Gladiator, bokser, genialny malarz. Legendarne role Kirka Douglasa

Źródło:
tvn24.pl, Hollywood Reporter
Najważniejsze role filmowe Kirka Douglasa
Najważniejsze role filmowe Kirka Douglasa
TVN24
Najważniejsze role filmowe Kirka DouglasaTVN24

Na srebrnym ekranie pojawiał się jako przywódca powstania niewolników, kowboj, bokser czy Vincent van Gogh. Zmarły w środę Kirk Douglas był jedną z ostatnich żyjących legend Hollywood złotej ery. Przypominamy jego najważniejsze kreacje filmowe.

"Kirk zachował swoją charyzmę gwiazdy filmowej do końca swojego wspaniałego życia i zaszczytem dla mnie było to, że mogłem być małą częścią jego ostatnich 45 lat" - napisał reżyser i producent Steven Spielberg w reakcji na informację o śmierci Kirka Douglasa. "Będę tęsknić za jego odręcznymi notatkami, listami i ojcowskimi poradami, jego wiedzą i odwagą - nawet poza tak zapierającym dech w piersi dorobkiem - były wystarczające, aby zainspirować mnie na całe życie" - podkreślił.

Kirk Douglas, urodzony jako Issur Danielovitch Demsky, w grudniu ubiegłego roku obchodził 103. urodziny. Pochodził z biednej, imigranckiej rodziny. Jego rodzice do USA przybyli z terenów obecnej Białorusi. Obydwoje byli analfabetami, do końca życia posługiwali się kiepską angielszczyzną.

Douglas jako 14-latek postanowił zostać aktorem. Zadebiutował na Broadwayu w 1941 roku, niedługo przed rozpoczęciem służby w amerykańskiej marynarce wojennej. Po tym, jak zachorował na amebozę, został w 1944 roku honorowo zwolniony ze służby. Powrócił na Broadway, a dwa lata później debiutował w filmie "Dziwna miłość Marthy Ivers". Po raz ostatni pojawił się w 2008 roku w filmie telewizyjnym "Meurtres à l'Empire State Building". I chociaż legendarny aktor dostał trzy nominacje do Oscara, Akademia Filmowa nigdy nie doceniła jego kreacji. W 1996 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

Kirk Douglas w filmie "Champion" w 1949 rokuPAP/EPA/Photoshot

"Champion" (reż. Mark Robson, 1949 r.)

Trzy lata po filmowym debiucie Douglas wcielił się w rolę boksera Midge'a Kelly'ego w "Championie" Marka Robsona. Była to opowieść o mężczyźnie, który chciał robić to, co umie najlepiej - boksować. Chociaż początki miał trudne, Kelly piął się na szczyt, stając się ulubieńcem rzesz. Jednak im bardziej stawał się sławny, tym był większym łajdakiem w życiu prywatnym.

Douglas mógł wykorzystać umiejętności sportowe, sam - jak opisywał to w autobiografii - zarabiał jako zapaśnik, zanim trafił do hollywoodzkiej elity.

Rola Kelly'ego przyniosła Douglasowi pierwszą nominację do Oscara.

"As w potrzasku" (reż. Billy Wilder, 1951 r.)

W 1951 roku do kin trafił jeden z najbardziej cynicznych dramatów Billy'ego Wildera "As w potrzasku". Douglas wcielił się w postać Chucka Tatuma - bezwzględnego dziennikarza lokalnej gazety w Albuquerque. Sfrustrowany życiem na peryferiach, postanawia wykorzystać nadarzającą się okazję, by wrócić do wielkomiejskiego życia i rozpędzić dziennikarską karierę.

Gdy przyszło mu relacjonować katastrofę górniczą, nie cofnął się przed niczym - nawet sabotowaniem akcji ratunkowej. Jedynym celem było podtrzymanie medialnej gorączki.

"As w potrzasku" 1951 rokPAP/Photoshot

"Piękny i zły" (reż. Vincente Minnelli, 1952 r.)

W 1952 roku do kin trafił "Piękny i zły" w reżyserii Vincente Minnellego, w którym przyglądamy się wzlotom i upadkom twardego, ambitnego producenta z Hollywood Jonathana Shieldsa. Jest bezwzględny w dążeniu do celu: chce stać się jednym z najważniejszych twórców filmowych. Bez żadnych skrupułów wykorzystuje wszystkich na swojej drodze, ale przede wszystkim scenarzystę, aktorkę i reżysera.

Według niektórych postać grana przez Douglasa wzorowana była na Davidzie O. Selznicku, który zapisał się w historii filmu jako producent "Przeminęło z wiatrem". A sama rola Shieldsa przyniosła aktorowi drugą nominację do Oscara.

"Pasja życia" (reż. Vincente Minnelli, 1956 r.)

W kolejnym filmie Minnellego Douglas wcielił się w postać Vincenta van Gogha. Aktor rewelacyjnie oddał obsesję genialnego twórcy na punkcie malowania. Tą kreacją zdobył trzecią nominację do Oscara oraz został doceniony Złotym Globem. Jedynym w karierze.

"Ścieżki chwały" (reż. Stanley Kubrick, 1957 r.)

Kirk Douglas dwukrotnie zagrał u Stanleya Kubricka. Ich pierwszy wspólny film to antywojenny dramat "Ścieżki chwały". Douglas wcielił się w postać pułkownika Daxa, dowódcy jednego z pułków walczących w I wojnie światowej. Po nieudanym, bezmyślnie zaplanowanym ataku na jedną z niemieckich pozycji, Dax musi bronić swoich żołnierzy przed sądem wojskowym.

Kirk Douglas w "Spartakusie", 1960 rokPAP/EPA/Photoshot

"Spartakus" (reż. Stanley Kubrick, 1960 r.)

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku Douglas ugruntował swoją pozycję wśród najbardziej utalentowanych aktorów Hollywood. A przypieczętował to główną rolą w dramacie historycznym "Spartakus" Kubricka, który do kin trafił do kin w 1960 roku.

Jednak słynna kreacja przywódcy powstania gladiatorów i niewolników w antycznym Rzymie to jedno. Douglas, który był również producentem filmu, zapisał się przy tej okazji jako ten, który obnażył i zerwał z haniebną "czarną listą Hollywood". Chodzi o listę opublikowaną w latach 40. w USA, która zawierała twórców filmowych, aktorów i ludzi związanych z branżą rozrywkową, którym odmawiano pracy w związku z poglądami politycznymi bądź w związku z podejrzeniami o sympatyzowanie z Komunistyczną Partią USA.

- Myślę, że jedną z najważniejszych rzeczy w mojej karierze było zerwanie z czarną listą - powiedział w jednym z wywiadów Douglas. Nawiązał w ten sposób do nacisków na studio, żeby wśród twórców scenariusza pojawiło się nazwisko Daltona Trumbo, który tworzył pod pseudonimem. W ślad za Douglasem poszli inni producenci, a twórcy z listy mogli znowu pojawiać się w napisach końcowych pod prawdziwym nazwiskiem.

"Życie jest jak scenariusz filmu klasy B" - pisał w swojej autobiografii "Syn śmieciarza". "To takie banalne. Gdyby ktoś zaproponował mi sfilmowanie historii mojego życia, odrzuciłbym ją” - dodał.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl, Hollywood Reporter

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Photoshot

Pozostałe wiadomości

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24