Krakowska policja przesłuchała mężczyznę, który w piątek rano miał uszkodzić XVII-wieczny obraz w kościele św. Wojciecha. Pytany o motywację napastnik tłumaczył, że dzieło przedstawia nierządznicę.
Jak informuje Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji, 30-letni mieszkaniec Chrzanowa wszedł do kościoła św. Wojciecha, wyważył drewniane przeszklone drzwi i dostał się przed ołtarz główny, na którym wisi XVII-wieczny obraz Matki Bożej z dzieciątkiem. Następnie metalowym prętem o długości ok. 2 metrów zerwał pozłacaną koronę znad głowy Matki Bożej.
Napastnik został ujęty przez administratora kościoła. Maił tłumaczyć, że jest wierzący, ale obraz nie powinien znajdować się w takim miejscu, ponieważ przedstawia nierządnicę.
Renowacja za kilkadziesiąt tysięcy złotych
Mężczyzna został przewieziony na komisariat, zostanie poddany badaniom na zawartość alkoholu i narkotyków w organizmie.
Obraz dwa lata temu był poddany renowacji.
Jak informuje rzecznik straży miejskiej Marek Anioł, ze wstępnych informacji wynika, że koszt kolejnej naprawy obrazu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jeden z najstarszych w Krakowie
Kościół św. Wojciecha znajduje się na Rynku Głównym u wylotu ul. Grodzkiej w Krakowie. Kościół ten należy do najstarszych w Krakowie, powstał on na reliktach wcześniejszych budowli sakralnych, dwu drewnianych: pierwszej z X wieku oraz drugiej wzniesionej około połowy XI wieku. Obecny kościół został zbudowany w początkach XII wieku (około 1100 r.) Według tradycji miał tu głosić kazania św. Wojciech, a w 1453 roku przed kościołem nauczał św. Jan Kapistran.
Ołtarz główny pochodzi z lat 50. XVIII wieku, znajduje się w nim barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. To właśnie ten obraz uległ uszkodzeniu.
Do zdarzenia doszło w Kościele św. Wojciecha w Krakowie:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: dcz/b / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Zygmunt Put