"Złapać tramwaj na moście Kierbedzia". Fotoplastikon Warszawski znów działa

Nowa wystawa zdjęć dawnej Warszawy
Nowa wystawa zdjęć dawnej Warszawy
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Po przerwie spowodowanej panedmią, od lipca znów działa Fotoplastikon Warszawski. Pierwsza wystawa prezentuje najpiękniejsze momenty dawnej Warszawy. Oczywiście w trójwymiarze.

"Czy chciałbyś zobaczyć miasto zwane Paryżem Północy i zakochać się w Warszawie, której już nie ma? Złapać tramwaj na Moście Kierbedzia i dojechać nim, aż pod Wielką Synagogę lub może sprawić sobie nowy kapelusz na Sewerynowie i w eleganckim tłumie ruszyć na podbój starej Marszałkowskiej? Potem odpocząć na ławce w Ogrodzie Saskim i przez kolumnadę pałacu podejrzeć bizantyjską bryłę Soboru św. Aleksandra? A na koniec kupić obwarzanka od przekupki z placu Żelaznej Bramy i z peronu Dworca Wiedeńskiego wrócić pociągiem do teraźniejszości? Dzięki magii trójwymiarowych zdjęć miasto naszych pradziadków znów jest na wyciągniecie ręki" - zachęca Muzeum Powstania Warszawskiego, które opiekuje się fotoplastikonem.

Jak przekazała rzeczniczka muzeum Anna Kotonowicz, wystawę "Dawna Warszawa - najpiękniejsze jej momenty" można oglądać od poniedziałku do niedzieli (za wyjątkiem wtorku), w godzinach od 10 do 18.

Nowa wystawa zdjęć dawnej Warszawy
Nowa wystawa zdjęć dawnej Warszawy
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Epidemiczne ograniczenia

Muzeum przypomina o obowiązującym reżimie sanitarnym. To między innymi dezynfekcja rąk oraz zachowanie minimalnej odległości półtora metra pomiędzy osobami. Ponieważ pomieszczenie skrywające fotoplastikon jest dość ciasne, do dyspozycji zwiedzających będzie co trzecie stanowisko. A to oznacza, że jednorazowo w środku będzie mogło przebywać maksymalnie osiem osób.

Fotoplastikon Warszawski w kamienicy w Alejach Jerozolimskich 51 działa nieprzerwanie od 1901 roku. Od 2008 roku zarządza nim Muzeum Powstania Warszawskiego. W kolekcji placówki znajduje się ponad 7 000 trójwymiarowych fotografii: od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów. Zbiór ciągle się powiększa.

Pisaliśmy też o wirtualnym zwiedzaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego w czasie epidemii:

Kuchnia czasów wojny
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcji
Źródło: MPW
Czytaj także: