Kultura i styl

Kultura i styl

Prace nad pierwszym podwodnym muzeum w Europie są coraz bardziej zaawansowane. Na swoje miejsce trafiło już kilkadziesiąt naturalnej wielkości ludzkich figur. Aby je zobaczyć, trzeba będzie zanurkować. Instalacje autorstwa brytyjskiego artysty Jasona deCairesa Taylora nawiązują do najbardziej palących problemów współczesnego świata.

Oscarowa noc dla jednych będzie momentem euforii, dla innych zakończy się rozczarowaniem. Na pocieszenie pozostanie torba upominkowa, którą co roku otrzymują wszyscy nominowani w głównych kategoriach. Tym razem znajdą się w niej prezenty o wartości 200 tys. dolarów. Wśród nich m.in. piesza wyprawa po Japonii czy zabieg "wampirzego liftingu" piersi.

Wojna domowa w Syrii sprawiła, że Homs z tętniącej życiem metropolii zmieniło się w miasto widmo. Syryjski fotograf Dżafar Meray postanowił pokazać jednak, że "życie jest silniejsze niż śmierć". Na tle ruin sfotografował młodą parę: 18-letnią Nadę i 27-letniego żołnierza armii rządowej Hasana. Niezwykłej sesji przyglądał się fotoreporter agencji AFP, Joseph Eid.

Rynek mody staje przed dużą zmianą, a nawet przed rewolucją. Po tym, jak Burberry ogłosiło zmianę w kalendarzu swoich pokazów, kolejne ważne na rynku domy mody idą śladami Brytyjczyków. VETEMENTS oraz Tom Ford przesuwają pokazy jesienno-zimowych kolekcji na wrzesień. Do tej pory kolekcje były prezentowane pół roku przed tym, jak trafiały do sklepów.

- Zarobki w Hollywood są bardzo niesprawiedliwe - powiedział David Duchovny w jednym z ostatnich wywiadów, odnosząc się do słów Gillian Anderson. Aktorka wyznała niedawno, że przy wznowieniu "Z Archiwum X" zaoferowano jej połowę stawki Duchovnego i musiała walczyć o równą gażę.

To historyczny przypadek. Alejandro G. Inarritu został pierwszym reżyserem, który drugi rok z rzędu triumfował na rozdaniu nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA). Nagroda nie "trafiła" w oscarowy film jedynie 14 razy w długiej historii nagród. Czyżby Inarritu mógł czuć się pewniej w oscarowym wyścigu?

Beyonce w ogniu krytyki po sobotniej premierze singla "Formation". Chociaż krytycy doceniają polityczne zaangażowanie piosenkarki, to wyrazili swoje oburzenie wykorzystaniem zdjęć ze słynnego filmu dokumentalnego. Jak się okazało - bez zgody i wiedzy twórców dokumentu. Artystka w poniedziałek odpowiedziała na zarzuty o plagiat.

Zapłakana i najwyraźniej pobita kobieta uosabiająca Polskę leży u stóp szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - platfoma z taką karykaturą wykonaną przez niemieckiego artystę pojawiała się w poniedziałek na paradzie karnawałowej w Duesseldorfie. Dostało się także m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel, którą niemiecki artysta przedstawił tonącą jak uchodźcy oraz prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi wznoszącemu toast razem z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego.

W maskach Baracka Obamy i Spider-Mana oraz w perukach hipisów strażnicy miejscy w Wenecji walczą z kieszonkowcami podczas trwającego tam karnawału. Turyści proszeni są o zdejmowanie masek z powodów bezpieczeństwa, natomiast straż je zakłada.

Fani kina niezależnego znają ją z głośnej "Przechowalni numer 12", za którą odebrała m.in. nagrodę Gotham. Po tym, co 26-letnia Brie Larson pokazała jednak w nominowanym do Oscara "Pokoju", Robert Redford miał powiedzieć: "Chyba mamy następczynie Meryl Streep. I być może laureatkę nadchodzących Oscarów". Walcząca o złotą statuetkę dla najlepszej aktorki m.in. z wielką Cate Blanchet i Jennifer Lawrence, Larson uchodzi za faworytkę, na co wskazują zgarniane hurtowo nagrody.

Bill Murray żartował w jednym z wywiadów, że rozdający Oscary mają przygotowane na zapleczu nagrody pocieszenia. Ci, którzy nie zdobyli statuetek, na późniejszym bankiecie mogą prosić eleganckich kelnerów o cyjanek. Ten jest podawany jako przystawka. Zbyt łatwo poddająca się modom Akademia popełniła na przestrzeni lat wiele błędów. Leonardo Di Caprio nie jest największym z nich. Fakt nieprzyznania Oscara aktorom, którzy znaleźli się na naszej liście, po prostu wymyka się logice.

Gdziekolwiek się nie pojawiły, wszędzie wzbudzały podejrzenia. Rosyjscy urzędnicy najwyraźniej bali się jednak zwrócić im uwagę i nie wiedząc, z kim mają do czynienia, dopuścili do zrealizowania pierwszego profesjonalnego teledysku do nowej piosenki zespołu Pussy Riot. Młode Rosjanki zdołały wejść m.in. do dawnego więzienia i wystawnej sali bankietowej, w której bez przeszkód nagrały paszkwil skierowany do rosyjskich elit.