Kultura i styl

Kultura i styl

Majewski wystawia w londyńskiej kotłowni. Z powodzeniem

Inspirująca, poruszająca, prowokująca do medytacji nad wyobraźnią - brytyjscy krytycy nie szczędzą słów uznania dla niepowtarzalnej instalacji Lecha Majewskiego. Wystawę polskiego twórcy "Moving Walls" jeszcze przez kilka tygodni można oglądać w londyńskiej The Wapping Project.

W łazience Houston znaleziono kokainę

W łazience apartamentu hotelowego w Beverly Hills, w której zmarła Whitney Houston znaleziono kokainę. Poinformował o tym koroner prowadzący śledztwo, które ma ustalić okoliczności śmierci piosenkarki.

"Dziwne rzeczy dzieją się na wybrzeżu Flandrii"

Miniaturowe postaci ludzi pojawiły się w dziewięciu nadmorskich miejscowościach Belgii - są częścią instalacji artystycznej Isaaca Cordala pt. "Czekając na zmiany klimatu". Ustawienie rzeźb w weekend rozpoczęło tamtejszy festiwal sztuki współczesnej. "Dziwne rzeczy dzieją się na wybrzeżu Flandrii" - komentują gazety.

Ashton Kutcher zagra Steve'a Jobsa

Ashton Kutcher, gwiazdor seriali "Dwóch i pół" i "Różowe lata siedemdziesiąte", zagra założyciela Apple, Steve'a Jobsa. "To historia krnąbrnego hipisa, który stał się jednym z najbardziej kreatywnych przedsiębiorców naszych czasów" - tak opisują filmową biografię "Jobs" jej twórcy. Tymczasem Sony Pictures pracuje nad własnym filmem o Jobsie. Będzie oparty na bestsellerowej biografii, którą jej bohater autoryzował przed śmiercią.

"Kupa śmiechu z przewagą kupy"

- Ten film jest rodzajem usługi dla ludności. To przaśna komedyjka, w której ktoś biega, skacze i przewraca się, z czego jest kupa śmiechu z przewagą kupy - tak film "Wyjazd integracyjny" ocenia krytyk filmowy Wiesław Kot. Film zdobył "nagrodę" dla najgorszego filmu w pierwszej edycji rozdania "Wielkich Węży".

"Igrzyska śmierci" miażdżą konkurencję

Po 10 dniach obecności na ekranach tylko w Ameryce "Igrzyska śmierci" zarobiły 250 milionów dolarów, zostawiając w tyle dwie inne gorące hollywoodzkie premiery - "Królewnę Śnieżkę" i "Gniew tytanów".

Znamy finalistów konkursu "Relacja z wydarzenia"

Samochód pędzący autostradą pod prąd, snowboardzista uderzający z impetem w narciarza, policyjny pościg za pijanym kierowcą i kitesurfer na wzburzonym Bałtyku. To cztery Wasze filmy, które - decyzją jury - zostały zakwalifikowane do finału konkursu "Relacja z wydarzenia" będącego częścią plebiscytu "Bierzcie i kręćcie", w ramach festiwalu filmowego Off Plus Camera. O tym, kto zwycięży i zdobędzie główną nagrodę w wysokości 3 tysięcy dolarów, zadecydują internauci. Głosowanie ruszyło 2 kwietnia na stronie idfilm.pl.

Malczewski i Witkiewicz. Obrazy w bagażniku

Policja odzyskała obrazy Jacka Malczewskiego "Portret mężczyzny na tle pejzażu" oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza "Portret kobiety", które skradziono w 2008 roku z jednej z warszawskiej galerii. Trzech mężczyzn podejrzanych o paserstwo zostało zatrzymanych - poinformował mł. asp. Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji.

Nieznane oblicze Ernesta Hemingwaya

Odnalezione niedawno listy Ernesta Hemingwaya odkrywają nieznaną twarz wielkiego pisarza. Nazywany pierwszym macho amerykańskiej literatury noblista jawi się jako nadwrażliwy i czuły ekstrawertyk, rozpaczający z powodu śmierci kota.

Katolicy święcą palmy, za tydzień Wielkanoc

Dziś Niedziela Palmowa, która w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień - czas upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. W wielu kościołach odbędą się uroczyste procesje z palmami.

Jane Fonda zagra Nancy Reagan

Amerykańscy konserwatyści są wściekli - gwiazda kina, Jane Fonda, znana ze swoich lewicowych poglądów i głośnych protestów przeciw wojnie w Wietnamie, zagra byłą First Lady, Nancy Reagan. Fonda wcieli się w tę rolę w filmie Lee Danielsa „The Butler”.

Twórca "Misji" na Off Plus Camera

Kolejni wybitni twórcy - gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Wiadomo już, że do Krakowa przyjedzie gość specjalny festiwalu - reżyser i scenarzysta Roland Joffé ("Pola śmierci", "Misja"), którego najnowszy film "Gdy budzą się demony" będzie miał w Krakowie uroczystą premierę. Z kolei do grona jury Konkursu Głównego dołączył autor zdjęć Dick Pope, którego stałym współpracownikiem jest Mike Leigh.

Zniknęła przez Napoleona. Teraz wraca

Po 189 latach historyczna wieża wraca na dach kościoła św. Jana w Gdańsku, gdzie wcześniej stała przez ok. 400 lat. - Postanowiliśmy zrekonstruować tę sygnaturkę, czyli przywrócić kościołowi historyczny wygląd i element, który go wieńczył - powiedziała Iwona Berent z biura odbudowy kościoła.

"To uznanie dla niezwykłych bohaterów"

Dokumentalistka Ewa Ewart nagrodzona za dwa filmy: "Michaił Gorbaczow - człowiek, który zmienił świat" oraz "W milczeniu" w tegorocznej edycji World Media Festival w Hamburgu. - Ta nagroda to jest przede wszystkim uznanie dla niezwykłych bohaterów obydwu filmów oraz dla wszystkich, którzy się do tego sukcesu przyłożyli - powiedziała Ewart w TVN24.

"Dla Trójki gra się potrójnie". Na urodziny

"Trójka do potęgi" - premiera tej sztuki była w piątek głównym wydarzeniem jubileuszu 50-lecia Programu 3 Polskiego Radia. - Pięćdziesiątka Trójki, to sprawa poważna i powiem, że trochę niepokojąca, bo (...) to także radio mojej młodości - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który z żoną Anną oglądał spektaklu w teatrze Syrena. - Nie było łatwo, ekipa się parę razy zmieniała, ale w końcu się udało - powiedziała w TVN24 obecna szefowa radia Magda Jethon.

"Bodyguard" w kinach 20 lat po premierze

To była wielka chwila. W środowy wieczór, 20 lat po premierze filmu, w kilkuset miastach w USA w kinach odbyły się specjalne pokazy "Bodyguarda" z Whitney Houston i Kevinem Costnerem w rolach głównych. Film był aktorskim debiutem zmarłej w lutym piosenkarki.

Gang okradał domy gwiazd. Coppola kręci o nim film

Gang nastolatków przez blisko rok włamywał się do domów hollywoodzkich gwiazd. Ich łup wyniósł ponad 3 mln dolarów, a wśród ofiar znaleźli się m.in. Paris Hilton, Orlando Bloom, Megan Fox i Lindsay Lohan. Te wydarzenia zainspirowały Sofię Coppolę, która kręci w Los Angeles swój nowy film. W "The Bling Ring" grają m.in. Emma Watson i aktorka polskiego pochodzenia - Nina Siemaszko.

Być jak Katniss Everdeen

Obowiązkowy strój nastolatki za Oceanem? Myśliwskie kurtki, długie warkocze, rude włosy i ciężkie, skórzane buty. Wszystko za sprawą głównej bohaterki filmu „Igrzyska śmierci”, który nie tylko bije już rekordy box office'ów (155 mln dol. w trzy dni), ale też dyktuje nowe trendy w modzie.

Megagwiazdy w "Nędznikach"

W Pinewood Studios powstają zdjęcia do nowej, musicalowej wersji "Nędzników" według Wiktora Hugo, na których realizację porwał się Tom Hooper, reżyser oscarowego filmu z 2011 roku "Jak zostać królem". W obsadzie gwiazdy tego formatu, jak: Russell Crowe, Hugh Jackman, Anne Hathaway czy Amanda Seyfried.

Świat zarabia na zyski Hollywood

Aż 69 proc. wszystkich zysków Hollywood ze sprzedaży biletów, czyli - bagatela - 22,4 mld dol. stanowił w ubiegłym roku wpływ z zagranicznych, nie amerykańskich kin - wynika z danych, które opublikowało stowarzyszenie Motion Picture Association of America (MPAA).

Padnie rekord za odnaleziony obraz Łempickiej?

Obraz "Nu adossé I" po raz ostatni znalazł się na głośnej wystawie polskiej artystki Tamary Łempickiej 87 lat temu w Mediolanie, a krótko potem zaginął. Obecny jego właściciel miał go w swoim domu przez ostatnie 10 lat i nie wiedział, jak ważne dzieło wisi na jego ścianie. Tylko przypadek sprawił, że ekspert zweryfikował autentyczność obrazu i wycenił go na 5 mln dolarów. W maju "Nu adossé I" trafi na aukcję. Sotheby's spodziewa się, że padnie rekord.

Budynek jak z bitwy Cezara

Fasada budynku ozdobiona jest drewnianą jodełką - to hołd dla drewnianych fortyfikacji, jakie armia rzymska w tym miejscu zbudowała dwa tysiące lat temu podczas bitwy z Francuzami. Drugi obiekt, który właśnie powstaje, wykończony jest w kamieniu, co stanowi odwołanie do dawnych okopów. Obydwa są częścią kompleksu Alésia Museum, nowego muzeum i centrum informacyjnego we Francji.

Ratuje zamek przed ruiną. Ozdabia sztukaterią altanę

Zanim dotknął go udar, był wziętym renowatorem zabytków. Teraz jednak potencjalni pracodawcy, gdy słyszą o przebytej chorobie, dziękują Edwardowi Użyńskiemu. Wyjątkiem jest właściciel średniowiecznego zamku w Przewornie (dolnośląskie), który zlecił mężczyźnie przywrócenie obiektowi dawnej świetności.

155 mln dol. w trzy dni. "Tworzymy historię kina"

Nocny debiut "Igrzysk śmierci" (po północy w piątek) zamknął się kwotą 19,7 mln dol., czyli zbliżoną do tej, jaką zarobiły w podobnym okresie "Harry Potter" i "Zmierzch". Ale już po trzech dniach film zostawił konkurentów w tyle, zarabiając rekordowa sumę 155 mln dol.

To ona będzie młodą Carrie z "Seksu w wielkim mieście"

- Szukanie młodej Carrie było ekscytującą przygodą. Kiedy AnnaSophia Robb weszła do pokoju, wiedzieliśmy że to ta. Jej wdzięk, inteligencja i radość - to nas przekonało. To, że kocha szpilki, nie zaszkodziło - tak o następczyni Sary Jessiki Parker mówi producent serialu "Pamiętniki Carrie Bradshaw". To prequel "Seksu w wielkim mieście", w którym bohaterka stawia pierwsze kroki jako dziennikarka. Na Manhattanie właśnie ruszyły zdjęcia.

Luwr w stanie oblężenia. 8,9 mln turystów rocznie

W ubiegłym roku Luwr odwiedziło blisko 8,9 mln turystów. Oznacza to, że paryskie muzeum jest najczęściej odwiedzanym tego typu miejscem na świecie - wynika z dorocznego opracowania w "The Art Newspaper", brytyjskim piśmie poświęconym sztuce.

Luc Besson będzie gościem festiwalu Off Plus Camera

Francuski reżyser i producent Luc Besson, twórca m.in. filmów "Nikita", "Leon zawodowiec" i "Piąty element" będzie gościem festiwalu Off Plus Camera, który 13 kwietnia rozpocznie się w Krakowie. Na Off Plus Camera odbędzie się premiera najnowszego filmu Bessona "Lady".

"Dotyk wielkiego Mozarta". Nieznane dzieło geniusza

Nieznane wcześniej dzieło jednego z największych kompozytorów wszech czasów, Wolfganga Amadeusza Mozarta, wykonano w piątek po raz pierwszy w Austrii. Eksperci uważają, że utwór został napisany, gdy Mozart miał około 10 lat.

"Ta suknia krzyczała: Oscary!"

6 godzin - tyle Gwyneth Paltrow ubierała się i czesała przed tegoroczną galą oscarową. A białą suknię Toma Forda, dzięki której uznano ją za najlepiej ubraną kobietę imprezy, wybrała już tydzień wcześniej. - Ta suknia krzyczała do mnie: Oscary!" - wspomina. I zdradza jak krok po kroku ekipa przygotowywała ją do wyjścia.