"U stóp Wawelu chcemy utrwalić pamięć o żołnierzach AK"

W Krakowie wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika żołnierzy Armii Krajowej. - Przez to dzieło, usytuowane u stóp Wawelu, chcemy utrwalić pamięć o żołnierzach AK i o ich bohaterstwie – powiedział podczas uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Przed poświęceniem kamienia węgielnego na Bulwarze Czerwieńskim, a także ziemi z pól bitewnych Armii Krajowej i aktu erekcyjnego, kardynał Dziwisz podkreślił, że "każde pokolenie naszego narodu ma prawo, a może nawet obowiązek przekazania potomnym tego, co z jego współczesnej historii najcenniejsze". Zdaniem metropolity nie trzeba przeciwstawiać sobie dwóch idei budowania pomników: pomnika materialnego i tzw. żywego pomnika w formie konkretnych inicjatyw, np. charytatywnych, wychowawczych. Obie te idee mogą się uzupełniać.

Majchrowski: przekazali miłość do ojczyzny

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że w czasie wojny Polska była wyjątkowym krajem. Mimo okupacji istniało w niej Polskie Państwo Podziemne z własnymi władzami, sądownictwem i szkolnictwem oraz – jak zaznaczył - z armią. AK również po zakończeniu wojny nie zaprzestała działalności, zwłaszcza edukacyjnej. - To ludzie, którzy przekazali następnym pokoleniom miłość do ojczyzny. Dzięki nim powstało w 2000 roku jedyne w Polsce i chyba na świecie Muzeum Armii Krajowej. Niedawno zostało otwarte w nowym budynku, który stanowi perełkę krakowską - powiedział.

Pomnik w kształcie wstęgi

Inicjatorem budowy i fundatorem pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W maju zakończył się międzynarodowy konkurs na projekt pomnika. Zwyciężył zespół Aleksandra Smagi.

Rzeźba będzie miała kształt wstęgi, która wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,2 m. Będzie zbudowana z dwóch stalowych warstw: zewnętrznej w kolorze rdzy i wewnętrznej w kolorze błyszczącej stali. Forma wstęgi odzwierciedla granice Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej. Monument wyznaczy granice niewielkiego placu - miejsca zebrań, manifestacji i składania hołdu podczas uroczystości patriotycznych.

Wstępnie planowano, że pomnik zostanie odsłonięty w 2013 r. w obchodzonym 27 września Dniu Podziemnego Państwa Polskiego. Zdecydowano jednak, że w tym czasie będzie wmurowany kamień węgielny pod budowę rzeźby. Na realizację projektu potrzeba ok. 400 tys. zł.

Pomnik powstanie w planowanym Ogrodzie Pamięci Narodowej, w południowej części Bulwaru Czerwieńskiego. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi nie może być wyższy niż 4 m. Decyzję w sprawie wzniesienia monumentu, a następnie jego lokalizacji, podjęła Rada Miasta Krakowa. Inicjatywę objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

Autor: jś/par / Źródło: PAP

Czytaj także: