Kultura i styl

Kultura i styl

Nad tym filmem Scorsese pracował blisko trzy dekady

Martin Scorsese nie zwalnia tempa. Jego najnowszy film "Milczenie", którego światowa premiera przewidziana jest na 23 grudnia, już teraz traktowany jest jako jeden z najpoważniejszych faworytów do Oscarów, które rozdane zostaną w lutym 2017 roku.

Awantura o dyrektora teatru. "Jest pan tylko marionetką w rękach urzędników"

"Panie Cezary Morawski, jest pan tylko marionetką w rękach urzędników! Panie Cezary Morawski, my wciąż możemy mówić i będziemy mówić to głośno" - ogłosili przedstawiciele publiczności po czytaniu powieści na scenie Teatru Polskiego. W odpowiedzi usłyszeli: te protesty są absurdalne. Zbuntowana publiczność słowami jest oburzona. To ciąg dalszy awantury po zmianie władz Teatru Polskiego we Wrocławiu.

"Biblia mody" poparła jednego z kandydatów. Pierwszy raz w swojej historii

W ponad 100-letniej historii jednego z najważniejszych czasopism o modzie, sztuce i stylu nigdy wcześniej jego redakcja nie wskazywała swojego kandydata w amerykańskich wyborach. W opublikowanym we wtorek tekście, podkreślono, że tradycja została złamana, żeby zatrzymać Donalda Trumpa w wyborczym wyścigu. "Dwa słowa, które dają nam nadzieję: Pani Prezydent" - napisano w artykule wstępny.

Halloween w zamku Drakuli. Na noc wpuszczą tam dwie osoby

"Zakaz wnoszenia czosnku, produktów o czosnkowej woni, w tym perfum" - tak przed II wojną światową właściciele zamku XV-wiecznego hospodara wołoskiego Włada Palownika, legendarnego hrabiego Drakuli, dbali o to, by odwiedzający mogli się z nim spotkać nocami w komnatach lub piwnicach przybytku. Teraz dwie osoby znów dostaną taką możliwość.

Uszyła legendarną suknię, umarła w nędzy. Pośmiertne hołdy dla "tajemnicy wyższych sfer"

Pozostawała przez dekady "najpilniej strzeżoną tajemnicą" amerykańskich wyższych sfer. Dlaczego? Bo jedna z ulubionych projektantek sławnych i bogatych kobiet lat 40., 50. i 60. ubiegłego wieku była czarnoskóra. Jej prawdopodobnie najsłynniejsze dzieło była suknia, w której Jacqueline Bouvier w 1953 r. brała ślub z przyszłym prezydentem Johnem F. Kennedym. Ann Lowe, choć szyła dla najpotężniejszych, umarła w nędzy w 1981 r. Teraz zbiera hołdy dla swego talentu.

Homer Simpson demaskuje Trumpa. "Uczyni Rosję znowu wielką"

Najpopularniejsza kreskówkowa rodzina świata - Simpsonowie - oficjalnie poparła Hillary Clinton. W krótkiej animacji, która pojawiła się w mediach społecznościowych, twórcy wyraźnie opowiedzieli się za kandydatką demokratów. Jej republikańskiego rywala Donalda Trumpa zaś wyśmiali.

"Nazywam się Cukinia" kradnie serca warszawskiej publiczności

Szwajcarski film animowany o niezwykłym tytule "Nazywam się Cukinia", zwyciężył w plebiscycie publiczności 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Ciepła, poruszająca opowieść o osieroconym chłopcu, w której przeplatają się śmiech i łzy, wcześniej była wielkim przebojem festiwalu w Cannes. Film jest również szwajcarskim kandydatem do przyszłorocznych Oscarów i zdobywcą Nagrody Parlamentu Europejskiego Lux.

Kucharze kontra tajemnicze skrzynki

Kasza była motywem przewodnim siódmego odcinka "MasterChefa". Uczestnicy musieli podać ją w taki sposób, by oczarować jurorów. Kto najlepiej wykorzystał swoją szansę?

Jakubik o swoim filmie: dramat ubrany w garnitur thrillera

- W tej "prostej historii" proponuję widzowi pewien rodzaj zabawy, łamigłówki. Akcja dzieje się w dwóch, niezależnych od siebie przestrzeniach czasowych, które wzajemnie się przenikają - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" Arkadiusz Jakubik, aktor i reżyser, którego najnowszy film "Prosta historia o morderstwie" trafi do kin 21 października.

Ostatnie castingi w "Mam Talent!". Znamy 40 szczęśliwców

Ostatni dzień castingów dziewiątej edycji "Mam Talent!". Kolejni wokaliści, tancerze, akrobaci próbowali przekonać jurorów do swoich umiejętności. W drugiej części szóstego odcinka Agnieszka Chylińska, Małgorzata Foremniak oraz Agustin Egurrola musieli wybrać 40 wykonań, które najbardziej zachwyciły ich w tej edycji.

Varujan Vosganian z literacką nagrodą Angelus

Rumuński pisarz Varujan Vosganian otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za powieść "Księga szeptów", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Książkowe klimaty.

Irańska "Malaria" i polska "Komunia"

Irańska "Malaria" - z pozoru zabawne kino drogi, w rzeczywistości opowieść poruszająca kwestię praw kobiet, ich potrzebę wolności w patriarchalnej islamskiej społeczności, zdobyła Grand Prix 32 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W konkursie 1-2 (dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów) zwyciężył francuski "Toril", a w sekcji Wolny Duch - dla pełnometrażowych filmów "niezależnych, nowatorskich, buntowniczych" - szwedzko-duński "Olbrzym". W konkursie filmów dokumentalnych zwyciężyła, będąca według zgodnej opinii widzów objawieniem festiwalu, "Komunia" Anny Zameckiej, historia 14-latki, która wyprawiając bratu komunię, próbuje scalić rozbitą rodzinę.

Ostatni film Wajdy pokazany w Rzymie. Kilkuminutowa owacja

"Powidoki" Andrzeja Wajdy na festiwalu filmowym w Rzymie. Pięć dni po śmierci reżysera, który był oczekiwany we włoskiej stolicy, uczestnicy festiwalu oddali mu hołd. W pokazie, który zakończył się kilkuminutowa owacją, wzięli udział aktorzy: odtwórca postaci malarza Władysława Strzemińskiego Bogusław Linda oraz Zofia Wichłacz. Przed projekcją przemawiał też polski ambasador w Włoszech - Tomasz Orłowski.

Oscarowe starcie mistrzów. Typujemy, kto ma szansę na nominacje

Dawno nie było tylu emocji wokół Oscara dla nieanglojęzycznego filmu. "Powidoki" zmarłego 9 października Andrzeja Wajdy zmierzą się z najnowszymi filmami wielkich mistrzów współczesnego kina z całego świata. Wśród rekordowej liczby 85 kandydatów, zgłoszone zostały tytuły nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych.