Kultura i styl

Kultura i styl

Turnau wydał nową płytę na okrągłą rocznicę. "Miałem dwa wyjścia"

Swoje pięćdziesiąte urodziny Grzegorz Turnau postanowił uczcić nową płytą. - Miałem dwa wyjścia: albo uczcić ten jubileusz minutą ciszy, albo wydać coś, co nie będzie przesadną celebracją swoich osiągnięć - mówił artysta, podkreślając, że jest "przeciętnym, ale przyzwoitym dostawcą utworów słowno-muzycznych". Na albumie "L" znajdują się utwory dotąd niepublikowane, między innymi duet ze Zbigniewem Wodeckim. Utwór został wykonany przez muzyków tylko raz, na benefisie Zbigniewa Wodeckiego w Poznaniu. - Nigdy później tego nie powtórzyliśmy, nie miałem pojęcia, że ta piosenka jest nagrana, to było bardzo przyjemne odkrycie. Myślę, że to był taki facet, który by nie chciał, żebyśmy teraz elegijnie o nim mówili. Trzeba mówić o tym, co zrobił, a nie o tym, że go nie ma - mówił krakowski artysta.

Maleńczuk: władza codziennie dokręca nam nową śrubkę

"Maleńczuk gra Młynarskiego" - płyta pod tym tytułem ukaże się w sprzedaży już w piątek. - Sądziłem, że dobór utworów będzie bardzo łatwy. Młynarski? No problemo, dwa tygodnie i zrobione – mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Maciej Maleńczuk. Jak wyjaśniał piosenkarz, chciał uniknąć utworów "powszechnie znanych" i na płycie znajdują się głównie utwory autorstwa Wojciecha Młynarskiego dobierane "pod kluczem politycznym".

Warszawa, rok 2030. Do kin wchodzi polska produkcja science fiction

Do kin wchodzi "Człowiek z Magicznym Pudełkiem" - reżyserem filmu jest Bodo Kox. To film o podróżowaniu w czasie i miłości potrafiącej pokonać wszelkie granice. Adam, w tej roli Piotr Polak, podczas jednej z podróży trafia do 1952 roku. Z Warszawy roku 2030 rusza mu na ratunek Goria (Olga Bołądź), w której się zakochał.

Trudna misja i zaskoczenie. Będzie nowa para w Azja Express

W szóstym odcinku "Azja Express" uczestnicy musieli zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Marta Wierzbicka i Oliwia Cabaj jako ostatnie dotarły na metę, ale jedna z nich zostanie w programie. W siódmym odcinku stworzy nową parę. "Azja Express" można oglądać na Player.pl.

Rosyjski miliarder pozbywa się płótna Leonarda da Vinci

Na aukcję trafi w listopadzie jedyny obraz Leonarda da Vinci znajdujący się w rękach prywatnych, "Zbawiciel świata" - powiadomiły w środę rosyjskie media. Cenne płótno przedstawiające Chrystusa należało dotąd do rosyjskiego miliardera Dmitrija Rybołowlewa.

"Dlaczego dotykałeś moich piersi?". "To takie przyzwyczajenie". Wypłynęła taśma Weinsteina

"The New Yorker" opublikował nagranie, na którym producent filmowy Harvey Weinstein ma nakłaniać filipińsko-włoską modelkę Ambrę Battilanę Gutierrez, by poszła z nim do hotelowego pokoju. Kobieta opiera się, mówi, że "nie czuje się komfortowo". - Dlaczego wczoraj dotykałeś moich piersi? - pyta producenta. Ten przeprasza i stwierdza też, że "to takie przyzwyczajenie".

Stallone wróci jako Rocky. "Jeszcze jedna runda"

Po tryumfalnym powrocie w roli Rocky'ego Balboa w filmie "Creed: Narodziny legendy" w 2015 roku, Sylvester Stallone idzie za ciosem. Gwiazdor zapowiedział, że w przyszłym roku wyreżyseruje i wyprodukuje "Creed 2".

"Ostatni Jedi", czyli ósmy epizod "Gwiezdnych wojen". Zobacz zwiastun

Chociaż "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" do polskich kin trafi dopiero 14 grudnia, to już został opublikowany oficjalny zwiastun ósmego epizodu słynnej sagi. Jak zdradzają producenci, bohaterowie "Przebudzenia Mocy" wraz z legendarnymi postaciami gwiezdnego uniwersum odkrywają zaskakujące sekrety przeszłości i niezgłębione dotąd tajemnice Mocy. W "Ostatnim Jedi" po raz ostatni w roli księżniczki Lei zobaczymy Carrie Fischer, która zmarła w grudniu 2016 roku.

"To nie jest bezpieczne pole do konfliktu". Bromski o odwołaniu szefowej PISF

Ministerstwo nie może narzucić kandydatów na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale "teoretycznie mogłoby zmanipulować nowy skład Rady Programowej PISF i Komisji Konkursowej" - wyjaśnił w rozmowie z tvn24.pl Jacek Bromski, szef Rady Programowej PISF i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, komentując sprawę odwołania Magdaleny Sroki.

Szefowa PISF odwołana. Minister kultury: naraziła na szwank wizerunek Polski

Minister kultury Piotr Gliński odwołał ze stanowiska szefową Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalenę Srokę przed upływem jej kadencji. Podane w komunikacie resortu przyczyny to "naruszenie podstawowych obowiązków" i "naruszenie przepisów prawa". Decyzja została podjęta mimo negatywnej opinii rady programowej PISF i protestów filmowców.

Mija rok od śmierci Andrzeja Wajdy. Proroczy testament mistrza

W swoich filmach przez sześć dekad opowiadał o skomplikowanych, polskich losach. Począwszy od "Kanału" i "Popiołu i diamentu" poprzez "Ziemię obiecaną" i "Wesele", wadził się z polskością, wytykał celebrowanie klęsk, ale też utrwalał na ekranie przełomowe wydarzenia, jak w "Człowieku z żelaza" czy w biografii przywódcy Solidarności. Jego kino działało terapeutyczne, objaśniało naszą złożoną rzeczywistość. 9 października 2016 roku odszedł Andrzej Wajda, zostawiając nam prorocze "Powidoki", których premiery nie doczekał.

"Lektura nie zawsze musi być przyjemna"

Chciałem, żeby ta książka była momentami odrobinę nieprzyjemna. Żeby bardziej zadziałała emocjonalnie na czytelnika - powiedział Jakub Żulczyk w programie "Xięgarnia" TVN24. W drugiej części programu Krzysztof "Grabaż" Grabowski opowiedział o swoich ulubionych lekturach.

Trybunał w Strasburgu pyta rząd o Dodę

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu pyta polski rząd, czy naruszeniem prawa do wolności opinii było skazanie Doroty Rabczewskiej na 5 tysięcy złotych grzywny. Chodziło o obrazę uczuć religijnych dwóch osób poprzez określenie autorów Biblii, jako "naprutych winem i palących jakieś zioła".

"Dziś jesteśmy jedną z czołowych grup medialnych"

3 października minęły dokładnie dwie dekady od antenowego debiutu TVN. Z tej okazji - w piątek - odbyła się specjalna gala, na której przemawiał prezes TVN Jim Samples, dyrektor programowy Edward Miszczak, a list od Mariusza Waltera odczytał członek Rady Nadzorczej TVN Wojciech Kostrzewa.

65 tysięcy obrazów, ciężka praca i niesamowity efekt. "Twój Vincent" od dziś w kinach

Dla nikogo nie jest nowością animacja poklatkowa. Każda klatka jest osobnym rysunkiem, które składają się w całość i dzięki nim widzimy film w ruchu. Jednak zupełnie inna jakość to animacja malarska - klatki namalowali w niej farbami olejnymi artyści. Tak właśnie został stworzony "Twój Vincent" - jedyne w swoim rodzaju dzieło malarsko-filmowe, które od piątku możemy oglądać w kinach.