W województwie małopolskim nie występuje obecnie zagrożenie powodziowe - poinformował w środę po południu wojewoda Jerzy Miller. Do środy straty zgłosiło 20 gmin i cztery powiaty.
W Małopolsce w środę alarm powodziowy obowiązywał w gminie Zabierzów (pow. krakowski). W pogotowiu przeciwpowodziowym znajdowały się: miasto Oświęcim, gminy Bolesław, Olesno, Gręboszów oraz Dąbrowa Tarnowska (pow. dąbrowski) oraz gmina Kłaj (pow. wielicki).
Trwa szacowanie strat
Według Millera sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w regionie uległa ustabilizowaniu i obecnie trwa szacowanie strat. Zapowiedział też, że podjął już działania, mające na celu udzielenie pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku intensywnych opadów i silnych wiatrów, jakie przechodziły nad województwem w ostatnich dniach. Wojewoda małopolski wystąpił do ministra administracji i cyfryzacji z wnioskiem o uruchomienie środków z rezerwy celowej w wysokości 687,7 tys. zł, dla osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń o charakterze klęski żywiołowej. Zawnioskował także o ujęcie dwóch małopolskich gmin: Drwinia i Nowe Brzesko w wykazie gmin, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.
Poszkodowane gminy i powiaty
Według danych służb wojewody od zeszłego czwartku ulewne deszcze doprowadziły do podtopień, uszkodzeń budynków prywatnych oraz infrastruktury komunalnej na terenie gmin Drwinia, Nowe Brzesko, Sułoszowa, Charsznica, Gołcza, Skała, Słomniki. Obecnie trwa tam szacowanie strat. Do środy straty zgłosiły 24 jednostki samorządu terytorialnego w tym: 20 gmin i cztery powiaty. Według szacunków uszkodzonych zostało: prawie 37 km dróg, siedem mostów, 21 przepustów, jedna stacja ujęcia wody pitnej i jedna szkoła podstawowa. Poszkodowanych zostało blisko 1,6 tys. gospodarstw rolnych, w których woda uszkodziła ok. 3,5 tys. hektarów upraw rolnych, 224 budynki gospodarcze (w tym 179 w gminie Ryglice) oraz 157 tuneli foliowych. Największe szkody wystąpiły w gminach: Koszyce - 1,5 tys. ha, Nowe Brzesko - ponad 1 tys. ha, Proszowice - 552 ha.
Kto może liczyć na pomoc?
Wojewoda przypomniał, że poszkodowani rolnicy mogą skorzystać z pomocy w formie preferencyjnego kredytu klęskowego. Warunkiem uzyskania pomocy jest oszacowanie szkód przez komisję powołaną przez niego. W ciągu ostatniej doby z powodu intensywnych opadów deszczu najtrudniejsza sytuacja panowała na terenie powiatów miechowskiego, proszowickiego i krakowskiego. W środę po południu stan alarmowy przekroczony jest na rzekach: Rudawa w Balicach - o 56 cm oraz Szreniawa w Biskupicach - o 18 cm. Stan ostrzegawczy był przekroczony na odcinkach rzek: Wisła, Soła, Stryszawka, Skawa, Skawinka, Raba, Uszwica i Prądnik. Synoptycy na środę zapowiadają w woj. małopolskim przelotne opady deszczu z miejscowymi burzami. Prognozowana suma opadów w czasie burz to 25 mm. Pięciodniowa prognoza pogody wskazuje na przelotne opady deszczu, lokalnie w czasie burz o natężeniu średnim i umiarkowanym (do 25 mm). W trakcie burz mogą wystąpić opady gradu.
Autor: nf/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24