Festiwal w Gdyni. Coraz tłoczniej na liście kandydatów do nagród. Obok Tomasza Ziętka Maciej Stuhr w życiowej roli

Źródło:
tvn24.pl
W 2021 w weneckim konkursie startował film "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego
W 2021 w weneckim konkursie startował film "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego
Kino Świat
"Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego - główny zwiastunKino Świat

46. edycja FPFF zbliża się do końca, a na liście pretendentów do najważniejszych nagród, nieoczekiwany tłok. Do uważanych za faworytów jeszcze przed rozpoczęciem imprezy filmów Matuszyńskiego i Domalewskiego dołączył przejmujący "Powrót do Legolandu" Konrada Aksinowicza z życiową rolą Macieja Stuhra i "Wszystkie nasze strachy" Łukasza Rondudy.

Jurorzy tegorocznej gdyńskiej imprezy nie będą mieli łatwego zadania. Jeszcze przed dwoma dniami bezkonkurencyjnym kandydatem do nagrody za główną rolę meską wydawał się Tomasz Ziętek, ale od wczoraj z podziwem mówi się także o przejmujacej kreacji Macieja Stuhra w roli ojca-alkoholika w "Powrocie do Legolandu" Konrada Aksinowicza.

W piątek, dzień przed uroczystą galą, trudno również wyrokować, do kogo trafi najważniejsza z nagród, czyli Złote Lwy dla najlepszego filmu, choć prawdopodobnie jurorzy wybiorą zwycięzcę spośród dwóch obrazów, które mocno "przeczołgały" widzów, zostając w nich jeszcze długo po projekcji. Mowa o naszym tegorocznym kandydacie do Oscara - "Żeby nie było śladów" Matuszyńskiego i o "Hiacyncie" Domalewskiego, który również porwał gdyńską publiczność, bijąc na głowę pozostałe tytuły w konkursie.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Hiacynt" to stylowe kino noir i jednocześnie romans gejowski >>>

Wyprzedził nawet - i to o cale 3 minuty typowaną od początku do nagrody Klakiera - dla najdłużej oklaskiwanego filmu - przebojową komedię kryminalną "Najmro" z Dawidem Ogrodnikiem, stosunkiem 8:5 minut.

A w piątek jeszcze przed nami oczekiwany "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz, opowieść o szczególnym momencie z życia Kaliny Jędrusik, w którą wcielila się Maria Dębska. Zdaniem tych, którzy film widzieli na Nowych Horyzontach, niewykluczone, że jest to kandydatka do nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą.

Tomasz Ziętek w filmie Piotra Domalewskiego "Hiacynt"FPFF, Bartosz Mrozowski

Prawda nas wyzwoli?

Film Jana P. Matuszyńskiego opowiada o sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka, maturzysty skatowanego na śmierć w maju 1983 roku przez milicjantów. Polecenie brzmiało: "Bij tak, żeby nie było śladów". Od tych słów wziął się tytuł nagrodzonej nagrodą literacką Nike książki Cezarego Łazarewicza, będącej pierwowzorem filmu. Winni zabójstwa Grzegorza Przemyka nigdy nie zostali ukarani, uwolniono ich od odpowiedzialności, zrzucając winę na sanitariuszy. Film Matuszyńskiego to jednak bardziej niż historia samej zbrodni, opowieść o opresyjnym państwie, w którym jednostka zupełnie się nie liczy, a rządzący mogą w dowolny sposób manipulować faktami.

Bohater filmu poszukiwany przez aparat bezpieczeństwa musi się ukrywać, ale nie waha się przed ujawnieniem prawdy. Nawet psychopatyczna prokuratorka, próbująca go upokrzyć i podważyć jego zeznania, nie jest w stanie go przestraszyć. Jerzy, który rozpoznaje oprawców, powtarza z uporem: "Grzegorza Przemyka bił chłopak w brązowym swetrze, a łysy kazał bić tak, żeby nie było śladów". Bohater dojrzewa na oczach widzów. Początkowo naiwny i strachliwy zmienia się w mężczyznę, który bierze odpowiedzialność za swoje słowa.

Kadr z filmu "Żeby nie było śladów"FPFF/KINO ŚWIAT

Żeby nie było powtórki

Film Matuszyńskiego oglądamy ze ściśniętym gardłem, mimo że skrócenie go o przynajmniej pół godziny podkręciłoby tempo narracji. Obraz trwa ponad 160 minut. Niektórzy bohaterowie, na przykład postać grana przez znakomitą aktorkę Aleksandrę Konieczną nakreślona została zbyt grubą kreską i mocno przerysowana, ale nie ma to wielkiego wpływu na wymowę dzieła.

Pieczołowicie odtworzone realia epoki lat 80., tamtej Warszawy, przenoszą nas w sam środek świata bohaterów. Muzyka, jakiej słuchali ówcześni "piękni 20-letni" - począwszy od ballad Leonarda Cohena, poprzez "Wybacz mi, ojcze" Bajmu czy "Szczęśliwej drogi już czas" Ryszarda Rynkowskiego działają jak katalizator wydarzeń sprzed czterech dekad.

I wreszcie najważniejsze. Oglądamy kino historyczne, a przez cały czas w tyle głowy pojawia się myśl: jakiż ten film jest przeraźliwie aktualny.

Zmiana warty w polskim kinie

Jeszcze jedna ważnej kategorii - najlepszy debiut reżyserski, nie wolno nam pominąć. Ostatnimi laty to przecież debiutanci wielokrotnie okazywali się zdobywcami najważniejszych Złotych Lwów, choćby tegoroczni rywale - Domalewski za "Cichą noc" i Matuszyński za "Ostatnią rodzinę".

"Inni ludzie" debiutantki Anny Terpińskiej to adaptacja historii ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Ludzi miotających się w labiryncie bulwarów i warszawskich zaułków.

Bohater filmu Łukasza Rondudy "Wszystkie nasze strachy" istnieje naprawdę. Daniel Rycharski to artysta wizualny i zarazem gej z polskiej wsi, który uczynił religię głównym tematem swojej twórczości, nie godząc się na odrzucenie ludzi nieheteronormatywnych. Chce koniecznie pogodzić głęboką duchowość, jaką przejął od niezwykle religijnej babci, z byciem sobą.

Reżysera zainteresowała praca Rycharskiego pod tytułem "Krzyż", krucyfiks wykonany z dwóch kawałków drewna, kryjący dramatyczną historię. Drzewo rosło bowiem na Podkarpaciu, we wsi, gdzie zakochane w sobie dwie nastolatki popełniły samobójstwo. Czy film stanie się pomostem w dyskusji na ten temat? Zależy tylko od nas.

Obrazem, którego pominąć nie wolno, bo zapewne będzie się liczył na gali rozdania nagród, jest "Powrót do Legolandu". Reżyser Konrad Aksinowicz rozprawia się z traumami własnego dzieciństwa jako syn alkoholika. Obraz wstrząsający, choć wcale nie epatujący "fizjologią alkoholizmu", jak choćby "Pod mocnym aniołem".

Oglądamy tę historię z perspektywy nastoletniego chłopca, a sam film to klasyczna opowieść o współuzależnieniu bliskich alkoholika. Maciej Stuhr, którego znamy dotąd głównie z lżejszego repertuaru stworzył niezwykłą kreację - fajnego faceta, który był dobrym ojcem i kochającym mężem, dopóki nie zaczął na umór pić. Mocne, chwilami porażające sceny z udziałem Stuhra, pokazują go takim, jakiego dotąd nie znaliśmy.

Maciej Stuhr i Weronika Książkiewicz w filmie "POWRÓT DO LEGOLANDU"FPFF w Gdyni

Laureatów poznamy w sobotę wieczorem, 25 września. Wcześniej, w piątek wieczorem, zostaną ogłoszone nagrody pozaregulaminowe.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FPFF/Łukasz Bąk

Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump chce, aby Ukraina zapewniła USA dostęp do metali ziem rzadkich za pomoc w wojnie przeciwko Rosji - poinformował Reuters. Dodał, że Trump oczekuje "wyrównania" od Ukrainy za amerykańskie wsparcie o wartości "blisko 300 miliardów dolarów".

Trump chce "wyrównania" za wsparcie dla Ukrainy

Trump chce "wyrównania" za wsparcie dla Ukrainy

Źródło:
PAP, Reuters

Carrefour Polska poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Firma rozpoczęła w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi. Pracę ma stracić do 340 osób.

Zwolnienia grupowe w dużej sieci

Zwolnienia grupowe w dużej sieci

Źródło:
PAP

- Jeszcze fizycznie nie dostałem wniosku dotyczącego wniosku o areszt dla Zbigniewa Ziobry. Ale jak go dostanę, to podpiszę i skieruję do marszałka Sejmu - przekazał w "Kropce nad i" w TVN24 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Co dalej ze Zbigniewem Ziobrą? Bodnar: podpiszę wniosek

Co dalej ze Zbigniewem Ziobrą? Bodnar: podpiszę wniosek

Źródło:
TVN24

W poniedziałek cena arabiki (odmiany kawy) na giełdzie ICE pobiła rekord i wyniosła ponad 8,5 tysiąca dolarów za tonę - poinformował PKO BP. Odmiana kawy robusta też jest historycznie droga - na giełdzie LIFFE pod koniec stycznia jej cena wynosiła 5861 dolarów za tonę.

Ceny tego produktu biją rekordy

Ceny tego produktu biją rekordy

Źródło:
PAP

Rzecznik resortu spraw zagranicznych Izraela Oren Marmorstein potwierdził, że ambasador Jakow Liwne opuści Polskę i obejmie stanowisko wicedyrektora do spraw dyplomacji publicznej w tamtejszym MSZ.

Ambasador Izraela opuści placówkę w Polsce

Ambasador Izraela opuści placówkę w Polsce

Źródło:
PAP

Na śląskiej Drogowej Trasie Średnicowej samochód jechał pod prąd i o mały włos uniknął zderzenia z innym pojazdem. - Najgorsze w tym wszystkim jest to, że on pojechał dalej - opowiada pan Krzysztof, autor nagrania, które otrzymaliśmy na Kontakt24. To kolejna taka sytuacja w ostatnim czasie.

Pod prąd "średnicówką". "Najgorsze w tym wszystkim jest to, że on pojechał dalej"

Pod prąd "średnicówką". "Najgorsze w tym wszystkim jest to, że on pojechał dalej"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Santorini od kilku dni nawiedzają wstrząsy sejsmiczne. Wielu mieszkańców oraz turystów jest zaniepokojonych niekończącym się drżeniem ziemi, dlatego w pośpiechu opuszczają wyspę. Miejsca na statkach i w samolotach rozchodzą się w mgnieniu oka.

Santorini. "Boimy się, ale nie chcemy panikować. Niestety wstrząsy nie ustają"

Santorini. "Boimy się, ale nie chcemy panikować. Niestety wstrząsy nie ustają"

Aktualizacja:
Źródło:
AP, Reuters, PAP, GreekReporter

- Zbigniew Ziobro zachowuje się w sposób kompletnie lekceważący dla instytucji państwa polskiego - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Wawrykiewicz zauważył, że w sprawie byłego ministra sprawiedliwości "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza", czyli to, czego dotyczą potencjalne zarzuty wobec niego i przedmiot działania komisji śledczej ds. Pegasusa.

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

Źródło:
TVN24

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario Doug Ford zapowiedział zerwanie umowy z firmą Elona Muska Starlink - podała Associated Press (AP). Dodała, że to reakcja na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na towary z Kanady.

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Źródło:
Associated Press, PAP

W Dobroniu (powiat pabianicki) doszło do zatrucia czadem w piekarni. Pięć osób trafiło do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Pięć osób zatruło się czadem w piekarni

Pięć osób zatruło się czadem w piekarni

Źródło:
tvn24.pl

- Bardzo dobrze, że te projekty zostały wreszcie przedstawione, bo bardzo na to czekaliśmy. Jeżeli chodzi o ich założenia, to jestem usatysfakcjonowany - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do zaprezentowanych dwóch projektów ustaw dotyczących uregulowania statusu tak zwanych neosędziów.

"Bardzo na to czekaliśmy". Profesor Zoll o projektach w sprawie neosędziów

"Bardzo na to czekaliśmy". Profesor Zoll o projektach w sprawie neosędziów

Źródło:
TVN24

Kryminalni z Bielan zatrzymali siedem osób w sprawie bójki na klatce schodowej bloku na Wrzecionie. Wszyscy usłyszeli zarzuty, za które grozi im do trzech lat więzienia. Według policji powodem zajścia był konflikt między dwoma mężczyznami.

Siedmiu mężczyzn pobiło się na klatce schodowej w bloku

Siedmiu mężczyzn pobiło się na klatce schodowej w bloku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Administracja Donalda Trumpa wykorzystała katastrofę lotniczą w Waszyngtonie, by walczyć z polityką inkluzywności w amerykańskiej armii. A wypowiedzi prezydenta dały początek fałszywej teorii, jakoby za wypadek odpowiadała transpłciowa kobieta, która rzekomo siedziała za sterami wojskowego śmigłowca.

"Transpłciowa pilotka" Black Hawka. Jak Trump rozkręcił fałszywą teorię o katastrofie lotniczej

"Transpłciowa pilotka" Black Hawka. Jak Trump rozkręcił fałszywą teorię o katastrofie lotniczej

Źródło:
Konkret24

USA zawiesiły na miesiąc 25-procentowe cła na import z Meksyku - przekazał prezydent Donald Trump, który w sobotę zapowiedział wprowadzenie ceł na towary z Meksyku, Kanady i Chin.

Trump zmienia decyzję w sprawie Meksyku

Trump zmienia decyzję w sprawie Meksyku

Źródło:
PAP, Reuters

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pisarz, grafik i eseista Marcin Wicha spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Podczas ceremonii pogrzebowej pożegnali go rodzina i przyjaciele. "Gdyby chciało się znaleźć jedno wyrażenie określające osobowość Marcina, byłoby to 'czuła ironia'" - wspominano.

Marcin Wicha spoczął na Powązkach Wojskowych. "Patrzył na świat jak mało kto"

Marcin Wicha spoczął na Powązkach Wojskowych. "Patrzył na świat jak mało kto"

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował nastolatkę, która pływała przy jednej z plaż w stanie Queensland w Australii. Choć pomoc nadeszła bardzo szybko, dziewczyny nie udało się ocalić.

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Źródło:
BBC

Dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie będzie reżyser Jan Klata. Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska zdecydowała o powierzeniu mu tej funkcji po rozmowach z kandydatami. W nowej roli zadebiutuje wraz z początkiem sezonu teatralnego we wrześniu.

Teatr Narodowy ma nowego dyrektora

Teatr Narodowy ma nowego dyrektora

Źródło:
PAP

Ponad 1,1 miliona złotych - taka karę w sumie musi zapłacić Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie między innymi za ukryty monitoring na oddziale neonatologii oraz za brak środków bezpieczeństwa. Placówka zgłosiła zgubienie lub kradzież kart pamięci z urządzeń rejestrujących obraz.

W szpitalu były ukryte kamery, jest kara

W szpitalu były ukryte kamery, jest kara

Źródło:
PAP

Kobiety po poronieniu przechodzą przez ciężkie chwile. Prawo dopuszcza w ich przypadku urlop, ale jak wyznają - ciężko się w tych przepisach odnaleźć. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstaje zespół, który ma opracować przepisy, jak im pomóc. Pierwsze spotkanie zespołu ma odbyć się jeszcze w lutym. 

"Podejście było, jakby to była mechaniczna procedura". Nowe prawo ma zmienić sytuację kobiet po poronieniu

"Podejście było, jakby to była mechaniczna procedura". Nowe prawo ma zmienić sytuację kobiet po poronieniu

Źródło:
Fakty TVN

Po dwóch tragicznych wypadkach spowodowanych przez kierowców jadących pod prąd na autostradzie A2 Marcin Stuszewski z Akademii Jazdy DTJS mówił na antenie TVN24, jak należy w takiej sytuacji postąpić. Co zrobić, gdy jedziesz autostradą i widzisz samochód pędzący pod prąd? Ale też gdy sam popełnisz taki błąd?

Jedziesz autostradą, widzisz samochód pędzący pod prąd.  Ekspert o tym, co wtedy zrobić

Jedziesz autostradą, widzisz samochód pędzący pod prąd. Ekspert o tym, co wtedy zrobić

Źródło:
TVN24

Krótka wizyta Ye (Kanye West) i jego żony Bianki Censori na czerwonym dywanie stała się jednym z najczęściej komentowanych wydarzeń tegorocznego rozdania nagród Grammy. Wszystko za sprawą stylizacji 30-latki i zamieszania z opuszczeniem gali.  

"Naga" stylizacja na czerwonym dywanie. Ye i Bianca Censori na Grammy 2025

"Naga" stylizacja na czerwonym dywanie. Ye i Bianca Censori na Grammy 2025

Źródło:
People, Page Six, Vanity Fair, tvn24.pl
Wody Polskie kontra naukowcy. Waży się przyszłość polskich rzek

Wody Polskie kontra naukowcy. Waży się przyszłość polskich rzek

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcharska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Styczeń to kolejny miesiąc, gdy "Fakty" TVN były zdecydowanie najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce. W styczniu oglądało nas średnio ponad dwa miliony siedemset tysięcy widzów. 

Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
Fakty TVN