Kultura i styl

Kultura i styl

"Boże Ciało" bez nominacji do Złotego Globu. "Zimna wojna" też jej nie miała

Brak nominacji do Złotych Globów dla"Bożego Ciała" nie oznacza pogrzebania oscarowych szans polskiego kandydata do złotej statuetki. Dość wspomnieć, że "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego też nie była nominowana do Złotych Globów. "The Hollywood Reporter", który od lat chwali się najtrafniejszymi typowaniami faworytów, umieścił dzieło Jana Komasy w ścisłej czołówce.

Tokarczuk spotkała się z tłumaczami jej książek. "To było jak symfonia"

Olga Tokarczuk spotkała się w poniedziałek w Instytucie Polskim w Sztokholmie z kilkunastoma tłumaczami swojej twórczości. Odczytali oni głośno fragmenty książki laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 w swoim języku. - To było jak symfonia, w której proza Tokarczuk zabrzmiała w różnych językach - relacjonował Jan Henrik Swahn, który przekłada dzieła pisarki na język szwedzki.

"Boże Ciało" bez nominacji. Koreańska produkcja z szansą na Złoty Glob

Film Jana Komasy odpadł z wyścigu o Złote Globy - drugie co do ważności amerykańskie nagrody filmowe i telewizyjne przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. O statuetkę dla najlepszego filmu zagranicznego powalczą między innymi "Parasite" oraz "Ból i blask". W kategoriach filmowych listę nominacji zdominował dramat "Historia małżeńska" Noaha Baumbacha.

Czekają przed hotelem, liczą na autograf

W Sztokholmie, gdzie trwa tak zwany Tydzień Noblowski, laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Księgarnie eksponują książki pisarki, w radiu codziennie pojawiają się odcinki jej powieści, a entuzjaści Tokarczuk, polując na autograf, czekają na nią przed hotelem. W niedzielę wieczorem pisarka wraz z pozostałymi laureatami nagrody weźmie udział w Koncercie Noblowskim.

"To już nie było życie, to była wegetacja". Schudł ponad 160 kilo

- Trzeba sobie uświadomić jedną podstawową rzecz, że to jest praca do końca życia. To nie jest żadna walka, tylko to jest po prostu życie - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mateusz "BigBoy" Borkowski z programu "Gogglebox. Przed telewizorem" telewizji TTV. Opowiadał o tym, jak walczył z otyłością. W przeszłości ważył 240 kilogramów.

Peter Handke: inspirowały mnie opowieści matki

Laureat literackiej Nagrody Nobla za 2019 rok Peter Handke, w sobotnim wykładzie noblowskim mówił o inspiracji, jaką czerpał z opowieści matki o serbskich korzeniach i ze słowiańskich litanii religijnych.

Noblowski odczyt Olgi Tokarczuk

W sobotę po południu w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej laureaci literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 prezentują swoje odczyty. Transmisja na żywo na tvn24.pl.

"Pracujemy z pasją, ścieramy się. Łączy nas miłość do filmu"

Spotykamy się grupą mocno zmotywowanych ludzi na bardzo krótko. Pracujemy z pasją, często mamy różne zdania, więc kłócimy się, ścieramy. Ale zawsze dochodzimy do porozumienia, bo łączy nas miłość do filmu - mówił Christian Bale w rozmowie z reporterką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską. On i Matt Damon są odtwórcami głównych ról w filmie "Le Mans '66".

Tokarczuk: myślę, że mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wyniki wyborów

Jesteśmy w Polsce społeczeństwem dosyć podzielonym. Bardzo dużo jest niezdrowych, ciemnych emocji, które powodują, że jako wspólnota mamy obniżone poczucie wartości. Sądzę, że ta nagroda rzeczywiście przyniosła trochę nadziei - powiedziała laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 Olga Tokarczuk. W piątek spotkała się z dziennikarzami w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Poczuj rajdowe emocje. Aukcja Kajetana Kajetanowicza dla WOŚP

W czwartek oficjalnie ruszą internetowe aukcje 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jako pierwsza wystartowała barbórkowa licytacja, której zwycięzca będzie miał możliwość przejazdu Kryterium Asów po ulicy Karowej w Warszawie w ramach Rajdu Barbórki. Za kierownicą usiądzie Kajetan Kajetanowicz.

"Za ochronę pamięci o historii polskich Żydów". Natalia Bartczak z Nagrodą POLIN

Natalia Bartczak, która od 16 lat jest społeczną opiekunką cmentarza żydowskiego w dolnośląskim Wińsku, została laureatką piątej edycji Nagrody POLIN, przyznawanej za pielęgnowanie pamięci o polskich Żydach. Wręczenie nagród odbyło się we wtorek w Warszawie. - Cieszę się, kiedy dziedzictwo żydowskie jest przez moją pracę dostrzegane jako coś ważnego - podkreśliła Bartczak, odbierając wyróżnienie.

Ania Rusowicz: kto chce słuchać o styranych matkach-artystkach?

Ludzie nie chcą wiedzieć, że mamy ciężko albo tak samo jak oni. Chcą myśleć, że nasze dzieci wychowują niańki, a my tylko leżymy i dziecko jest donoszone do karmienia - mówi Ania Rusowicz w rozmowie z tvn24.pl. - A przecież, gdy pojawia się na świecie, to masz godzinę na napisanie tekstu i wracasz do pieluch. Masz dwadzieścia minut, żeby pograć na instrumencie, bo zaraz biegniesz dalej. To jest skomplikowane, ponieważ sztuka nie znosi takiego traktowania.

"Dali nam jedzenie, wychowywali nas". Spotkanie z okazji wydania książki "Dzieci z dworca Brześć"

Wzruszające historie kobiet i ich dzieci, dla których dworzec stał się domem. Uciekając przez przemocą w Czeczenii matki z nawet kilkuletnimi dziećmi potrafią miesiącami koczować na białoruskim dworcu kolejowym, ubiegając się o zgodę na przyjazd do Polski. Świeżo wydana książka "Dzieci z dworca Brześć" opisuje niezwykłe historie. W niedzielę w Warszawie odbyło się spotkanie autorskie.

"Pewnych rzeczy kobiety nie muszą sobie mówić"

Często druga kobieta pozwala innej kobiecie "podgłośnić głos". To znaczy, same nie umiemy upomnieć się o swoje rzeczy, ale o koleżankę czy inną kobietę potrafimy - mówiła w programie "Xięgarnia" poetka Joanna Mueller. Wraz z ilustratorką Joanna Łańcucką połączyły siły i stworzyły poemiks "Waruj", czyli książkę poetycką połączoną z komiksem.