Podhalański i Nowotarski Alarm Smogowy oraz Polska Zielona Sieć wysłały do premier Beaty Szydło prośbę o przeprowadzenie wyjazdowego posiedzenia Rady Ministrów w Nowym Targu. Jak twierdzą działacze, stolica Podhala jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Polsce.
"Wszystko wskazuje na to, że Nowy Targ zdetronizuje Kraków w walce o miano "smogowej stolicy Polski". Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszą tutaj 15-krotność (!) dopuszczalnej normy (dane GIOŚ)" – alarmują w swoim piśmie działacze. Dalej dodają, że "zanieczyszczenia są tak wysokie, że regularnie nie wytrzymuje ich aparatura pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska".
Dlatego przedstawiciele Alarmu Smogowego i Polskiej Zielonej Sieci zapraszają do stolicy Podhala premier Beatę Szydło. Proszą o zorganizowanie wyjazdowego posiedzenia Rady Ministrów, podczas którego miałoby zostać przedyskutowane przyjęcie regulacji prawnych i programów finansowych mających na celu ograniczenie poziomu zanieczyszczenia powietrza.
- Ta akcja zaczęła się od żartu na Facebooku, ale nasz cel jest zupełnie poważny. Naprawdę mamy nadzieję na pomoc pani premier w zwalczeniu tego problemu – mówi Julia Kryszewska z Podhalańskiego Alarmy Smogowego.
List został wysłany w piątek, wcześniej trafił na skrzynkę mailową kancelarii Beaty Szydło.
Przekroczone normy
W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 mikrogramów na m sześc. zarejestrowano w niedzielę w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.
Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego (czyli średnio na dobę 300 mikrogramów na m sześc.) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.
Według GIOŚ smog jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych: bezwietrznej pogody, braku opadów i niskich temperatur powietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłów grzewczych oraz kominków w środkowej i południowej Polsce.
Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie i jednym z najgorszych na świecie (wideo archiwalne):
Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: zakopanebezsmogu.pl