Przerzucali się pismami. Teraz, gdy dach zabytku runął, przerzucają się odpowiedzialnością

Źródło:
tvn24.pl
Zrujnowany skład artyleryjski Twierdzy Kraków (zdjęcia z lutego i października 2023 roku)
Zrujnowany skład artyleryjski Twierdzy Kraków (zdjęcia z lutego i października 2023 roku)Maciej Fijak
wideo 2/9
Zrujnowany skład artyleryjski Twierdzy Kraków (zdjęcia z lutego i października 2023 roku)Maciej Fijak

Mimo apeli o ratunek przez lata niszczał, aż skończył jako ruina. Dach dawnego składu artyleryjskiego XIX-wiecznej Twierdzy Kraków załamał się pod naporem śniegu, podczas gdy urzędnicy wymieniali się kolejnymi pismami. Teraz przerzucają się odpowiedzialnością za zrujnowanie budynku, a na sprzątnięcie i zabezpieczenie tego, co z niego zostało, wydali już ponad 400 tysięcy złotych.

Wybudowana w drugiej połowie XIX wieku Twierdza Kraków to nie jedna zwarta forteca, a zespół rozproszonych po całym mieście zabudowań wzniesionych przez austriacką armię. Kojarzona z cesarzem Franciszkiem Józefem, który w 1850 roku podjął decyzję o jej budowie, od wielu lat jest odkrywana na nowo – turyści i mieszkańcy chętnie je odwiedzają, a urzędnicy dofinansowują przystosowywanie starych budynków do nowych funkcji.

Najlepszymi tego przykładami są choćby fort "Kościuszko" – wybudowany wokół kopca Kościuszki – w którym mieści się siedziba ogólnopolskiej stacji radiowej czy otwarty w 2022 po kosztującym 24 miliony złotych remoncie fort "Borek", w którym teraz mieści się Centrum Kultury Podgórza. Widać, że miasto na przywracanie świetności twierdzy potrafi sypnąć groszem – również po przykładzie fortu "Łapianka", w przypadku którego koszt remontu i dobudowania nowych pomieszczeń sięgnął 34 milionów złotych.

Zrewitalizowany fort artyleryjski nr 52 "Borek", Twierdza KrakówCentrum Kultury Podgórza, krakow.pl

Zabytkowy dach runął pod naporem śniegu

Nie wszystkie zabytkowe zabudowania Twierdzy Kraków mogły liczyć na taki gest. Jeden z dwóch składów artyleryjskich przy ulicy Swoszowickiej – część dawnej prochowni – zawalił się, mimo że przez ostatnie lata urzędnicy doskonale wiedzieli o jego złej kondycji. Pierwsze dziury w zadaszeniu widoczne były w 2021 roku. Na początku roku 2023 drewniany dach wpadł do środka konstrukcji. Załamał się pod naporem mokrego śniegu.

Czytaj też: IPN wyda 106 milionów na nowy budynek. Mieszkańcy zaskoczeni, interwencja posła

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w kwietniu 2021 rokuMaciej Fijak
Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w lutym 2023 rokuMaciej Fijak

- Gdy w 2021 roku informowałem urzędników o złym stanie zabytku, to urzędy jedynie wymieniały między sobą pisma. Mówili, że nie mają na ten cel pieniędzy. A gdy budynek runął, nagle znaleźli setki tysięcy złotych na sprzątnięcie gruzów i zabezpieczenie tego, co zostało – mówi nam radny dzielnicy Podgórze Maciej Fijak, pokazując zdjęcia z okresu, gdy budynek był jeszcze zadaszony. Teraz mury okalają drewnianą podłogę, z której można obserwować gwiazdy. Zachował się jedynie fragment zadaszenia.

Czytaj też: Zdewastowany pomnik Matki Izraela. Muzeum apeluje do świadków

Przez trzy lata, od 2018 do 2021 roku, obiekt dzierżawił Krakowski Klub Sportowy Arsenał, skupiający miłośników strzelectwa sportowego. Według planu obiekt miał służyć za strzelnicę. Cena była okazyjna, bo miasto chciało, by Arsenał zaopiekował się podupadającym budynkiem.

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w październiku 2023 rokuMaciej Fijak

- Żeby powstała tam strzelnica, musieliśmy spełnić odpowiednie warunki techniczne, doprowadzić dawny magazyn do stanu używalności. Prosiliśmy Wodociągi o przebudowę sieci wodociągowej, tak żeby spełnić warunki przeciwpożarowe. Inaczej strażacy nie pozwoliliby na użytkowanie budynku. Wodociągi nie były jednak zainteresowane inwestycją, więc i my nie inwestowaliśmy w remont – przyznał w rozmowie z tvn24.pl prezes Arsenału Maciej Gajewski. Z goryczą przyznaje, że klub wydał pieniądze na projekt strzelnicy, który ostatecznie musiał trafić do kosza. W 2021 roku sportowcy wypowiedzieli miastu umowę.

Plan Arsenału był taki, by "rozebrać budynek do zera, postawić betonowe ściany i obłożyć je cegłami, tak by całość spełniała wymogi konserwatora". - Plan nie wyszedł - kwituje prezes.

Jak miasto z wojewodą pismami się przerzucali

Budynki dawnej prochowni Twierdzy Kraków należą do Skarbu Państwa, ale zarządza nimi miejski Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS). Ta instytucja pisała w czerwcu 2022 roku do wojewody małopolskiego – był nim wówczas Łukasz Kmita z PiS – z prośbą o dofinansowanie remontu dwóch sąsiednich magazynów. Chodziło o niecały milion złotych. 

Wojewoda pieniędzy nie dał. Dlaczego? Bo, jak wynika z odpowiedzi udzielonej nam przez rzeczniczkę wojewody Joannę Paździo, urzędnicy nie wiedzieli, czy wniosek jest zasadny. Urząd wojewódzki poprosił prezydenta Krakowa o "dodatkowe wyjaśnienia w zakresie planów dalszego zagospodarowania nieruchomości". Wojewoda, jak twierdzi Paździo, występował w tej sprawie do prezydenta kilkakrotnie. Chciał, by miejscy urzędnicy przedstawili pomysł na to, co w budynku ma się dziać, a także by znaleźli "nowego dysponenta nieruchomości". Czyli podmiot, który zaopiekowałby się budynkiem i zaczął z niego korzystać.

"Pisma te pozostały bez odpowiedzi" – informuje Joanna Paździo.

Miejscy urzędnicy uważają jednak, że to nieprawda. Na dowód pokazują kopię pisma wysłanego do wojewody, w którym odpowiadają na pytania urzędu wojewódzkiego i ponownie proszą o środki na remont budynku. Z dokumentu dowiadujemy się, że miasto rozważało przekazanie prochowni Lasom Państwowym.

Czytaj też: Zniszczone schrony bojowe. Zatrzymali podejrzanych, kolejni zgłosili się sami

Pytamy miasto: dlaczego więc Kraków, jak w przypadku innych budynków twierdzy, sam (albo przy wsparciu np. funduszy unijnych) nie zapłacił za uratowanie wpisanego do gminnej ewidencji zabytków magazynu? Według rzeczniczki ZIS Anny Nowosielskiej miasto nie mogło tego zrobić, bo nie jest właścicielem.

"Prezydent Krakowa każdorazowo musi pozyskać na taki cel środki z budżetu Skarbu Państwa (za pośrednictwem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego). Po wielu zabiegach udało się finalnie pozyskać pieniądze, dzięki którym pod koniec minionego roku dokonano zabezpieczenia zbutwiałej więźby dachowej, złamanej pod obciążeniem mokrego śniegu" – odpisała na nasze pytania Nowosielska.

Urzędnicy kazali też zabezpieczyć mury belkami do czasu "pełnej renowacji i konserwacji zabytkowego budynku". Koszt? Ponad 400 tysięcy złotych ze Skarbu Państwa. Przypomnijmy, że zabezpieczenie wraz z remontem miało kosztować niecały milion złotych.

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków pod koniec grudnia 2023 rokuMaciej Fijak
Skład artyleryjski Twierdzy Kraków pod koniec grudnia 2023 rokuMaciej Fijak

Chcą wydzierżawić zrujnowany magazyn. Obawy o "wyrównanie terenu spychaczem"

Urząd nie odpowiedział na nasze pytanie, ile teraz, po załamaniu się dachu, ma kosztować całościowy remont budynku. A jest on krytycznie potrzebny, także w przypadku drugiego, bliźniaczego i będącego w lepszym stanie magazynu, który znajduje się tuż obok.

Jak poinformowała nas Dominika Jarosz z biura miejskiego konserwatora zabytków, remont obu budynków jest wciąż "możliwy i pożądany". Dodała, że na początku grudnia rozpoczęły się prace zabezpieczające dawnych składów artyleryjskich twierdzy "przed dalszą degradacją".

To jednak dopiero początek drogi do uratowania zabytku. W najbliższym czasie miasto – po namowie wojewody – ogłosi przetarg na dzierżawcę, który "będzie zobowiązany do przeprowadzenia remontu obiektu w uzgodnieniu z właścicielem (Skarbem Państwa – red.) oraz właściwym konserwatorem zabytków". Czynsz będzie pomniejszony o koszt prac.

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w październiku 2023 rokuMaciej Fijak

Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin", podkreśla w rozmowie z tvn24.pl, że budynek wymaga szczególnej opieki. – Ze środowiska fortecznego od lat płynęły głosy, że jego stan się pogarsza. Ten magazyn nie zawalił się nagle, uszkodzenia z roku na rok postępowały, dach powoli wpadał do środka. Teraz mamy otwarty budynek, narażony na dalsze niszczenie – zaznacza Krzyształowski.

Czytaj też: Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku. Odwołał się

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w kwietniu 2021 rokuMaciej Fijak

Dodaje, że w Krakowie widoczna jest "dysproporcja w podejściu do zabytków". – Twierdza Kraków jest jedną z największych w Europie, a niektóre jej obiekty są w żałosnym stanie. Urzędnicy czasem chwalą się milionami złotych na remonty tych budynków, ale przeznaczają te pieniądze na poszczególne budowle, podczas gdy inne niszczeją – zauważa. Działacz obawia się, że "jeśli ściany budynku się przewrócą, to nowy dzierżawca wyrówna teren spychaczem i wybuduje tam coś nowego". - Podniesienie tego budynku do roli użytkowej to też sprawa bardzo kosztowna. Jeśli jednak uda się zachować zabytek dla przyszłych pokoleń, to czy tam będzie magazyn, warsztat samochodowy, sala audiowizualna czy inny obiekt, to już ma drugoplanowe znaczenie – ocenia Krzyształowski.

Fakt, że doprowadzono budynek do ruiny, szokuje doktora Krzysztofa Wielgusa z Politechniki Krakowskiej, członka Komisji Architektury Militarnej Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS i znawcę Twierdzy Kraków.

- Wielka szkoda. W momencie, gdy obiekt popadał w ruinę, trzeba było szukać gospodarza, który by się nim zaopiekował – uważa Wielgus.

Dlaczego obiekt jest wart zachowania? Jak tłumaczy badacz, budynek był "zapleczem amunicyjnym Twierdzy Kraków, związanym z wprowadzeniem nowoczesnej artylerii dalekiego zasięgu" w latach 70. XIX wieku. - Wcześniej artyleria nie wymagała tak dużej liczby pocisków. Ładowane od przodu działa starego typu strzelały wolniej i rozchód amunicji był mniejszy. Zaplecze amunicyjne nowych wielkich fortów artyleryjskich z lat 80. XIX wieku składało się w wielu budynków, rozśrodkowanych w terenie. Składowanie wielkiej ilości prochu czarnego było niebezpieczne, dlatego nowe magazyny wybudowano na Krzemionkach i Woli Duchackiej. Po czasie okazało się, że to też nie była dobra lokalizacja, bo w czerwcu 1909 roku nastąpiła eksplozja, która wywołała dyskusję o podobnych zagrożeniach na całym świecie, pisano o tym nawet w USA. W wyniku wybuchu nikt nie zginął, ale rannych zostało kilkaset osób – opowiada naukowiec.

Czytaj też: Wulgarne napisy na murze kościoła. Sprawcy są poszukiwani

Według doktora Wielgusa magazyn jest pomnikiem momentu przełomu w artylerii. – Następnym takim przełomem była broń jądrowa – zaznacza. Dodaje, że budynki takie jak ten miały specyficzną budowę – składały się z bardzo mocnych ścian i słabych dachów, tak by energia ewentualnego wybuchu skierowana była w górę. Miały też przejazdowe przedsionki (ryzality), pozwalające na załadunek furgonów amunicyjnych w czasie deszczu.

Wielgus zauważa, że miasto przygotowuje objęcie krakowskiego Podgórza parkiem kulturowym. Lokalne prawo pozwoliłoby lepiej chronić dziedzictwo tej dzielnicy, będącej dawniej osobnym miastem. – Warto, by ten park objął nie tylko stare Podgórze, ale też obszar Krzemionek ze wszystkimi znajdującymi się tam cudami, od Kopca Kraka, przez kamieniołom Libana, cmentarz, właśnie po prochownie Twierdzy Kraków – uważa Krzysztof Wielgus.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Ekolodzy i sąsiedzi Chin obawiają się konsekwencji budowy zapory wodnej, którą Pekin wznosi w Tybecie. Choć ma to być największy tego typu obiekt na świecie, nie podano szczegółów projektu. - Dyskrecja Chin podsyca nieufność - ocenia ekspertka cytowana przez "The New York Times".

"Wielki i tajemniczy projekt" na pograniczu budzi obawy sąsiadów

"Wielki i tajemniczy projekt" na pograniczu budzi obawy sąsiadów

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

Byli szefowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego zostali uznani przez Prokuraturę Krajową za pokrzywdzonych bezprawnym działaniem prokuratury. Śledczy mieli bezprawnie, bo bez dowodów, postawić zarzuty rzekomej współpracy z rosyjskimi służbami generałowi Piotrowi Pytlowi i generałowi Januszowi Noskowi - ustalił dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda.

Byli szefowie SKW uznani za pokrzywdzonych. Wcześniej posądzano ich o współpracę z Rosjanami

Byli szefowie SKW uznani za pokrzywdzonych. Wcześniej posądzano ich o współpracę z Rosjanami

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek opublikowany został list gończy za Dawidem Danielem Złotkowskim, który w centrum Głogowa (Dolnośląskie) próbował potrącić autem przechodniów. Wcześniej decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu wydał sąd.

Próbował taranować przechodniów. Wydano za nim list gończy

Próbował taranować przechodniów. Wydano za nim list gończy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Na Bielanach zderzyły się toyota i kia. Kierowca toyoty trafił do szpitala. Okazało się, że nie było to pierwsze poniedziałkowe zdarzenie z jego udziałem.

Zderzył się z innym autem dwa razy w ciągu jednego dnia, nie miał polskiego prawa jazdy

Zderzył się z innym autem dwa razy w ciągu jednego dnia, nie miał polskiego prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpowszechniany przekaz brzmi alarmująco: oto niemieckie konsorcjum ma pierwszeństwo na wydobywanie węgla ze złoża na Śląsku, a Jastrzębska Spółka Węglowa "musiała ustąpić Niemcom". Wyjaśniamy, o co naprawdę chodzi w tej historii.

Niemcy "mają pierwszeństwo" do polskiego złoża węgla? Potrójna manipulacja

Niemcy "mają pierwszeństwo" do polskiego złoża węgla? Potrójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwyciężyłby zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich w maju - wynika z nowego sondażu Opinia24. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Karol Nawrocki, a na trzecim Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Najnowszy sondaż prezydencki

Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Opinia24

Proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zainstalował na dachu świątyni panele fotowoltaiczne. Przekonuje, że instalacji nie widać z dołu, więc nie burzy "wizerunku architektonicznego kościoła". Poza tym panele są zamontowane w bezpieczny sposób. Chociaż ksiądz zapłacił już mandat nałożony przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, ma nadzieję, że instalację uda się ocalić. - Instalacji fotowoltaicznych na średniowiecznych, gotyckich, zabytkowych kościołach w Gdańsku po prostu być nie może - komentuje z kolei rzecznik konserwatora.

Fotowoltaika na dachu średniowiecznego kościoła. Proboszcz zapłacił mandat, ale paneli nie ściągnął

Fotowoltaika na dachu średniowiecznego kościoła. Proboszcz zapłacił mandat, ale paneli nie ściągnął

Źródło:
TVN24

Krokodyl pojawił się na plaży w australijskim stanie Queensland. Nietypowy gość wywołał spore zamieszanie wśród plażowiczów - zwierzęta te dość rzadko zapuszczają się tak daleko na południe stanu. Gad szybko znikł ludziom z oczu, a lokalne służby starają się go znaleźć i zabezpieczyć.

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Źródło:
ABC News

Szefowie resortów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w poniedziałek jednomyślnie zdecydowali o przedłużeniu sankcji gospodarczych na Rosję. Wcześniej sprawę przedłużenia sankcji blokowały Węgry. "Pozwoli to na dalsze pozbawianie Moskwy przychodów służących finansowaniu jej wojny" - podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas.

Unia przedłuża sankcje na Rosję. "Musi płacić za szkody, które wyrządza"

Unia przedłuża sankcje na Rosję. "Musi płacić za szkody, które wyrządza"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Janusz Palikot opuścił w poniedziałek areszt śledczy we Wrocławiu. Były poseł i biznesmen wpłacił 2 miliony złotych kaucji, na co miał czas do końca stycznia. Palikot trafił do aresztu w październiku ubiegłego roku, jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 milionów złotych. - Jestem człowiekiem niewinnym, co udowodnię - mówił po opuszczeniu aresztu.

Janusz Palikot opuścił areszt, uzbierał dwa miliony złotych

Janusz Palikot opuścił areszt, uzbierał dwa miliony złotych

Źródło:
PAP

Z ciężarówki przewożącej materiały budowlane podczas zakrętu wypadł pręt i wbił się w auto jadące tuż za nim - przekazała straż pożarna. Dwie osoby są ranne.

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Źródło:
TVN24

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Nowa Zelandia złagodziła przepisy wizowe dla osób pracujących zdalnie - pisze BBC. Tamtejsze władze mają nadzieje, że pobudzi to rozwój turystyki. 

Łagodzą przepisy wizowe, aby przyciągnąć "cyfrowych nomadów"

Łagodzą przepisy wizowe, aby przyciągnąć "cyfrowych nomadów"

Źródło:
BBC

Tylko w niedzielę aresztowano 956 imigrantów przebywających w USA nielegalnie. Według doniesień "Washington Post" Donald Trump nakazał wypełniać normy aresztowań na poziomie do 1,5 tys. osób dziennie, ponieważ był niezadowolony z dotychczasowego tempa operacji.

Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Źródło:
NBC News, PAP, "Washington Post"

To był szalony, przepiękny dzień, do którego się bardzo mocno przygotowywaliśmy, który jest wynikiem pracy całej naszej 70-osobowej fundacji - mówił na konferencji prasowej prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak podczas konferencji podsumowującej 33. Finał. 26 marca dowiemy się, ile ostatecznie WOŚP zebrała w trakcie tegorocznego Finału.

"Szalony, przepiękny dzień". Owsiak podsumował 33. Finał WOŚP

"Szalony, przepiękny dzień". Owsiak podsumował 33. Finał WOŚP

Źródło:
TVN24

Państwowa Komisja Wyborcza nie zajęła w poniedziałek stanowiska w sprawie pisma, jakie do PKW skierował minister finansów Andrzej Domański. Chodzi o sprawozdanie komitetu wyborczego PiS i decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Członek PKW Ryszard Kalisz mówił dziennikarzom, że zostały zgłoszone trzy projekty takiej odpowiedzi. PKW nie podjęła też decyzji w sprawie sprawozdania finansowego PiS za 2023 rok.

PKW na razie nie odpowie Domańskiemu. "Było troszeczkę emocji"

PKW na razie nie odpowie Domańskiemu. "Było troszeczkę emocji"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu miało dojść do "utarczki" pomiędzy lekarzem a ratownikiem medycznym. Na miejsce wezwano policję.

Interwencja policji w szpitalu. "Utarczka między lekarzem a ratownikiem"

Interwencja policji w szpitalu. "Utarczka między lekarzem a ratownikiem"

Źródło:
Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Brytyjski król Karol III w poniedziałek odwiedził Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Spotkał się tam z ocalałymi z Holokaustu i uchodźczyniami z Ukrainy. Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość - podkreślił monarcha podczas spotkania.

Król Karol III. "Podtrzymując pamięć, kształtujemy naszą przyszłość"

Król Karol III. "Podtrzymując pamięć, kształtujemy naszą przyszłość"

Źródło:
PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie w poniedziałek wyraził zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję do spraw Pegasusa. Jej członek, poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński powiedział, że "sam fakt doprowadzenia Zbigniewa Ziobry jest triumfem wymiaru sprawiedliwości". - Rolą świadka jest przestrzegać prawa, a w tym przypadku stanąć przed komisją śledczą - powiedziała przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL).

Decyzja w sprawie Ziobry. "Mało prawdopodobne, że będzie w stanie się wyślizgnąć"

Decyzja w sprawie Ziobry. "Mało prawdopodobne, że będzie w stanie się wyślizgnąć"

Źródło:
TVN24

57-latek z Bydgoszczy przez półtora miesiąca mieszkał z denatem za ścianą. Sprawa wyszła na jaw, gdy sąsiedzi wyczuli na klatce odór rozkładającego się ciała. Jak ustalili policjanci, pod koniec listopada doszło do kłótni i bójki między współlokatorami, które okazały się tragiczne w skutkach. Sprawcy może grozić dożywotnie pozbawienie wolności.

Przez 1,5 miesiąca mieszkał ze zwłokami kolegi. Sąsiadów zaniepokoiła nieprzyjemna woń

Przez 1,5 miesiąca mieszkał ze zwłokami kolegi. Sąsiadów zaniepokoiła nieprzyjemna woń

Źródło:
KWP Bydgoszcz

Jacht zatonął w sobotę u wybrzeży Francji. Jak poinformowały francuskie służby, pływająca pod brytyjską banderą jednostka została rozerwana na kawałki, a jej kapitana nie udało się odnaleźć. Francję nawiedza obecnie burza Herminia, która powoli sunie w stronę Wysp Brytyjskich.

Szalejące fale rozerwały jacht na kawałki. Kapitana nie udało się odnaleźć

Szalejące fale rozerwały jacht na kawałki. Kapitana nie udało się odnaleźć

Źródło:
BBC

Zapadł wyrok w sprawie gwałtu ze szczególnym okrucieństwem na mieszkance podwarszawskiego Legionowa. Oskarżonemu groziło dożywocie. Sąd skazał go jednak na 20 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok za brutalny gwałt w Legionowie

Wyrok za brutalny gwałt w Legionowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Donald Trump zrobił "pierwszy ewidentny fałszywy krok" w sprawie wojny w Ukrainie - ocenia w publicysta włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jak wskazuje, prezydent Stanów Zjednoczonych nie dotrzymał obietnicy zakończenia walk w ciągu dwóch dni, a "ręka wyciągnięta do Rosjan spotkała się z pogardliwymi reakcjami Moskwy".

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

W obu silnikach samolotu Jeju Air, który rozbił się w grudniu o betonowe ogrodzenie na pasie startowym lotniska Muan w Korei Południowej, znaleziono szczątki ptaków. Z opublikowanego wstępnego raportu ze śledztwa nie wynika jednak, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 179 osób.

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Światowe media relacjonują obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Brytyjski "Guardian" podkreśla, że jest on "trwałym symbolem ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy", a świadectwo ocalałych z Holokaustu jest "tak ważne, jak nigdy dotąd".

"Europa zapomina lekcję o Auschwitz". Światowe media o 80. rocznicy wyzwolenia obozu

"Europa zapomina lekcję o Auschwitz". Światowe media o 80. rocznicy wyzwolenia obozu

Źródło:
tvn24.pl, CNN, BBC, Guardian, Rai News, Le Monde, Deutche Welle, Süddeutsche Zeitung, Sky News

Aż dwie trzecie spośród osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, przez ponad rok ma objawy PCS (post-Covid-19 Syndrome). To przede wszystkim zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności z oddychaniem. Ale nie tylko. Nowe badanie przeprowadzili badacze z Uniwersytetu we Freiburgu.

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Źródło:
PAP

Indyjskie władze poinformowały o śmierci pierwszej osoby z Zespołem Guillaina-Barrégo (GBS) po tym, jak w stanie Maharasztra pojawiło się ognisko tej rzadkiej autoimmunologicznej choroby. Eksperci tłumaczą, że GBS nie przenosi się z człowieka na człowieka - co zatem powoduje duży wzrost przypadków?

Ognisko rzadkiej choroby i pierwszy przypadek śmiertelny. "Obywatele nie powinni wpadać w panikę"

Ognisko rzadkiej choroby i pierwszy przypadek śmiertelny. "Obywatele nie powinni wpadać w panikę"

Źródło:
Reuters, The Times of India
Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W mieszkaniu w Gronowie (woj. wielkopolskie) znaleziono zwłoki starszego małżeństwa. O tragedii służby poinformował syn pary. Prokuratura wraz z policją będą ustalać, co dokładnie wydarzyło się w tym mieszkaniu.

Syn znalazł martwych rodziców. Policja ma wstępne ustalenia

Syn znalazł martwych rodziców. Policja ma wstępne ustalenia

Źródło:
TVN24

Mieszkanka Rawy Mazowieckiej rozpakowywała zakupy, kiedy usłyszała, że ktoś otworzył drzwi wejściowe do jej domu. W przedpokoju stał mężczyzna z nożem w ręku. Napastnik zaczął się z szarpać z kobietą i ranił ją w skroń. Sprawca został zatrzymany niedługo potem i trafił do aresztu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

W domu zobaczyła nieznajomego. Miał nóż

W domu zobaczyła nieznajomego. Miał nóż

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"