Smog nie ominął nawet zimowej stolicy Polski. Jakość powietrza w Zakopanem jest coraz gorsza - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. - Problem jest nam znany i powtarza się co roku - odpowiadają władze miasta.
- Normy pyłów unoszących się w powietrzu są przekroczone, nieznacznie, ale Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska odradza długich spacerów osobom starszym, dzieciom, alergikom i osobom z problemami zdrowotnymi - relacjonuje Marta Gordziewicz, reporterka TVN24.
Władze Zakopanego przyznają, że co roku, na przełomie stycznia i lutego, miasto ma problem z jakością powietrza. Przekonują jednocześnie, że dzięki ograniczeniu spalania węgla i drewna sytuacja się poprawia. – Już znacznie mniej budynków ogrzewanych jest węglem i koksem. Niestety zanieczyszczenie wywołują też samochody – mówi prezydent miasta Janusz Majcher.
W górach cieplej niż w Zakopanem
Jak dodaje, smog powoduje zjawisko inwersji. – To sytuacja, kiedy wysoko w górach temperatura jest wyższa niż w niecce, gdzie położone jest Zakopane. I to ciepłe powietrze zatrzymuje pyły i smog na dole – wyjaśnia Gordziewicz.
Niebezpieczne powietrze w Małopolsce
Małopolska od lat zmaga się z problemem zanieczyszczeń. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że w pierwszej dziesiątce miast o najgorszej jakości powietrza znalazło się aż sześć polskich, w tym m.in Kraków i Nowy Sącz.
Niska jakość powietrza może powodować choroby serca, zaburzenia oddechowe, raka płuc, problemy z oddychaniem i inne schorzenia. Niektóre substancje zanieczyszczające mogą prowadzić do zmniejszenia plonów w rolnictwie, spowolnienia wzrostu lasów, a także wpływać na klimat.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: koko/par / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Jan Kucharczyk/East News