Przerzucali się pismami. Teraz, gdy dach zabytku runął, przerzucają się odpowiedzialnością

Źródło:
tvn24.pl
Zrujnowany skład artyleryjski Twierdzy Kraków (zdjęcia z lutego i października 2023 roku)
Zrujnowany skład artyleryjski Twierdzy Kraków (zdjęcia z lutego i października 2023 roku)Maciej Fijak
wideo 2/9
Zrujnowany skład artyleryjski Twierdzy Kraków (zdjęcia z lutego i października 2023 roku)Maciej Fijak

Mimo apeli o ratunek przez lata niszczał, aż skończył jako ruina. Dach dawnego składu artyleryjskiego XIX-wiecznej Twierdzy Kraków załamał się pod naporem śniegu, podczas gdy urzędnicy wymieniali się kolejnymi pismami. Teraz przerzucają się odpowiedzialnością za zrujnowanie budynku, a na sprzątnięcie i zabezpieczenie tego, co z niego zostało, wydali już ponad 400 tysięcy złotych.

Wybudowana w drugiej połowie XIX wieku Twierdza Kraków to nie jedna zwarta forteca, a zespół rozproszonych po całym mieście zabudowań wzniesionych przez austriacką armię. Kojarzona z cesarzem Franciszkiem Józefem, który w 1850 roku podjął decyzję o jej budowie, od wielu lat jest odkrywana na nowo – turyści i mieszkańcy chętnie je odwiedzają, a urzędnicy dofinansowują przystosowywanie starych budynków do nowych funkcji.

Najlepszymi tego przykładami są choćby fort "Kościuszko" – wybudowany wokół kopca Kościuszki – w którym mieści się siedziba ogólnopolskiej stacji radiowej czy otwarty w 2022 po kosztującym 24 miliony złotych remoncie fort "Borek", w którym teraz mieści się Centrum Kultury Podgórza. Widać, że miasto na przywracanie świetności twierdzy potrafi sypnąć groszem – również po przykładzie fortu "Łapianka", w przypadku którego koszt remontu i dobudowania nowych pomieszczeń sięgnął 34 milionów złotych.

Zrewitalizowany fort artyleryjski nr 52 "Borek", Twierdza KrakówCentrum Kultury Podgórza, krakow.pl

Zabytkowy dach runął pod naporem śniegu

Nie wszystkie zabytkowe zabudowania Twierdzy Kraków mogły liczyć na taki gest. Jeden z dwóch składów artyleryjskich przy ulicy Swoszowickiej – część dawnej prochowni – zawalił się, mimo że przez ostatnie lata urzędnicy doskonale wiedzieli o jego złej kondycji. Pierwsze dziury w zadaszeniu widoczne były w 2021 roku. Na początku roku 2023 drewniany dach wpadł do środka konstrukcji. Załamał się pod naporem mokrego śniegu.

Czytaj też: IPN wyda 106 milionów na nowy budynek. Mieszkańcy zaskoczeni, interwencja posła

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w kwietniu 2021 rokuMaciej Fijak
Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w lutym 2023 rokuMaciej Fijak

- Gdy w 2021 roku informowałem urzędników o złym stanie zabytku, to urzędy jedynie wymieniały między sobą pisma. Mówili, że nie mają na ten cel pieniędzy. A gdy budynek runął, nagle znaleźli setki tysięcy złotych na sprzątnięcie gruzów i zabezpieczenie tego, co zostało – mówi nam radny dzielnicy Podgórze Maciej Fijak, pokazując zdjęcia z okresu, gdy budynek był jeszcze zadaszony. Teraz mury okalają drewnianą podłogę, z której można obserwować gwiazdy. Zachował się jedynie fragment zadaszenia.

Czytaj też: Zdewastowany pomnik Matki Izraela. Muzeum apeluje do świadków

Przez trzy lata, od 2018 do 2021 roku, obiekt dzierżawił Krakowski Klub Sportowy Arsenał, skupiający miłośników strzelectwa sportowego. Według planu obiekt miał służyć za strzelnicę. Cena była okazyjna, bo miasto chciało, by Arsenał zaopiekował się podupadającym budynkiem.

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w październiku 2023 rokuMaciej Fijak

- Żeby powstała tam strzelnica, musieliśmy spełnić odpowiednie warunki techniczne, doprowadzić dawny magazyn do stanu używalności. Prosiliśmy Wodociągi o przebudowę sieci wodociągowej, tak żeby spełnić warunki przeciwpożarowe. Inaczej strażacy nie pozwoliliby na użytkowanie budynku. Wodociągi nie były jednak zainteresowane inwestycją, więc i my nie inwestowaliśmy w remont – przyznał w rozmowie z tvn24.pl prezes Arsenału Maciej Gajewski. Z goryczą przyznaje, że klub wydał pieniądze na projekt strzelnicy, który ostatecznie musiał trafić do kosza. W 2021 roku sportowcy wypowiedzieli miastu umowę.

Plan Arsenału był taki, by "rozebrać budynek do zera, postawić betonowe ściany i obłożyć je cegłami, tak by całość spełniała wymogi konserwatora". - Plan nie wyszedł - kwituje prezes.

Jak miasto z wojewodą pismami się przerzucali

Budynki dawnej prochowni Twierdzy Kraków należą do Skarbu Państwa, ale zarządza nimi miejski Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS). Ta instytucja pisała w czerwcu 2022 roku do wojewody małopolskiego – był nim wówczas Łukasz Kmita z PiS – z prośbą o dofinansowanie remontu dwóch sąsiednich magazynów. Chodziło o niecały milion złotych. 

Wojewoda pieniędzy nie dał. Dlaczego? Bo, jak wynika z odpowiedzi udzielonej nam przez rzeczniczkę wojewody Joannę Paździo, urzędnicy nie wiedzieli, czy wniosek jest zasadny. Urząd wojewódzki poprosił prezydenta Krakowa o "dodatkowe wyjaśnienia w zakresie planów dalszego zagospodarowania nieruchomości". Wojewoda, jak twierdzi Paździo, występował w tej sprawie do prezydenta kilkakrotnie. Chciał, by miejscy urzędnicy przedstawili pomysł na to, co w budynku ma się dziać, a także by znaleźli "nowego dysponenta nieruchomości". Czyli podmiot, który zaopiekowałby się budynkiem i zaczął z niego korzystać.

"Pisma te pozostały bez odpowiedzi" – informuje Joanna Paździo.

Miejscy urzędnicy uważają jednak, że to nieprawda. Na dowód pokazują kopię pisma wysłanego do wojewody, w którym odpowiadają na pytania urzędu wojewódzkiego i ponownie proszą o środki na remont budynku. Z dokumentu dowiadujemy się, że miasto rozważało przekazanie prochowni Lasom Państwowym.

Czytaj też: Zniszczone schrony bojowe. Zatrzymali podejrzanych, kolejni zgłosili się sami

Pytamy miasto: dlaczego więc Kraków, jak w przypadku innych budynków twierdzy, sam (albo przy wsparciu np. funduszy unijnych) nie zapłacił za uratowanie wpisanego do gminnej ewidencji zabytków magazynu? Według rzeczniczki ZIS Anny Nowosielskiej miasto nie mogło tego zrobić, bo nie jest właścicielem.

"Prezydent Krakowa każdorazowo musi pozyskać na taki cel środki z budżetu Skarbu Państwa (za pośrednictwem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego). Po wielu zabiegach udało się finalnie pozyskać pieniądze, dzięki którym pod koniec minionego roku dokonano zabezpieczenia zbutwiałej więźby dachowej, złamanej pod obciążeniem mokrego śniegu" – odpisała na nasze pytania Nowosielska.

Urzędnicy kazali też zabezpieczyć mury belkami do czasu "pełnej renowacji i konserwacji zabytkowego budynku". Koszt? Ponad 400 tysięcy złotych ze Skarbu Państwa. Przypomnijmy, że zabezpieczenie wraz z remontem miało kosztować niecały milion złotych.

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków pod koniec grudnia 2023 rokuMaciej Fijak
Skład artyleryjski Twierdzy Kraków pod koniec grudnia 2023 rokuMaciej Fijak

Chcą wydzierżawić zrujnowany magazyn. Obawy o "wyrównanie terenu spychaczem"

Urząd nie odpowiedział na nasze pytanie, ile teraz, po załamaniu się dachu, ma kosztować całościowy remont budynku. A jest on krytycznie potrzebny, także w przypadku drugiego, bliźniaczego i będącego w lepszym stanie magazynu, który znajduje się tuż obok.

Jak poinformowała nas Dominika Jarosz z biura miejskiego konserwatora zabytków, remont obu budynków jest wciąż "możliwy i pożądany". Dodała, że na początku grudnia rozpoczęły się prace zabezpieczające dawnych składów artyleryjskich twierdzy "przed dalszą degradacją".

To jednak dopiero początek drogi do uratowania zabytku. W najbliższym czasie miasto – po namowie wojewody – ogłosi przetarg na dzierżawcę, który "będzie zobowiązany do przeprowadzenia remontu obiektu w uzgodnieniu z właścicielem (Skarbem Państwa – red.) oraz właściwym konserwatorem zabytków". Czynsz będzie pomniejszony o koszt prac.

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w październiku 2023 rokuMaciej Fijak

Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin", podkreśla w rozmowie z tvn24.pl, że budynek wymaga szczególnej opieki. – Ze środowiska fortecznego od lat płynęły głosy, że jego stan się pogarsza. Ten magazyn nie zawalił się nagle, uszkodzenia z roku na rok postępowały, dach powoli wpadał do środka. Teraz mamy otwarty budynek, narażony na dalsze niszczenie – zaznacza Krzyształowski.

Czytaj też: Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku. Odwołał się

Skład artyleryjski Twierdzy Kraków w kwietniu 2021 rokuMaciej Fijak

Dodaje, że w Krakowie widoczna jest "dysproporcja w podejściu do zabytków". – Twierdza Kraków jest jedną z największych w Europie, a niektóre jej obiekty są w żałosnym stanie. Urzędnicy czasem chwalą się milionami złotych na remonty tych budynków, ale przeznaczają te pieniądze na poszczególne budowle, podczas gdy inne niszczeją – zauważa. Działacz obawia się, że "jeśli ściany budynku się przewrócą, to nowy dzierżawca wyrówna teren spychaczem i wybuduje tam coś nowego". - Podniesienie tego budynku do roli użytkowej to też sprawa bardzo kosztowna. Jeśli jednak uda się zachować zabytek dla przyszłych pokoleń, to czy tam będzie magazyn, warsztat samochodowy, sala audiowizualna czy inny obiekt, to już ma drugoplanowe znaczenie – ocenia Krzyształowski.

Fakt, że doprowadzono budynek do ruiny, szokuje doktora Krzysztofa Wielgusa z Politechniki Krakowskiej, członka Komisji Architektury Militarnej Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS i znawcę Twierdzy Kraków.

- Wielka szkoda. W momencie, gdy obiekt popadał w ruinę, trzeba było szukać gospodarza, który by się nim zaopiekował – uważa Wielgus.

Dlaczego obiekt jest wart zachowania? Jak tłumaczy badacz, budynek był "zapleczem amunicyjnym Twierdzy Kraków, związanym z wprowadzeniem nowoczesnej artylerii dalekiego zasięgu" w latach 70. XIX wieku. - Wcześniej artyleria nie wymagała tak dużej liczby pocisków. Ładowane od przodu działa starego typu strzelały wolniej i rozchód amunicji był mniejszy. Zaplecze amunicyjne nowych wielkich fortów artyleryjskich z lat 80. XIX wieku składało się w wielu budynków, rozśrodkowanych w terenie. Składowanie wielkiej ilości prochu czarnego było niebezpieczne, dlatego nowe magazyny wybudowano na Krzemionkach i Woli Duchackiej. Po czasie okazało się, że to też nie była dobra lokalizacja, bo w czerwcu 1909 roku nastąpiła eksplozja, która wywołała dyskusję o podobnych zagrożeniach na całym świecie, pisano o tym nawet w USA. W wyniku wybuchu nikt nie zginął, ale rannych zostało kilkaset osób – opowiada naukowiec.

Czytaj też: Wulgarne napisy na murze kościoła. Sprawcy są poszukiwani

Według doktora Wielgusa magazyn jest pomnikiem momentu przełomu w artylerii. – Następnym takim przełomem była broń jądrowa – zaznacza. Dodaje, że budynki takie jak ten miały specyficzną budowę – składały się z bardzo mocnych ścian i słabych dachów, tak by energia ewentualnego wybuchu skierowana była w górę. Miały też przejazdowe przedsionki (ryzality), pozwalające na załadunek furgonów amunicyjnych w czasie deszczu.

Wielgus zauważa, że miasto przygotowuje objęcie krakowskiego Podgórza parkiem kulturowym. Lokalne prawo pozwoliłoby lepiej chronić dziedzictwo tej dzielnicy, będącej dawniej osobnym miastem. – Warto, by ten park objął nie tylko stare Podgórze, ale też obszar Krzemionek ze wszystkimi znajdującymi się tam cudami, od Kopca Kraka, przez kamieniołom Libana, cmentarz, właśnie po prochownie Twierdzy Kraków – uważa Krzysztof Wielgus.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Lokalne media piszą, że pojechał tam na negocjacje w sprawie dostaw gazu. Ukraina zapowiedziała bowiem, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24