Koncerty w klubie, autobusach i na statku. "Festiwal ma trwać", mimo pandemii

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Fragment koncertu EABS
Fragment koncertu EABS
mat. promocyjne
Fragment koncertu EABSmat. promocyjne

Ze zmienionym programem, ograniczoną liczbą miejsc w Stodole i bez gwiazd zza oceanu. Za to z koncertami granymi z pokładów londyńskich piętrusów i statku płynącego Wisłą. Mimo że koronawirus wciąż straszy, Festiwal Warsaw Summer Jazz Days się odbędzie.

Koronawirus pokrzyżował plany organizatorom wielu festiwali. Wszystkie imprezy zaplanowane na wiosnę i wiele letnich anulowano lub przeniesiono na inne terminy. Ale Warsaw Summer Jazz Days odbędzie się, jak zawsze, na początku lipca. Z konieczności program opiera się na polskich wykonawcach. Światowe gwiazdy jazzu, które miały zagrać w Stodole, mają przylecieć za rok.

Pandemiczne ograniczenia

- Najważniejsze dla festiwalu jest jego trwanie, wbrew wszelkim przeciwieństwom, pokazanie wszystkim jego siły - mówi nam Mariusz Adamiak, szef Warsaw Summer Jazz Days. I dodaje, że festiwal będzie składał się z kilku działań: normalnych koncertów w klubie Stodoła, występów w sześciu londyńskich piętrusach krążących po Warszawie i na barce pływającej po Wiśle, a także odgrywania festiwalowego hymnu w różnych częściach miasta. Koncerty klubowe będzie można zobaczyć online. - W ciągu ostatnich miesięcy koncepcja zmieniała się wielokrotnie - przyznaje masz rozmówca.

Obostrzenia wciąż obowiązują, ale nie są już tak restrykcyjne. Dzięki temu można organizować koncerty plenerowe do 150 osób, a te pod dachem są możliwe przy pozostawieniu połowy miejsc wolnych. - Przyjąłem, że do Stodoły będziemy sprzedawać nie więcej niż 100-150 biletów na wieczór. Teoretycznie moglibyśmy więcej, ale nie chcemy. Poczucie bezpieczeństwa słuchaczy jest bardzo ważne. Zachowujemy ostrożność – tłumaczy.

Adamiak mówi, że zależało mu, żeby pomóc jak największej grupie muzyków, których zamrożenie życia koncertowego poważnie uderzyło po kieszeni. - Dlatego koncertów będzie dużo, w sumie 36: 12 w Stodole i 24 w autobusach – wylicza.

Cztery wieczory w Stodole

Ta najważniejsza, klubowa część festiwalu, przedstawia się następująco. W czwartek rozpocznie Zgniłość, projekt który można określić mianem muzyczno-literackiego. Zespół powstał z inicjatywy poety Marcina Świetlickiego i pianisty Świetlików Michała Wandzilaka. Do współpracy zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta oraz pisarza Mariusza Czubaja. Potem na scenę wejdą muzycy gdańskiego Algorhytmu, którzy zaserwują porządną dawkę energetycznego grania. Atmosferę stonuje zapewne gwiazda wieczoru - polsko-norweski kwartet Macieja Obary, saksofonisty robiącego europejską karierę pod szyldem monachijskiej wytwórni ECM.

"Sponsorem" drugiego dnia (piątek) Warsaw Summer Jazz Days będzie liczba trzy: zagrają trzy trzyosobowe składy. Najpierw trio bardzo młodego, ale już utytułowanego saksofonisty Kuby Więcka. W skromnym akustycznym składzie zaprezentuje się także Piotr Damasiewicz, trębacz którego poznaliśmy przede wszystkim jako lidera dużych orkiestr. Damasiewicz sprawdzi się także w roli kompozytora krótkiej formy, bo to u niego organizatorzy zamówili hejnał festiwalu. Dzień domknie trio znakomitego saksofonisty Adama Pierończyka.

Sobota będzie należeć do jazzowej młodzieży. Wokalistkę Kasię Osterczy na scenę WSJD zaprowadził konkurs "Debiut fonograficzny roku" organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca. Wrocławski sexstet EABS czerpiący z soulu, funka czy hip hopu, przyjeżdża z przedpremierą programu "Discipline of Sun Ra". Wcześniej część muzyków EABS pokaże także swoje bardziej nieuczesane oblicze muzyczne w zespole Błoto.

Czwarty dzień imprezy należał będzie do najciekawszego polskiego pianisty, wymykającego się ze wszystkich gatunkowych szufladek. Marcin Masecki wystąpi najpierw z perkusistą Jerzym Rogiewiczem i basistą Piotrem Domagalskim w najbardziej jazzowym - choć wciąż dalekim od mainstreamu - ze swoich zespołów. Później wraz z Janem Młynarskim i ich jazz bandem przypomną przedwojenne szlagiery piosenki w autorskich aranżacjach. Także w niedzielę swój czas dostatnie Damian Hyra Quartet, drugi z laureatów konkursu IMiT.

Historyjki z Akwarium, muzyka z piętrusa

Mariusz Adamiak deklaruję, że w przerwach między występami zadebiutuje jako stand-uper amator. – Opowiem różne historyjki, które wydarzyły się w klubie Akwarium. To miejsce generowało różne śmieszne i ciekawe zdarzenia – zdradza. Próbkę możliwości dał kilka lat temu w wywiadzie dla tvnwarszawa.pl.

Na tym nie koniec. Od czwartku do niedzieli po ulicach jeździć będzie sześć autobusów z otwartym dachem, z których w miasto popłynie radosny jazz. Zagrają: Tricphonix Quintet, BUM BUM ORKeSTAR, Piotr Wróbel Band, Siema Ziemia, Mili Wielecki Drums Band i Rafał Dubicki Quartet. W piątek wieczorem wzdłuż bulwarów będzie pływał statek Panama. Na jego górnym pokładzie zainstaluje się zespół Macieja Trifonidisa i zagra dla warszawiaków odpoczywających i bawiących się nad Wisłą.

Jak mówi Adamiak, amerykańskie gwiazdy, które miały przyjechać w tym roku do Warszawy, zdeklarowały już, że będą tu za rok. A lista jest imponująca: Joshua Redman, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Kenny Barron, Dave Holland, Christian McBride. - Pierwotny program zostanie praktycznie powtórzony w przyszłym roku. Oczywiście jeśli uda się zapanować nad pandemią, zobaczymy, jak to będzie... – podsumowuje szef Warsaw Summer Jazz Days.

Warsaw Summer Jazz Days 2020 - PROGRAM:

9 lipca - Zgniłość, Algorhythm, Maciej Obara Quartet

10 lipca - Kuba Więcek Trio, Piotr Damasiewicz Trio, Adam Pierończyk Trio

11 lipca - Kasia Osterczy Trio, Błoto, EABS

12 lipca - Damian Hyra Quartet, Marcin Masecki Trio, Masecki Młynarski Big Band

Klub Stodoła, ul. Batorego 10, bilety 90-110 zł

9-10 lipca - koncerty w autobusach - Tricphonix Quintet, BUM BUM ORKeSTAR, Piotr Wróbel Band, Siema Ziemia, Mili Wielecki Drums Band, Rafał Dubicki Quartet.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: S.Przerwa, A.Suchocka, M.Giba / mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl