17 uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Konkurs jest europejską wersją prestiżowych zawodów University Rover Challenge, które corocznie odbywają się na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.
European Rover Challenge to konkurs skierowany do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. Uczestniczące w nim drużyny muszą zaprojektować i zbudować łazik marsjański.
Zespoły zaprezentują swoje konstrukcje przed komisją sędziowską, w której zasiądzie m.in. Robert Zubrin, założyciel organizacji The Mars Society oraz pomysłodawca załogowej misji na Marsa.
Cztery trudne zadania
Na drużyny i ich łaziki czekają cztery zadania symulujące eksploatację Marsa.
Konkurencja inżynierska polegać będzie na przełączeniu włączników na reaktorze oraz pomiarze prądu. W misji transportowej łazik będzie musiał przewieźć podzespoły z magazynu na wskazane stanowisko.
W zadaniu naukowym robot pobierze trzy próbki ziemi i bezpiecznie przewiezie je do bazy. Na koniec łaziki zmierzą się w rywalizacji terenowej. Ich zadaniem będzie pokonanie wyznaczonej trasy na podstawie współrzędnych geograficznych. Zadanie to będzie wykonywane bez podglądu z kamer, a jedynie przy użyciu danych z pokładowego systemu nawigacji.
Konstruktorzy z Indii, Bangladeszu, Egiptu i Kolumbii
Dziewięć z 17 startujących w konkursie drużyn to zespoły polskie: PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Impuls oraz Fulpa z Politechniki Świętokrzyskiej, PWr Rover Team - Scorpio Project z Politechniki Wrocławskiej, T-4 Team z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, PŁ Raptors z Politechniki Łódzkiej, Cud Team z Politechniki Poznańskiej oraz dwa zespoły z Politechniki Warszawskiej: Eris Project - Ares Team i Eris Project - Skarabeusz Team.
Poza nimi wystartują cztery zespoły z Indii, dwa z Bangladeszu i po jednym z Egiptu i Kolumbii.
Marsjański krajobraz Kielecczyzny
Zawody odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc.
- Wybraliśmy to miejsce ze względu na geologię. Świętokrzyskie jest jednym z najbogatszych geologicznie terenów. Naukowcy z PAN znaleźli tutaj pierwsze ślady życia wychodzącego na ląd, czyli tetrapoda - tłumaczy Łukasz Wilczyński z organizującego wydarzenie Mars Society Polska.
Choć - jak przyznał - trudno będzie oddać krajobraz marsjański, to teren zostanie wymodelowany tak, by ziemia nabrała marsjańskiego charakteru.
Polscy weterani konkursów
Konkurs jest europejską wersją prestiżowych zawodów University Rover Challenge, które corocznie odbywają się na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. W tym roku pierwsze miejsce zajęła tam drużyna z Politechniki Białostockiej z łazikiem Hyperion 2. Wygrali zawody po raz drugi z rzędu. Sukces odnieśli też w roku 2011 z łazikiem Magma2.
- Właściwie wszystkie kraje europejskie chciały organizować taką imprezę. Choć Amerykanie powiedzieli kiedyś, że URC jest jedno, to my ich przekonaliśmy jedną rzeczą: Polacy zaczęli być właściwie weteranami tych zawodów, wygrywając kolejny raz z rzędu - wyjaśnił Wilczyński.
Między konkursem amerykańskim a rozgrywanym w Polsce jest jednak pewna różnica. Zawody w USA są imprezą zamkniętą, wyłącznie dla zawodników i jury. Zawody europejskie będą otwarte dla publiczności. - Dzięki temu każdy będzie mógł na własne oczy zobaczyć, jak łaziki ze sobą konkurują - zapowiedział rozmówca.
Wiadomo już, że kolejna edycja konkursu również odbędzie się w Polsce w tym samym miejscu.
Otworzą centrum naukowe
W ramach ERC 2014 odbędzie się też konferencja "Człowiek w kosmosie", w której wezmą udział przedstawiciele branży kosmicznej, medycznej, naukowej oraz prywatni przedsiębiorcy.
Z kolei w sobotę i niedzielę podczas Pikniku Naukowo-Technologicznego publiczność będzie mogła uczestniczyć w pokazach, warsztatach oraz prezentacjach dotyczących przemysłu i technologii kosmicznych.
Z okazji zawodów działalność zainauguruje też Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Przez rok będzie można w nim oglądać wystawę "Świat Leonarda", ukazującą geniusz włoskiego wynalazcy, naukowca i artysty.
Autor: mmw/b / Źródło: PAP / roverchallenge.eu