świata, które doczekały się własnego filmu. W "The Batmobile"aktorzy, reżyserzy, kaskaderzy i konstruktorzy opowiadają jak samochód ewoluował do ikony pop-kultury, która sławą dorównuje samemu Batmanowi.

Genialny 9-latek maluje i zarabia fortunę. "Młody Monet"

Media już ochrzciły go "młodym Monetem", a jego obrazy schodzą na pniu. 9-letni Kieron Williamson z Wielkiej Brytanii na swoim hobby zarabia fotunę. Podczas ostatniej aukcji za swoje 24 dzieła zagrnął 250 tys. funtów, czyli ponad 1,3 mln złotych.

"Nic nie słyszę, ale jest zajebiście!"

Legendarna grupa Guns'n'Roses wystąpiła w środę na Stadionie Miejskim w Rybniku. Koncert rozpoczął się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem. To drugi występ zespołu w Polsce; pierwszy odbył się w 2006 r. w Warszawie.

Włosi zadebiutowali w ogrodzie klasztoru. Goście mdleli

Goście przylecieli prywatnymi samolotami, a do dawnego klasztoru przywiozła ich flota luksusowych limuzyn. Zanim weszli do środka wszyscy musieli podpisać nakaz zachowania absolutnej tajemnicy. Tak jeden z najsławniejszych duetów w historii mody, Dolce & Gabbana, zadbał o to, by nie było żadnego przecieku z pokazu mody ich pierwszej w karierze kolekcji haute couture, wartej kilka milionów dolarów.

Będą kolejne "Igrzyska śmierci" - i to podzielone na dwa filmy

Ostatnia część serii "Igrzyska śmierci" zostanie podzielona na dwa filmy - zapowiedziało studio Lionsgate. To efekt niebywałej popularności filmu, który do tej pory zarobił 678 mln dol. na całym świecie i wraz z "Avengers" jest w tym roku najbardziej dochodowym filmem w USA.

Nowy "Batman" dostał owacje na stojąco

"To nie tylko najlepszy film o Batmanie, ale jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek widziałem. To było nieprawdopodobne!", "Po seansie zupełnie oniemiałem", "Chris Nolan przeszedł samego siebie i stworzył arcydzieło" - to tylko kilka opinii po przedpremierowym pokazie filmu "Mroczny Rycerz powstaje". Widziało go zaledwie ok. 50 osób: dziennikarzy, znanych blogerów i fanów - każdy miał zakaz publicznego wyrażania opinii, ale ich zachwyty przedostały się do internetu.

Chińczycy zakryli przyrodzenie Michała Anioła

Chińczycy mogą poczuć ducha renesansu, aczkolwiek nie do końca. Redaktorzy telewizji państwowej CCTV uznali za gorszącą rzeźbę Michała Anioła - i zakryli jej przyrodzenie podczas relacji z wystawy w Pekinie - donosi "Daily Telegraph".

"To ludzie niezwykle inteligentni, co jest zdumiewające"

12 lipca legendarny zespół Rolling Stones będzie obchodził 50 rocznicę swojego pierwszego występu. Z tej okazji muzycy zorganizują specjalną wystawę, na której pokażą unikatowe zdjęcia ze swojej długiej kariery. Być może będzie można na nich zobaczyć, jak inni są na scenie i w życiu prywatnym.

"Koszmar scjentologów" stał się rzeczywistością

Niewiele ponad tydzień temu była żoną jednego z najważniejszych ludzi w Kościele Scjentologicznym, teraz jest ich "koszmarem", który stał się rzeczywistością. Katie Holmes błyskawicznie zakończyła swój związek z wielką gwiazdą Hollywood, Tomem Cruisem. Wyjątkowe tempo ugody byłej pary ma być zasługą ich córeczki Suri. Sprawie przyjrzał się reporter "Polski i Świata".

"Ossolineum nie jest likwidowane"

Ossolineum nie jest likwidowane. Nie ma możliwości, by cokolwiek stało się z jego znakiem, dorobkiem, biblioteką - zapewnił minister kultury Bogdan Zdrojewski, odnosząc się do postawienia w stan likwidacji najstarszej polskiej oficyny, działającej nieprzerwanie od 1817 r.

Kupili archiwum Gandhiego. Zapobiegli aukcji

Rząd Indii wydał ponad milion dolarów na wykupienie listów, dokumentów i zdjęć związanych z postacią ojca indyjskiej państwowości Mathamy Gandhiego. W ten sposób zapobiegł wystawieniu archiwów na aukcji w Londynie.

Cruise i Holmes zawarli ugodę. Nie wiadomo, co z córką

Spodziewano się głośnego rozwodu i walki o dziecko, ale skończyło się spokojnie. Prawnicy Katie Holmes i Toma Cruise'a zawarli porozumienie rozwodowe, po maratonie negocjacji. Nie podano jak rozwiązano kwestię opieki nad ich córką Suri.

"Musieli mnie zbierać ze sceny". Pierwszy polski film o żołnierzach po Afganistanie

- To pierwszy w Polsce film opowiadający o konsekwencjach uczestnictwa w wojnie. Nie ma tu kata, nie ma ofiary, zwycięzców ani pokonanych. Cierpią wszyscy i nie ma powrotu do tego, co było przedtem - tak o "Zabić bobra" Jana Jakuba Kolskiego opowiada tvn24.pl Eryk Lubos. Za główną rolę w tym filmie - weterana wojny w Afganistanie - aktor został nagrodzony na festiwalu filmowym w Karlowych Warach.

Emir Kataru kupił dom mody Valentino?

Za 600 milionów euro brytyjski fundusz inwestycyjny Permira sprzedał jeden z najsłynniejszych domów mody na świecie - Valentino. Jak piszą biznesowe media, kupcem jest prawdopodobnie emir Kataru, który wraz z rodziną królewską i należącą do niej spółką Qatar Investment Authority kontroluje m.in. luksusowy dom towarowy Harrods.

Ten miś przeklina, pije i pali jointy. "To obrzydliwie zabawny film"

Kinomani pokochali pyskatego Teda - pluszowego misia, który jest najlepszym przyjacielem 35-letniego mężczyzny, lubi dziewczyny, narkotyki, alkohol i wiele nieprzyzwoitych rzeczy. Nowa komedia dla dorosłych "Ted", której jest głównym bohaterem, podbija świat i do tej zarobiła ok. 140 mln dol. Jest już numerem jeden w kilku krajach, a w wielu dopiero czeka na debiut.

Oto zamek Celine Dion na wyspie. Nikt nie chce go kupić

Celine Dion, jedna z najsławniejszych i najlepiej opłacanych w historii piosenkarek, wystawiła na sprzedaż zamek na prywatnej wyspie w Kanadzie. Za tę jedną z wielu swoich nieruchomości - o powierzchni 2,2 tys. m kw. - żąda ok. 30 mln dol. Choć w cenę wliczone są meble i dzieła sztuki, od kilku miesięcy nie ma ani jednego chętnego.

Finał Eurowizji 2013 w kraju ABBY

Szwedzkie miasto Malmoe będzie w 2013 roku gospodarzem konkursu Eurowizji - poinformowała w niedzielę szwedzka telewizja publiczna SVT. O organizację imprezy starały się również Sztokholm oraz Goeteborg.

Angelina Jolie: Moje serce jest w tym mieście

Angelina Jolie została honorową obywatelką Sarajewa. "To znaczy dla mnie tak wiele. Moje serce jest w tym mieście" - powiedziała zapłakana aktorka przyjmując tytuł na uroczystości w towarzystwie premiera kraju.

"Apetyt się zaostrzył". Nowa kolekcja YSL pokazana w tajemnicy

Pierwsza kolekcja Hedi Slimane'a, który na stanowisku domu mody Yves Saint Laurent zastąpił wieloletniego projektanta Stefano Pilati, została pokazana tylko wybranej grupie klientów i dziennikarzy. Każdy musiał podpisać oświadczenie o zachowaniu tajemnicy oraz zostawić na zewnątrz aparaty fotograficzne i telefony komórkowe, by nie zrobiono żadnych zdjęć. "Tak czy inaczej, wszyscy wydawali się szczerze oczarowani tym, co widzieli" - napisał "Financial Times".

Najlepszy hotel na świecie jest w buszu. Wygrał drugi raz z rzędu

Składa się tylko z kilku drewnianych domków i namiotów rozrzuconych na terenie rezerwatu przyrody w Tanzanii. Dzikie zwierzęta zaglądają do jego okien, bo hotel leży na terenie migracji ponad miliona gnu, zebr i gazeli - to Singita Grumeti Reserves, najlepszy hotel na świecie 2012 roku, który drugi raz z rzędu wygrał w rankingu prestiżowego magazynu "Travel+Leisure". To luksus, za który trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy dolarów za noc.

Sensacyjne "Tajne dokumenty Benedykta XVI" bestsellerem

"Jego Świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI" - głośna książka włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego - została sprzedana w 250 tysiącach egzemplarzy - poinformowano miesiąc po premierze. Publikacja wywołała sensację i bezprecedensowy kryzys w Watykanie.

Lubos nagrodzony w Karlowych Warach

Norweski film "The Almost Man" Martina Lunda zdobył główną nagrodę na zakończonym w sobotę 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w czeskich Karlowych Warach. Za najlepszą rolę męską nagrodzono ex aequo Polaka Eryka Lubosa i Norwega Henrika Rafaelsena.

Queen rozbujał Wrocław. Po raz pierwszy

Na wrocławskim Stadionie Miejskim wystąpiła w sobotę legendarna grupa rockowa Queen. Freddiego Mercury'ego próbował zastąpić amerykański piosenkarz Adam Lambert. Fani byli zachwyceni. - Przyjechaliśmy z Poznania i było super. Opłacało się - mówił jeden z fanów po koncercie.

Optymistyczna hipoteza czy bezcenne znalezisko? Caravaggio dzieli

Kilka dni po rewelacjach o odnalezieniu w Zamku Sforzów w Mediolanie około 100 rysunków określanych jako autorstwa Caravaggia, pojawia się coraz więcej głosów krytycznych. Sceptycy wątpią, czy mamy do czynienia z pracami prekursora baroku, uważają to tylko za optymistyczną hipotezę.

Oto "Zmierzch Epifanii". "Staramy się zatrzymać słońce"

- Niebo rozjaśniło się na różowo, pomarańczowo, żółto, zielono, niebiesko i biało. Byłem zadowolony - tak artysta James Turrell ocenił debiut swojej instalacji "Zmierzch Epifanii", która stanęła w amerykańskim Houston. Złożona z diod LED piramida reaguje na naturalne światło podczas wschodu i zachodu słońca, a świetlny pokaz zsynchronizowany jest z zegarem słonecznym, dlatego nigdy nie zaczyna się o tej samej porze.

Książka, która po 60 dniach znika

Argentyńskie wydawnictwo wpadło na innowacyjny pomysł: stworzyło książkę zapisaną tuszem, który znika w dwa miesiące. Po tym czasie po "El Libro que No Puede Esperar" pozostaje tylko okładka i puste kartki. - Uważamy, że w magiczny i poetycki sposób zachęcamy do czytania "papierowych" książek, zanim całkowicie znikną wyparte przez e-booki - tłumaczą pomysłodawcy.

Najstarsze polskie wydawnictwo przestaje istnieć

Wydawnictwo Ossolineum, najstarsza polska oficyna, działająca nieprzerwanie od 1817 r., zostało postawione w stan likwidacji. Minister kultury Bogdan Zdrojewski przeznacza 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego oficyny.