Kultura i styl

Kultura i styl

Ponad 100 tysięcy wiernych. Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Piątkowa część misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się o świcie przed Domem Kajfasza. Ponad 100 tysięcy wiernych przypatrywało się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez bernardynów oraz świeckich. Dróżkami Męki Pańskiej przeszli do Ratusza Piłata, gdzie został odczytany "Dekret skazujący Jezusa na śmierć".

Klasycy wracają do Cannes. Festiwal bez Tarantino?

Jarmusch, Lelouch, bracia Dardenne, Herzog, Bellocchio, Loach i Almodovar - to wielcy filmowcy, którzy zaprezentują swoje najnowsze filmy w trakcie 72. edycji Międzynarodowego Festiwalu w Cannes. Dużo wskazuje na to, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino może nie zostać pokazany na Lazurowym Wybrzeżu.

Koncert "Artyści dla nauczycieli". "Chcemy wyśpiewać im nasze wsparcie"

Chcemy wyśpiewać im nasze wsparcie, chcemy powiedzieć im od serca, co myślimy. W końcu wszyscy Polacy są dziećmi nauczycieli - podkreślał Dawid Kasprzyk, jeden z organizatorów koncertu "Artyści dla nauczycieli". Podczas zorganizowanego w środę przed Pałacem Kultury i Nauki koncertu wystąpili między innymi: Urszula Dudziak, Małgorzata Ostrowska, zespół Big Cyc oraz trio Marka Napiórkowskiego. - Warto przyjechać, zagrać kilka piosenek, żeby poczuli, że jesteśmy z nimi - mówił Jacek Jędrzejczak, basista z Big Cyca.

Angelina Jolie i Brad Pitt oficjalnie rozwiedzeni

Do niedawna jedno z najpopularniejszych małżeństw Hollywood, Angelina Jolie i Brad Pitt, są już oficjalnie rozwiedzeni. Decyzję w tej sprawie wydał sąd w Los Angeles. Formalności rozwodowe nie dobiegły jednak jeszcze końca.

Zmarł Ryszard Kaja. Wybitny grafik i scenograf miał 57 lat

"Dzisiaj 17 kwietnia o godzinie 5.45 Ryszard odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne" - taka informacja, podpisana "Rodzina", pojawiła się w środę na stronie Ryszarda Kai na Facebooku. Słynny malarz, grafik, autor scenografii i kostiumów teatralnych miał 57 lat.

Gwieździe serialu grozi 10 miesięcy więzienia

Prokuratorzy będą chcieli kary od czterech do 10 miesięcy pozbawienia wolności dla zamieszanej w skandal korupcyjny na najlepszych amerykańskich uczelniach Felicity Huffman - podaje CNN, powołując się na źródła znające sprawę. Aktorka znana z serialu "Gotowe na wszystko" jest w grupie 13 rodziców, którzy przyznali się do wręczania łapówek w zamian za pomoc w przyjęciu ich dzieci na studia.

Morawiecki: Notre Dame jest naszym wspólnym dziedzictwem

Zadeklarowałem prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi naszą pomoc przy odbudowie katedry Notre Dame. Od decyzji władz francuskich będzie zależało to, w jakim stopniu będziemy mogli dopomóc w tej odbudowie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

O losie Notre Dame przesądziło "15-30 minut"

W poniedziałek przed godziną 19 paryska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o płomieniu, który pojawił się na dachu katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień opanował już większość budynku, wywołując obawy o to, czy średniowieczna konstrukcja wytrzyma. Co wiemy o przebiegu pożaru, który strawił symbol Francji?

Macron: odbudujemy Notre Dame w pięć lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek, że paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Pożar, który wybuchł w świątyni, doprowadził do zawalenia się iglicy i dachu; struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Walczyli o każdy centymetr katedry. Nowe nagranie z akcji strażaków

Około 400 strażaków przez wiele godzin walczyło z płomieniami, które ogarnęły w poniedziałek katedrę Notre Dame. Zawaliła się iglica i dach świątyni, udało im się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii. We wtorek paryska straż pożarna opublikowała nagranie z tej dramatycznej akcji.

Tak wygląda wnętrze Notre Dame po pożarze

W poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame zniszczeniu uległ dach, iglica oraz część stropu. Uszkodzone zostało też drewniane wnętrze. Na zdjęciach ze środka katedry widać skalę katastrofy.

Dzieła sztuki z Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru

Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział we wtorek minister kultury Francji Franck Riester. Dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym.

"Katedra płakała łzami palących się witraży, topiącego się szkła"

Na pewno są straty większe, niż nam się wydaje - ocenił we "Wstajesz i wiesz" doktor Mariusz Klarecki, historyk sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie, oceniając ogrom pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Mówił w TVN24, że "wielu elementów utraconych nie da się odtworzyć". - Katedra płakała łzami palących się witraży, topiącego się szkła - dodał. Piaskowiec, z którego wykonana jest konstrukcja i wysokie temperatury to "bardzo złe połączenie" - ocenił profesor Krzysztof Moraczewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Amerykańskie dzienniki z nagrodą Pulitzera

Dwa wielkie amerykańskie dzienniki "The Wall Street Journal" i "The New York Times" otrzymały nagrody Pulitzera za materiały poświęcone prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi.

Konstrukcja Notre Dame "ocalona od całkowitego zniszczenia"

Jeden z symboli Paryża, katedra Notre Dame, w poniedziałek wieczorem stanęła w ogniu. Strażacy przez wiele godzin walczyli z pożarem. Początkowo wydawało się, że nie uda się ocalić świątyni - runęła iglica, spłonął dach. Po godzinie 23 szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet poinformował, że "można uznać, iż główna struktura świątyni została uratowana". Gwałtowny pożar został opanowany przed godziną 4 nad ranem we wtorek. Prezydent Francji zapowiedział odbudowanie katedry.

Pieśń i modlitwa. Paryżanie patrzyli, jak płonie symbol ich miasta

Symbol Paryża i jedno z najważniejszych miejsc dla francuskich katolików, katedra Notre Dame, stanęła w poniedziałek w płomieniach. Tysiące zrozpaczonych paryżan przyglądało się, jak średniowieczną świątynie spowijają kłęby dymu. Wierni w tłumie odśpiewali wspólnie "Zdrowaś Maryjo" (Je vous salue). Metropolita Paryża Michel Aupetit wezwał natomiast, by na znak solidarności w paryskich kościołach rozbrzmiały dzwony.

"Wszyscy jesteśmy dzisiaj z Paryżem"

"Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Notre Dame należy do całej ludzkości" - podkreślił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Zobaczyłem potworny obraz"

Spłonął paryski symbol, katedra Notre Dame. Przed świątynią jeszcze podczas akcji ratunkowej gromadziły się setki mieszkańców miasta i turystów. - Bardzo szybko zobaczyliśmy dużą chmurę szarego i żółtego dymu wydobywającego się z budynku - powiedział dziennikowi "Le Parisien" rzecznik prasowy katedry André Finot. - Barman powiedział, że Notre Dame płonie. Wyszedłem i zobaczyłem potworny obraz - relacjonował świadek pożaru Patryk Bukalski.

"Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci"

To, co się dzieje dzisiaj w Polsce, związane z tym strajkiem, to jest też dobra lekcja dla wszystkich. Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci, zmieszani z błotem, będziecie uważani za przeciwników politycznych, za wrogów ojczyzny, za wrogów Jezusa Chrystusa Króla Polski - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Stuhr. Aktor wyraził wsparcie dla strajkujących ósmy dzień nauczycieli.