77. rocznica wybuchu Powstania: koncert Tomasza Organka w TVN24 GO

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"W Warszawie nie ma większej świętości niż powstanie"
"W Warszawie nie ma większej świętości niż powstanie"TVN24
wideo 2/3
"W Warszawie nie ma większej świętości niż powstanie"TVN24

Od koncertu zespołu Ørganek rozpoczną się obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. W sobotę w Parku Wolności muzycy zagrają utwory z albumu "Ocali nas miłość", inspirowane fotografiami z Powstania. Transmisja na antenie TVN24 i w TVN24 GO.

Program obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego jest bogaty, a wydarzenia zaplanowane na ponad dwa tygodnie. Wśród nich jest między innymi monodram Ewy Błaszczyk, wystawa papierowych lalek - wycinanek, które w ubiegłym roku trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego, konkurs fotograficzny, gra miejska, zlot harcerski, wreszcie spotkanie powstańców w Parku Wolności z udziałem prezydentów Polski i Warszawy.

Jednak wszystko zacznie się już w sobotę, 24 lipca, koncertem zespołu Ørganek.

Dwa aspekty obchodów

Jak zaznacza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, tegoroczne obchody rocznicowe mają dwa ważne aspekty. Po pierwsze, w tym roku niezwykle ważne są zdjęcia.

- Nasze najważniejsze wydarzenie muzyczne w tym roku jest inspirowane zdjęciami z powstania. Tomasz Organek z gośćmi nagrał płytę, na której są piosenki inspirowane konkretnymi zdjęciami i scenami powstania, które sfotografował Eugeniusz Lokajski "Brok" - powiedział Ołdakowski. I dodał, że Organek dostrzegł w zdjęcia Lokajskiego, że powstańcy byli takimi samymi ludźmi jak my. - Lokajski potrafił to dostrzec, że w najtrudniejszych momentach, trudnych, dramatycznych, ci ludzie potrafią ocalić człowieczeństwo, potrafią się kochać, potrafią robić to, co Tomasz Organek umieścił w tytule płyty, czyli "Ocali nas miłość". Oni właśnie potrafili się ocalić pozytywnymi uczuciami, miłością jedni do drugich - stwierdził Ołdakowski.

Płyta i promujący ją koncert to coroczna tradycja obchodów rocznicowych. Ale do tej pory inspiracją dla artystów były przede wszystkim powstańcza poezja, a także wspomnienia z Archiwum Historii Mówionej.

W tym roku Ołdakowski zachęca do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym na zdjęcie i reportaż z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. - Obchody organizowane są nie tylko w Warszawie, ale również w wielu miastach w Polsce. Można zrobić coś istotnego, coś wyjątkowego, tak jak Brok – uchwycić jakąś scenę i przesłać do nas zdjęcie zrobione dowolną techniką. Można zrobić je smartfonem, lub profesjonalnym aparatem. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń - mówi Ołdakowski.

Nadesłane zdjęcia będzie oceniać jury z Chrisem Niedenthalem na czele.

Według dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, drugim ważnym aspektem tegorocznych obchodów to współpraca z następnymi pokoleniami. - Rówieśnikami powstańców Warszawy, dla których wartości pokolenia powstańców są ważne. To współpraca z ludźmi, którzy mogą tu przyjść i na uroczystościach powstańczych spotkać swoich bohaterów i porozmawiać o tym, co jest najważniejsze w życiu - stwierdził Jan Ołdakowski.

Koncert Tomasza Organka

Koncert promujący album zespołu Ørganek odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia odbędzie się premiera płyty "Ocali nas miłość", którą będzie można kupić na miejscu. Bilety do nabycia na stronie muzeum. Transmisja z koncertu na antenie TVN24 i w TVN24 GO.

Tomasz Organek zdradził, co czuł, kiedy otrzymał propozycję zagrania z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Dla mnie to było bardzo przejmujące, że dostałem taki telefon od dyrektora Ołdakowskiego. Ja nie jestem warszawiakiem. Jestem związany z tym miastem od kilkudziesięciu lat, ale zadanie powierzone mi - osobie spoza Warszawy - jest olbrzymim wyróżnieniem - powiedział wokalista. - Nie ma chyba większej świętości w Warszawie niż Powstanie - podkreślił.

Mówił też o przygotowywaniach materiału na płytę i koncert. - Była lekka obawa, jak to pokazać i uchwycić idee, jak odnieść się do historii, jak odnieść się do teraźniejszości. Te idee: wolność, miłość, dialog, szacunek do drugiego człowieka są uniwersalne. Dzisiaj też są prawdziwe. Chodziło o to, aby zrobić to dobrze. Mam nadzieję, ze się udało - dodał.

Zwrócił również uwagę na to, że bardzo ważnym elementem nadchodzącego koncertu, jest udział publiki. - Wiem, ile biletów jest przewidzianych. Jest ich kilka tysięcy i one się świetnie rozchodzą. Jestem szczęśliwy, bo granie tak emocjonalnego materiału dla garstki osób lub przed kamerą online odbiera energię nie tworzy tej atmosfery, dlatego bardzo się cieszę, że to będzie przy pełnym składzie publiczności - stwierdził.

Czytaj więcej o płycie i koncercie.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Karol Kacperski, MPW

Pozostałe wiadomości

Do aresztu trafił mężczyzna, który znieważał i kierował groźby karalne wobec pracownicy marketu w Ostrołęce. Podczas zatrzymania agresor miał powiedzieć policjantom, że zabiłby ekspedientkę, klientów oraz siebie. Mężczyzna miał przy sobie 20-centymetrowy nóż.

Groził, że zabije pracownicę sklepu i klientów. Wrócił z 20-centymetrowym nożem

Groził, że zabije pracownicę sklepu i klientów. Wrócił z 20-centymetrowym nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatnią niedzielę strażnicy miejscy dwukrotnie wyciągali z Wisły tego samego mężczyznę. Mimo zakazu kąpał się w wodzie, dodatkowo był nietrzeźwy. Służby przestrzegają: prąd w rzece jest zdradliwy i nieprzewidywalny.

Tego samego dnia dwukrotnie wyławiali go z Wisły. Miał trzy promile

Tego samego dnia dwukrotnie wyławiali go z Wisły. Miał trzy promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Józefowie pod Warszawą policja zatrzymała kobietę podejrzaną o znęcanie się nad psem. Śledczy ustalili, że 43-latka przywiązała zwierzę do drzewa, założyła dwa kagańce i pozostawiła bez jedzenia i wody w odludnym miejscu. Grozi jej do pięciu lat więzienia.

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska z Żyrardowa otrzymała zgłoszenie o kocie, który miał leżeć nieruchomo na chodniku. Gdy strażnicy przyjechali na miejsce, okazało się, że kocur zwyczajnie odpoczywał w słońcu.

Myśleli, że ktoś go potrącił, wezwali straż miejską

Myśleli, że ktoś go potrącił, wezwali straż miejską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed godziną 10 na Białołęce zderzyły się samochód osobowy i motocykl. Dwie osoby podróżujące jednośladem zostały zabrane do szpitala.

Roztrzaskany motocykl leżał na jezdni, kierujący i pasażer zabrani do szpitala

Roztrzaskany motocykl leżał na jezdni, kierujący i pasażer zabrani do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do napadu na 80-letnią ekspedientkę doszło w Ostrowi Mazowieckiej. Policja podała, że jeden z napastnik ranił kobietę nożem. Policja ustaliła, że podejrzany w tej sprawie miał dwóch wspólników. Wszyscy trzej mężczyźni zostali zatrzymani i trafili już do aresztu.

Napad na sklep, 80-letnia ekspedientka raniona nożem

Napad na sklep, 80-letnia ekspedientka raniona nożem

Źródło:
PAP

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Policjanci z zatrzymali 40-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa oraz 40-letnią kobietę podejrzaną o zacieranie śladów. W sprawie zostało wszczęte śledztwo. W wyniku ataku poszkodowany został 44-latek, którego znaleziono w niedzielę na warszawskich Bielanach. Pierwszy sygnał o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

On jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa, ona miała zacierać ślady

On jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa, ona miała zacierać ślady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali 20-latka podejrzanego o atak z użyciem noża. Mężczyzna miał dźgnąć znajomego byłej partnerki w udo. W trakcie przeszukania mieszkania, w którym ukrywał się 20-latek, policja znalazła narkotyki. Podejrzanemu grozi do 20 lat więzienia.

"Podbiegł do znajomego byłej partnerki i zadał mu cios nożem"

"Podbiegł do znajomego byłej partnerki i zadał mu cios nożem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamera nieoznakowanego policyjnego radiowozu grupy Speed nagrała niebezpieczny manewr kierowcy toyoty. 57-latek ominął nieoznakowany radiowóz, który zatrzymał się przed przejazdem kolejowym, gdy sygnalizator nadawał pulsujące czerwone światło.

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz i Unia Metropolii Polskich apelują o zmianę prawa lotniczego w Polsce. Jego obecny kształt powoduje, że na sporym obszarze stolicy nie można stawiać nowych budynków. Poprawka do nowelizacji tego prawa wypadła ostatnio z porządku sejmowych obrad.

Spora część Warszawy wyjęta spod inwestycji przez prawo lotnicze

Spora część Warszawy wyjęta spod inwestycji przez prawo lotnicze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o wieczornych utrudnieniach w kursowaniu tramwajów w rejonie skrzyżowania Kawęczyńskiej z Wojnicką. Na miejscu strażacy usuwali powalone drzewo.

Powalone drzewo blokowało torowisko tramwajowe

Powalone drzewo blokowało torowisko tramwajowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żoliborza zatrzymali kobietę, która pod koniec maja uszkodziła 70 ozdób szydełkowych zamontowanych na słupkach oddzielających jezdnię od chodnika. Jak tłumaczyła policji, odcinała je nożyczkami i wyrzucała, bo jej się nie podobały. Straty oszacowano na blisko pięć tysięcy złotych. Kobieta odpowie za uszkodzenie mienia.

Zniszczyła 70 szydełkowych czapeczek na przydrożnych słupkach. 53-latkę nagrały kamery

Zniszczyła 70 szydełkowych czapeczek na przydrożnych słupkach. 53-latkę nagrały kamery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Glinojecku kierowca opla wjechał do rowu. Policjanci po przyjeździe zastali na miejscu nietrzeźwego 48-latka kierującego autem i jego 34-letniego pasażera. Ten drugi był trzeźwy i miał prawo jazdy. Mimo tego pozwolił prowadzić swojemu koledze, który miał ponad dwa promile. Policjantom tłumaczył, że o niczym nie wiedział.

Pijany kierowca i trzeźwy pasażer z prawem jazdy. Ich auto wylądowało w rowie

Pijany kierowca i trzeźwy pasażer z prawem jazdy. Ich auto wylądowało w rowie

Źródło:
PAP

Trwa przebudowa znajdującego się w ewidencji zabytków gmachu głównego Narodowego Banku Polskiego na placu Powstańców Warszawy. W marcu biuro prasowe instytucji zapowiadało, że "prace zaprojektowano z poszanowaniem istniejącego gabarytu i formy architektonicznej". Tymczasem gołym okiem widać poważną ingerencję w bryłę. Stołeczny konserwator zabytków ocenił z kolei, że "budynek praktycznie przestał istnieć" i prawdopodobnie przestanie być obiektem zabytkowym.

Modernizacja zabytkowego gmachu NBP. "Budynek praktycznie przestał istnieć"

Modernizacja zabytkowego gmachu NBP. "Budynek praktycznie przestał istnieć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył młodej parze najpiękniejszy dzień w ich życiu. Z domku, sąsiadującego z miejscem przyjęcia, zniknęło pudełko z kopertami, otrzymanymi od gości weselnych. Państwo młodzi stracili pokaźną sumę pieniędzy oraz kartki, będące pamiątką ślubu. - Zabrali nam najfajniejsze wspomnienia z tego dnia - mówi panna młoda.

Pudełko z kopertami i kartkami z wesela zostawili w domku. Gdy wrócili z zabawy, już go nie było

Pudełko z kopertami i kartkami z wesela zostawili w domku. Gdy wrócili z zabawy, już go nie było

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Od 1 lipca na siedmiu procentach powierzchni Warszawy obowiązuje Strefa Czystego Transportu. - Pierwszą poprawę jakości powietrza w kanionach ulicznych, miejscach o największym ruchu samochodowym, dostrzeżemy już w najbliższych miesiącach - uważa rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Aktywiści klimatyczni: liczymy, że radni odważą się poszerzyć Strefę Czystego Transportu

Aktywiści klimatyczni: liczymy, że radni odważą się poszerzyć Strefę Czystego Transportu

Źródło:
PAP

Gdzie sprawdzić, czy możemy wjechać do Strefy Czystego Transportu? W jakiej wysokości mandat zapłacą kierowcy? Kto jest zwolniony z zakazów? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące rewolucyjnego projektu w stolicy.

Co trzeba wiedzieć o Strefie Czystego Transportu. Zakazy wjazdu, mandaty, oznakowanie

Co trzeba wiedzieć o Strefie Czystego Transportu. Zakazy wjazdu, mandaty, oznakowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP