Kultura i styl

Kultura i styl

"Ida" to najlepszy nieanglojęzyczny film 2015 roku, a filmem roku został "Birdman". Obraz Alejandra Gonzaleza Inarritu zdobył Oscary w najważniejszych kategoriach w czasie 87. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Sam Inarritu uniósł w górę trzy statuetki: jako producent - za najlepszy film roku, jako najlepszy reżyser i jako współscenarzysta. "Birdman" zdobył też statuetkę za najlepsze zdjęcia. Cztery Oscary przyznano także obrazowi Wesa Andersona "The Grand Budapest Hotel”, a trzy - filmowi "Whiplash".

Hollywood ma na niego chrapkę, ale na nim nie robi to wrażenia. Paweł Pawlikowski odrzuca kolejne oferty. Kręci filmy wyłącznie na swoich warunkach i tylko o tym, co go obchodzi. Trzyma się z dala od mainstreamu, a mimo to - ku własnemu zaskoczeniu - zdołał podbić świat. Kim jest twórca "Idy"? Polska publiczność nie wie o nim niemal nic, prócz tego, że za jego sprawą po raz pierwszy cieszy się z Oscara dla polskiego filmu.

Gdy zaczynała swoją przygodę z filmem "Boyhood", reżyser zabronił jej robienia operacji plastycznych. Przez 12 lat kręcenia obrazu jej filmowy syn dorastał, a ona zestarzała się obok niego, jak zauważa "The New York Times" - "bezwstydnie i naturalnie", stając się symbolem hollywoodzkiej rewolucji. Przez lata starannie dobierała swoje role, grając u największych reżyserów. Jednak to telefon od Richarda Linklatera odmienił jej życie i sprawił, że otrzymała najważniejszą filmową statuetkę.

Każdej doby samobójstwo popełnia średnio 22 weteranów, którzy służyli w amerykańskiej armii - wynika z najnowszego raportu Departamentu ds. Weteranów. Od 2001 roku ginie ich w ten sposób więcej, niż na polu walki. Nominowany do Oscara dokument "Crisis Hotline: Veterans Press 1" Ellen Goosenberg Kent pokazuje ten problem ze strony operatorów linii kryzysowej dla weteranów. Film wygrał rywalizację o statuetkę z dwoma polskimi dokumentami: "Joanną" i "Naszą klątwą".

Jak wyglądało szycie garniturów dla polskich twórców, którzy pojawili się w Hollywood na rozdaniu Oscarów? - Wszystko było na ostatnią chwilę - opowiada Tomasz Ossoliński, projektant, który ubrał w tym roku na czerwony dywan Pawła Pawlikowskiego i Tomasza Śliwińskiego.

"Ida" z Oscarem za najlepszy nieanglojęzyczny film roku. Obraz Pawła Pawlikowskiego wygrał w swojej kategorii, ale w walce o statuetkę za zdjęcia przegrał z "Birdmanem". Cztery nagrody zgarnął "The Grand Budapest Hotel" w reżyserii Wesa Andersona, ale cztery ważniejsze - i najważniejsze - przyznano "Birdmanowi" Alejandro Gonzaleza Inarritu. Nagrodzeni aktorzy to Eddie Redmayne, Julianne Moore, Patricia Arquette i J/K. Simmons.

Olivier Nakache, Magdalena Piekorz, Piotr Adamczyk, Tomasz Bagiński, Ewa Ewart, Katarzyna Herman, Marcin Koszałka i Tomasz Ossoliński - wybitni reżyserzy, aktorzy, dokumentaliści, operatorzy i projektani mody zgodnie kibicują "Idzie" i tej nocy będą za nią trzymać kciuki. Ale specjalnie dla tvn24.pl każdy z nich typuje zwycięzców w najważniejszych kategoriach i tłumaczy, dlaczego.

Na galę wręczenia Oscarów osoby zaproszone szykują się wiele miesięcy. Stres i nerwy nikogo przed imprezą o takim rozmachu nie dziwią. Agata Kulesza, grająca jedna z głównych ról w "Idzie" Pawlikowskiego, jak sama przyznaje, stara się "utrzymać taki stan, żeby cieszyć tą chwilą, żeby to było rzeczywiście przyjemne"

Magazyn "Variety" wymienia go wśród 10 najbardziej obiecujących operatorów filmowych na świecie. Europejska Akademia Filmowa nagradza za najlepsze zdjęcia, Amerykańska nominuje do Oscara. Nie było w Polsce tak spektakularnego operatorskiego debiutu, jak ten 33-letniego Łukasza Żala. Czy będzie jedynym w historii obok Svena Nykvista operatorem spoza Hollywood, który zdobędzie Oscara za zdjęcia?

"Triumfatorem" tegorocznych 35. Złotych Malin okazała się komedia "Saving Christmas", która zgarnęła aż cztery nagrody. Warte niecałe pięć dolarów statuetki powędrowały także m.in. do Cameron Diaz i Megan Fox. Specjalną nagrodę przyznano Benowi Affleckowi.

Kilkadziesiąt milionów widzów zasiądzie przed telewizorami, by obejrzeć 87. już edycję wręczenia Oscarów - Nagród Akademii Filmowej. Tegoroczna gala w Dolby Theater w Los Angeles zapowiada się ciekawiej niż zwykle, bo trudno przewidzieć, kto otrzyma główne statuetki. Faworytami są "Birdman" i "Boyhood". Duże szanse na Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych ma "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Uroczystą galę poprowadzi aktor Neil Patrick Harris.