"W całej Polsce powstańcy warszawscy są niekwestionowanymi bohaterami". Dziś koncert

Źródło:
TVN24
"Język sztuki jest świetny do tego, żeby opowiadać o Powstaniu Warszawskim"
"Język sztuki jest świetny do tego, żeby opowiadać o Powstaniu Warszawskim"TVN24
wideo 2/2
"Język sztuki jest świetny do tego, żeby opowiadać o Powstaniu Warszawskim"TVN24

Koncertem zespołu Tomasza Organka rozpoczną się w sobotę obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zdaniem dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego język sztuki jest świetną formą opowiadania o tamtych wydarzeniach. Gość "Wstajesz i weekend" powiedział też, że Powstanie Warszawskie - jak mało co - łączy Polaków niezależnie od poglądów.

Płyta i promujący ją koncert to coroczna tradycja obchodów rocznicowych. W tym roku w Parku Wolności zagra zespół Ørganek. Będzie promował utwory z albumu "Ocali nas miłość", inspirowane powstańczymi fotografiami Eugeniusza Lokajskiego "Broka".

- Na tych zdjęciach widzimy powstańców warszawskich z blaskiem na twarzy. Lokajski potrafił zrobić powstańcom zdjęcia, w których pokazywali uczucia, które mieli do siebie. Mamy wrażenie, że ci powstańcy biorą udział w sprawie wyjątkowej. Uśmiechają się do siebie, jest między nimi przyjaźń, ale też pewnie miłość - mówił na antenie TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

"W Warszawie nie ma większej świętości niż powstanie"
"W Warszawie nie ma większej świętości niż powstanie"TVN24

Powstańcy są dla Polaków bohaterami

Ołdakowski zwrócił uwagę, że język sztuki bardzo dobrze nadaje się do opowiadania o tamtych wydarzeniach i opisywania uczuć, jakie towarzyszyły bohaterom walczącym w wyzwoleńczym zrywie.

- Powstanie Warszawskie to bardzo trudny temat, bo z jednej strony mamy tych pięknych powstańców uwiecznionych na zdjęciach. Widać, że nawet w najtrudniejszych momentach potrafią oni ocalić uczucia, człowieczeństwo, potrafią poświęcać się dla innych. Z drugiej strony jest ten potworny koniec - zniszczona Warszawa i tysiące grobów. Język sztuki, muzyki jest świetnym językiem, żeby opisywać uczucia, które również w nas, odbiorcach żyją. Bardzo byśmy chcieli, żeby powstańcy wygrali, żeby im się udało, bo mieli moralną rację. Dlatego co roku zapraszamy artystów do współpracy, aby wspólnie z nami językiem sztuki zinterpretować to wydarzenie - mówił Ołdakowski.

Jak reagują muzycy, którzy otrzymują zaproszenie do uczczenia pamięci Powstania Warszawskiego? - To jest jeden z najprzyjemniejszych momentów w roku, kiedy spotykamy się z artystami i zaczynami z nimi rozmawiać. Zawsze okazuje się, że oni już mają jakąś swoją wizję. Podkreślają, że to dla nich zaszczyt, że mogą oddać hołd powstańcom warszawskim - przyznał dyrektor muzeum.

Jak zaznaczył Ołdakowski, powstańcy są w całej Polsce niekwestionowanymi bohaterami niezależnie od tego, co ludzie uważają o świecie, Polsce czy polityce. - Dla każdego Polaka powstaniec warszawski jest bohaterem, kimś wyjątkowym. Dlatego artyści tym chętniej zgadzają się stworzyć swoją interpretację wydarzeń drugiej wojny światowej w Warszawie, ale jako element hołdu - mówił gość "Wstajesz i weekend".

Powstanie Warszawskie łączy pokolenia

Dyrektor Ołdakowski zauważył, że pamięć Powstania Warszawskiego jest tym, co w silnie spolaryzowanym społeczeństwie łączy.

- W wielu kwestiach się różnimy, wiele nas dzieli, ale wydaje mi się, że ta jedna rzecz jest wspólna. Jestem dumny, że mogę zajmować się opisywaniem Powstania, przybliżaniem tego wydarzenia następnym pokoleniom. Mam poczucie, że powstańcy warszawscy są traktowani również przez młode pokolenie, jako ludzie wyjątkowi, niezależni od tego, co ta młodzież uważa, czy po której są stronie - mówił Ołdakowski.

- Powstańcom udało się osiągnąć to, co zawsze było ich marzeniem. Oni żyją nie tylko wtedy, jako ludzie, którzy walczyli z bronią w ręku, ale dzisiaj w czasach pokoju mogą również powiedzieć młodym ludziom coś istotnego. Aby ci młodzi ludzie byli odpowiedzialni za Polskę, aby się uczyli, zdobywali kompetencje. Powstańcy mówią: "uważajcie, bo ta Polska będzie Polską waszych marzeń, więc dbajcie o nią" - opowiadał.

Koncert zespołu Tomasza Organka i gości (Magdy Umer, Ralpha Kaminskiego i Klaudii Szafrańskiej) odbędzie się 24 lipca o godzinie 21.00 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Transmisja na antenie TVN24 i w TVN24 GO.

Zobacz także na tvn24.pl:

Program obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego>>>

"Ocali nas miłość" - więcej o płycie i koncercie Ørganek>>>

Reportaż o Eugeniuszu Lokajskim, "Broku">>>

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Karol Kacperski, MPW

Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano w miejscowości Cisie (powiat miński) na autostradzie A2 zderzyły się auto osobowe i ciężarówka. Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, odniosły obrażenia.

Zderzenie auta osobowego z ciężarówką na autostradzie. W wypadku ucierpiało dwoje dzieci

Zderzenie auta osobowego z ciężarówką na autostradzie. W wypadku ucierpiało dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP