Tablice informacyjne na wyremontowanym dworcu PKP we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) nie są dostosowane do potrzeb osób niewidomych. Napisów w alfabecie Braille’a pozbawiono charakterystycznych wypustek. Zostały namalowane.
Z początkiem sierpnia z wielką pompą otwierano zmodernizowany dworzec kolejowy we Włocławku. Koszt całej inwestycji to ponad 37 milinów złotych. Okazuje się jednak, że pomimo wydania tak ogromnych środków, nadal są niedoskonałości.
Jedną z nich są niedostosowane do potrzeb osób niewidomych tablice informacyjne. Na oznaczeniach w alfabecie Braille’a brakuje charakterystycznych wypustek, które pozwalają osobom niewidomym na rozpoznanie liter. We Włocławku ktoś wpadł na pomysł, by je namalować.
Niekompletne tablice na dworcu
Problem nagłośniła w mediach społecznościowych jedna z internautek, pani Małgorzata. W poście oznaczyła odpowiedzialne za tę inwestycję Polskie Koleje Państwowe.
"Widoczne na zdjęciu tablice są tymczasowe i niezwłocznie zostaną wymienione na odpowiednie, które będą spełniały wszystkie normy. Oczekujemy na dostarczenie tablic i ich wymianę" - czytamy w odpowiedzi PKP S.A.
"Wezwaliśmy wykonawcę do niezwłocznego dostarczenia docelowych tablic. Do czasu ich dostarczenia wstrzymaliśmy płatności na jego rzecz. Mamy nadzieję, że sprawę i związane z tym niedogodności dla osób z niepełnosprawnościami uda się rozwiązać jak najszybciej. Do czasu montażu docelowych tablic, podjęliśmy decyzję o demontażu obecnych tablic, żeby nie wprowadzały pasażerów korzystających z dworca w błąd" - przekazał Bartłomiej Sarna z PKP S.A.
Nowy dworzec kolejowy we Włocławku
Nowy dworzec kolejowy we Włocławku jest budynkiem trzykondygnacyjnym. Na parterze znajduje się między innymi wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pokojem dla opiekuna z dzieckiem.
Po dwóch stronach holu są pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Obiekt jest również w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Małgorzata Błażewicz