Jest pomysł na zagospodarowanie terenu byłego hotelu Cracovia. – Chcemy stworzyć coś na kształt śródmiejskiego domu towarowego, rodem z Nowego Jorku – mówi inwestor. – Budynek musi zachować swój kształt – odpowiada miasto.
Projekt nowej Cracovii według architektów ma spełniać dwa zadania. Z jednej strony ma być nowoczesnym obiektem pełniącym funkcje handlowe, gastronomiczne i rozrywkowe, z drugiej musi nawiązywać do starego hotelu, który jest jednym z najbardziej znanych budynków w śródmieściu.
Będzie jak u Tiffany'ego
A co to będzie oznaczać w praktyce? Nowa Cracovia ma wyglądać jak centra handlowe, z których znane są światowe stolice. – Chcemy by nasz projekt przypominał ekskluzywne domy towarowe rodem z Paryża, Londynu i Nowego Jorku – mówi Paweł Słupski, z firmy Echo Investment, która jest inwestorem przedsięwzięcia.
Ale ma to być połączenie nowości z historią, dlatego architekci zaplanowali również podkreślenie elewacji starego hotelu. - I dzięki temu projekt w bardzo dobry sposób nawiązuje do tego, co w tym miejscu było, jednocześnie oferując nowoczesne funkcje - ocenia projektu Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Problem z wyburzeniem
Ale nawiązanie do dawnego kształtu Cracovii nie jest motywowane jedynie chęcią utrwalenia wizerunku jednego z najsłynniejszych niegdyś hoteli w Krakowie. Stary budynek wciąż figuruje w ewidencji zabytków, przez co wydanie zgody na wyburzenie obiektu jest utrudnione. Ustalenia projektu zapewniają zachowanie gabarytów dawnego Hotelu Cracovia, a także jego lokalizację w ramach zabudowy istniejącego obiektu.
W ustaleniach architekci przyjęli dwa warianty rozwiązań zagospodarowania terenu byłego hotelu. Jeden - przy zachowaniu i adaptacji istniejącego budynku, drugi – w wypadku budowy centrum od podstaw. W obu przypadkach na prace konieczna jest jednak zgoda konserwatora zabytków.
Nie chcą handlowego molocha
Władze miasta nie precyzują, w jaki sposób budynek ma być zagospodarowany. Za jednym wyjątkiem. - Wykluczona jest budowa wielopowierzchniowego obiektu handlowego – informuje Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta. – Jeśli dawne ramy budynku zostaną zachowane, dopuszczona jest rozbudowa części zaplecza dawnej restauracji – dodaje.
Według koncepcji DDJM, zespołu architektów którzy pracują nad projektem, nowy budynek ma dysponować 25 tys. mkw. powierzchni całkowitej. Z tego około 17 tys. mkw. ma być przeznaczonych na powierzchnię handlową. Oprócz sklepów w Nowej Cracovii znajdą się m.in. kawiarnie, restauracje, kina, a także muzeum. Projekt przewiduje również budowę przejścia podziemnego łączącego budynek z ul. Piłsudskiego.
Nie wszyscy są zadowoleni
Jak pisaliśmy w lipcu, pomysł wyburzenia hotelu Cracovia spotkał się z protestem ze strony stowarzyszeń Przestrzeń-Ludzie-Miasto i Fundacja Instytut Architektury. Osoby skupione w tych organizacjach rozpoczęły akcję "Hotel Cracovia Pany". - Złożyliśmy petycję o wpisanie budynku dawnego hotelu do rejestru zabytków - mówi Paweł Hałat ze stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. - Nie zgadzamy się z propozycjami biura architektonicznego, projekt nowego budynku całkowicie odbiega od wyglądu dawnej Cracovii, a do tego przypomina sarkofag - stwierdza.
Przebudowa dawnego hotelu Cracovia odbędzie się w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Błonia Krakowskie”.
Hotel Cracovia, położony przy Alei Marszałka Ferdynanda Focha, do 2011 roku należał do Grupy Hotelowej Orbis. W kwietniu 2011 hotel został wpisany do ewidencji zabytków. Pod koniec czerwca 2011 roku obiekt został zamknięty.
Hotel widmo zlokalizowany jest przy Alei Marszałka Ferdynanda Focha:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mmw/bieru / Źródło: TVN24 Krakóww
Źródło zdjęcia głównego: Echo Investment