Kultura i styl

Kultura i styl

Nowego Bonda nakręci twórca "Trainspotting"

Brytyjski reżyser Danny Boyle potwierdził, że będzie odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię najnowszego, dwudziestego piątego filmu o Jamesie Bondzie. W roli głównej zobaczymy Daniela Craiga. Ponoć po raz ostatni.

"Bycie nieperfekcyjną jest OK!". Sesja trenerki fitness po urodzeniu dziecka

Na Instagramie Katarzyny Bigos, instruktorki fitness i pole dance, pojawiło się w środę zdjęcie, które przyciągnęło uwagę polskich internautów. - Chcemy przebić się z przekazem o normalności i przemycić kawałek nieperfekcyjnej rzeczywistości, która przecież jest zupełnie w porządku - skomentowała trenerka w rozmowie z portalem tvn24.pl.

Dawid Ogrodnik laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Dawid Ogrodnik, który w "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego wcielił się z powracającego na Święta emigranta Adama, został w środę laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2017. Wyróżnienie przyznawane jest młodym aktorom odznaczającym się wybitną indywidualnością.

Cztery minuty w stanie nieważkości. "Profesor świetnie się spisał"

Większość życia spędził na wózku inwalidzkim z powodu stwardnienia zanikowego bocznego. Stephen Hawking należał do światowej elity akademickiej. Zajmował się między innymi lotami w kosmos i teorią stanu nieważkości. Sprzedał setki tysięcy książek. W 2007 roku został zabrany na pokład specjalnego samolotu, gdzie przez cztery minuty przebywał w stanie nieważkości. Jeden z organizatorów lotu opowiedział o szczegółach lotu. Materiał Marcina Wrony z 2007 roku.

Wielki Jagiełło i wredny Brunner. Emil Karewicz kończy 95 lat

Dla polskich widzów na zawsze pozostanie przede wszystkim Hermannem Brunnerem, przeciwnikiem porucznika Hansa Klossa, oficerem SS z serialu "Stawka większa niż życie" Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica, ale także królem Władysławem Jagiełłą w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Ma jednak na koncie mnóstwo głośnych kreacji teatralnych, głównie na scenach łódzkich i warszawskich. Emil Karewicz, wilnianin z urodzenia kończy dziś 95 lat.

Zmarł słynny projektant mody Hubert de Givenchy

W wieku 91 lat zmarł światowej sławy francuski projektant mody Hubert de Givenchy - poinformowała agencja AFP, powołując się na jego bliskich. Założyciel legendarnego domu mody projektował kreacje dla Audrey Hepburn i Jacqueline Kennedy.

67-letnia gwiazda kina w sesji dla "Playboya"

W lutym Jane Seymour skończyła 67 lat i - jak tłumaczy - właśnie z tej okazji postanowiła zrobić sobie prezent w postaci zdjęć do magazynu dla panów. W wywiadzie dla telewizji CNN tłumaczyła, że nigdy nie czuła się tak pewna siebie i tak seksowna, jak dzisiaj. Wyznała, że nie miała żadnych operacji plastycznych. Seymour wcześniej do "Playboya" - w znacznie odważniejszych sesjach - pozowała dwa razy: w latach 70. i 80. Jak mówi, ta najnowsza sesja jest subtelniejsza, lecz nie mniej zmysłowa niż tamte.

Jak "zbudować" z ciała most kataleptyczny? Odpowiedź zna hipnotyzer

Most kataleptyczny to pozycja, w której osoba zahipnotyzowana utrzymuje ciało w powietrzu. Jest ono podparte jedynie piętami i karkiem, na przykład o krzesła. Jak to możliwe, że ciało osoby będącej pod wpływem hipnozy jest tak sztywne? Jak długo można zostać w tej pozycji? Czy każdy może zostać mostem kataleptycznym? Na te pytania odpowiadał w "Dzień Dobry TVN" hipnotyzer Artur Makieła. "Budowę" mostu kataleptycznego zaprezentował na żywo w studiu. Makieła jest gwiazdą programu "Hipnoza" TVN, który prowadzi Filip Chajzer. "Hipnoza" na antenie TVN w każdą sobotę o godzinie 20.

Jerzy Stuhr z Orłem za osiągnięcia życia

Jerzy Stuhr, reżyser, pedagog i aktor został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2018 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono w piątek w Warszawie. Polskie Nagrody Filmowe wręczone zostaną 26 marca.

Upamiętniono 50. rocznicę "Dziadów" według Kazimierza Dejmka

Teatr żyje tak długo, jak długo żyje pamięć - podkreślał w poniedziałek dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert podczas wieczoru poświęconego 50. rocznicy inscenizacji "Dziadów". Z okazji 15. rocznicy śmierci Kazimierza Dejmka i 10. rocznicy śmierci Gustawa Holoubka wspominano obu artystów.

Ukradł Oscara Frances McDormand, chwalił się nim na balu. Trafił do aresztu

Na balu po gali rozdania Oscarów skradziono statuetkę Frances McDormand, która dostała ją za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Terry Bryant chwalił się nią w internecie i wśród gości Balu Gubernatora. Mówił, że otrzymał ją jako najlepszy producent, lub za najlepszą muzykę. Zdemaskował go jeden z fotoreporterów, który nie pamiętał go z rozdania nagród i zawiadomił policję. Bryant trafił do aresztu, a statuetka Oscara wróciła do aktorki. Fragment programu "Dzień po dniu".

Michał Urbaniak: Mówili, że na jazz ludzie nie przyjdą. W Filharmonii wyłamali drzwi

- Poprosili, aby zrobić dwa koncerty tego samego wieczoru. Filharmonia się nie zgodziła, bo stwierdzono, że na jazz ludzie nie przyjdą. Stało się tak, że wyłamali bramy, drzwi, jak kibole na stadionie. Na jakiś czas to był ostatni koncert jazzowy w Filharmonii Warszawskiej, a tak się złożyło, że również na jakiś czas mój pożegnalny z Polską - tak wydarzenia między innymi z 1973 roku wspomina w rozmowie z tvn24.pl Michał Urbaniak.

Gala jak u cioci na imieninach i bajka na ciężkie czasy. Oscary mogły rozczarować

To była jedna z najnudniejszych oscarowych gal. Nagroda dla najlepszego filmu, czyli "Kształtu wody" nakręconego przez najlepszego reżysera - Guillermo del Toro, potwierdziła teorię krytyków, że "Trzy billboardy..." ze swoim krytycyzmem pod adresem amerykańskiego społeczeństwa nie zachwycą akademików. Gala z kolei nie zachwycała widzów. Spodziewano się mocnych akcentów politycznych i płomiennych wystąpień, a było drętwo i nijako nie licząc przemówienia nagrodzonej Oscarem Frances McDormand, która zaapelowała o wspieranie kobiet w filmie.

Reżyserka "Twojego Vincenta": wierzyliśmy, że rozwalimy system

- Tym razem się to nie udało. Może Hollywood nie jest jeszcze gotowe na to, żeby tak kompletnie wszystko zmienić, ale to już się dzieje powolutku - powiedziała dziennikarzowi TVN24 Marcinowi Wronie Dorota Kobiela, reżyserka nominowanego do Oscara filmu "Twój Vincent". Jej film podczas 90. gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przegrał z disneyowskim "Coco".

Oscary wręczone. Najlepszym filmem "Kształt wody", "Twój Vincent" przegrał z "Coco"

Jubileuszowa 90. oscarowa gala przeszła do historii. Najlepszym filmem roku został "Kształt wody" w reżyserii Guillermo Del Toro. Sam Del Toro otrzymał statuetkę dla najlepszego reżysera, a jego film zdobył w sumie cztery Oscary. Jest to pierwszy w historii obraz science-fiction z najważniejszą statuetką. Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent" przegrała z disneyowskim "Coco".

Być jak John Wayne, czyli dlaczego Oscar musiał trafić do Frances McDormand

Miała już na koncie Oscara za rolę w "Fargo" i od samego początku uznawana była za niemal stuprocentową faworytkę tegorocznych Oscarów. Za kreację samotnej matki pragnącej pomścić zabójstwo córki odebrała już Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Pracując nad rolą, obejrzała wszystkie filmy z Johnem Wayne'em, bo swoją bohaterkę - samotną mścicielkę, nazywa jego kobiecym wcieleniem. Najbardziej niepokorna kobieta w Hollywood.

Oscary rozdane. "Kształt wody" najlepszym filmem

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) po raz 90. przyznała swoje nagrody. Najlepszym filmem został "Kształt wody" w reżyserii Guillermo Del Toro, który został również najlepszym reżyserem. Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent" przegrała z animacją "Coco".

Oscary, które mogą przejść do historii

Już za kilka godzin 90. ceremonia wręczenia Oscarów. Będzie to pierwsza gala po skandalach seksualnych, które wybuchły w październiku ubiegłego roku. Jednak wyjątkowość tego wieczoru polega przede wszystkim na historycznych nominacjach, których w tym roku jest nadzwyczaj dużo.

Producent "Twojego Vincenta": wierzę, że faktycznie możemy wygrać

- Przed przyjazdem do Los Angeles może mniej wierzyłem. Ale teraz coraz bardziej wierzę, że faktycznie możemy wygrać - powiedział Sean Bobbitt, producent polsko - brytyjskiego filmu "Twój Vincent" w rozmowie z dziennikarzem "Faktów" TVN, Marcinem Wroną. Produkcja jest nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jak mówił Bobbitt, podczas spotkania z twórcami innych dzieł nominowanych do prestiżowej nagrody, wiele osób wyraziło zachwyt nad "Twoim Vincentem". - Było tylu ludzi, którzy przychodzili do nas, mówili nawet na ucho: głosowałem na was - opowiadał producent. - Wydaje mi się, że wielu ludzi, którzy interesują się animacją, faktycznie docenia ten nowy, wizualny sposób opowiadania, który przedstawiamy w tym filmie - podkreślił.

Mel Gibson i Kim Basinger ze Złotymi Malinami. Najgorszym filmem "Emotki"

Pierwszy raz w historii Złotych Malin za najgorsze dzieło roku uznano film animowany - naprawdę złe, kiczowate "Emotki". Nie zawiodła też trylogia o erotycznych przygodach Greya, choć nie bardzo wiadomo dlaczego najgorszą aktorką została Kim Basinger. Wygląda też na to, że organizatorzy Malin potrzebowali dużych nazwisk, dlatego na statuetkę niezasłużenie załapał się Mel Gibson.

Samotna mścicielka wyręcza policję. Historia warta światowej nagrody?

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" mają wszystko, co niezbędne, by zgarnąć Oscara za najlepszy film. To po trosze western, kryminał i czarna komedia, z mistrzowskimi kreacjami. Choć w ostatnich dniach eksperci upatrują faworyta w "Kształcie wody", w ubiegłym roku większość typowań nie sprawdziła się. Gdy mowa o głównej kategorii, w oscarowej rywalizacji nie istnieją pewniacy. Rozdanie statuetek - w nocy z niedzieli na poniedziałek.