Sarkofag z piaskowca, w którym złożone zostaną prochy Sławomira Mrożka, zostanie ufundowany przez miasto. Pogrzeb obędzie się 17 września. Trwają ostatnie prace w Panteonie Narodowym, w którym zostaną złożone prochy pisarza.
- Sarkofag to wyraz hołdu dla wybitnego pisarza i honorowego obywatela Krakowa - podkreśla Filip Szatanik z urzędu miasta.
- Jego wymiary to dwa metry na metr i 106 cm. Będzie miał prostą formę - podaje Janusz Chwajoł, projektant i wykonawca.
Ostatnie pożegnanie
W dniu pogrzebu, o godz. 10, urna z prochami Sławomira Mrożka i księga kondolencyjna zostaną wystawione w krakowskim Barbakanie. Ta część uroczystości to nawiązanie do oprawy, jaką miał w 1927 r. pochówek sprowadzonych do Polski po latach szczątków Juliusza Słowackiego. Będzie to okazja dla mieszkańców Krakowa do pożegnania z Mrożkiem.
O godz. 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.
Jak informuje Filip Szatanik, nie przewidziano zatrzymania ani nabożeństwa w Bazylice Mariackiej.
Nabożeństwu w kościele św. Piotra i Pawła przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - W tej części uroczystości weźmie udział rodzina Sławomira Mrożka, przyjaciele, współpracownicy pisarza, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Mieszkańcy będą mogli śledzić jej przebieg na telebimie ustawionym w pobliżu kościoła św. Andrzeja - mówi Szatanik.
Planowanych jest kilka oficjalnych wystąpień. Prochy pisarza zostaną złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła.
Panteon Narodowy będzie dostępny dla mieszkańców Krakowa przez ok. godzinę po zakończeniu uroczystości żałobnych.
W PANTEONIE TRWAJĄ OSTATNIE PRACE PRZED POGRZEBEM MROŻKA:
Więcej o Panteonie Narodowym:
Chciał spocząć w Krakowie
Sławomir Mrożek zmarł w Nicei nad ranem 15 sierpnia, w wieku 83 lat.
- Jego wolą było spocząć po śmierci w Krakowie – podała Anna Zaremba-Michalska, prezes Wydawnictwa Literackiego.
Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie, Mrożek przez wiele lat był związany ze stolicą małopolski. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z Dziennikiem Polskim, Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym Bim-Bom z Gdańska, kabaretem Szpak i Piwnicą pod Baranami.
W 1963 roku wyemigrował z Polski. Mieszkał we Włoszech, Francji, Meksyku po czym osiadł na stałe w Nicei.
W 1990 roku pisarz otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Kościół sw. Piotra i Pawła znajduje się przy ulicy Grodzkiej w Krakowie:
Autor: ał/mz / Źródło: PAP