"Z tą walizką mama wyjechała z Polski w 1939". Chris Niedenthal przekazuje rodzinne pamiątki

Pamiątki przekazał Chris Niedenthal
Pamiątki przekazał Chris Niedenthal
Źródło: Muzeum Emigracji w Gdyni

Stara tekturowa walizka, paszporty i legitymacja to nowe eksponaty, które właśnie trafiły do Muzeum Emigracji w Gdyni. Tym razem "Rzeczy z historią" przekazał sławny fotograf Chris Niedenthal. W większości należały one do jego matki, która opuściła Polskę tuż po wybuchu II wojny światowej.

Od kilku lat zbierają pamiątki oraz wspomnienia polskich emigrantów i ich rodzin. Do tej pory w ramach akcji "Rzecz z historią" Muzeum Emigracji w Gdyni pozyskało już 4 tys. eksponatów. Do grona darczyńców właśnie dołączył Chris Niedenthal.

"Z tą walizką wyjechała z Polski"

Światowej sławy fotograf przekazał placówce rzeczy, które należały do jego rodziców. Wśród nich znalazła się legitymacja Polskiej Agencji Telegraficznej, walizka oraz paszport obojga rodziców.

Większość rzeczy należała do Heleny Łyżwańskiej, matki Niedenthala, która była stenografistką w Polskiej Agencji Telegraficznej.

17 września przekroczyła rumuńską granicę razem z wycofującymi się polskimi władzami. Potem przez Francję dostała się do Londynu, gdzie po wojnie poznała Jana Niedenthala.

Później do Polski przyjechała tylko na wakacje w 1963 roku. W Londynie mieszkała aż do śmierci w 2001 roku. - Po śmierci mamy pod schodami naszego rodzinnego domu znalazłem starą tekturową walizeczkę. Na niepozornym, przyklejonym do wieczka papierku mama napisała, że właśnie z tą walizką wyjechała z Polski we wrześniu 1939 roku - napisał Chris Niedenthal w opowiadaniu, które dołączył do ofiarowanych rzeczy.

Pamiątki Niedenthala

Mają pamiątki z USA, Australii i Zimbabwe

Rzeczy przekazane przez Niedentahala to tylko część z 4 tys. eksponatów, które zebrano do tej pory.

- Są wśród nich między innymi przedmioty pochodzące z polskich transatlantyków z Batorym na czele i pokazujące fenomen Gdyni oraz Dworca Morskiego. Są związane z podróżami - lądowymi, morskimi, lotniczymi, jak i wielowiekową obecnością Polaków na całym świecie. Pochodzą z Francji, Stanów Zjednoczonych, ale i Australii czy Zimbabwe - poinformowała Wojdyło.

Część pamiątek będzie prezentowana na wystawie muzeum, większość zaś zostanie w przyszłości udostępniona online. MASZ PAMIĄTKĘ? PODZIEL SIĘ Z MUZEUM

Jedyna taka placówka w Polsce

Gdyńska placówka będzie jedynym miejscem w kraju, które ma ukazywać historię emigracji z ziem polskich. Nieprzypadkowo na jej siedzibę wybrano budynek dawnego Dworca Morskiego przy ul. Polska 1. Przez lata służył obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego.

Tak będzie wyglądać Muzeum Emigracji w Gdyni

Tak będzie wyglądać Muzeum Emigracji w Gdyni

- Jesteśmy muzeum historycznym, prowadzimy jednak swoją działalność w ścisłym związku ze współczesnością. Inaczej nie można opowiedzieć o zjawisku, które dotyczy dziś bezpośrednio 200 milionów ludzi na całym świecie, a dla 2 milionów Polaków stało się po akcesji do Unii Europejskiej doświadczeniem pokoleniowym - mówiła Joanna Wojdyło, rzecznik muzeum.

Placówka zostanie otworzona latem 2015 roku.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa//i / Źródło: TVN 24 Pomorze

Czytaj także: