Sąd Najwyższy odrzucił kasację w sprawie polskich przemytników, którzy wpadli w pułapkę FBI

Źródło:
"Superwizjer" TVN, PAP
"Kret w CBŚP". Fragment materiału "Superwizjera" z 23.09.2023
"Kret w CBŚP". Fragment materiału "Superwizjera" z 23.09.2023
"Superwizjer" TVN
"Kret w CBŚP". Fragment materiału "Superwizjera" z 23.09.2023"Superwizjer" TVN

Sąd Najwyższy oddalił kasacje ośmiu członków polskiej grupy narkotykowej. Przemytnicy zostali prawomocnie skazani po tym, jak wpadli w pułapkę FBI, która kontrolowała używaną przez przestępców aplikację Anom. Legalność operacji gwarantował departament sprawiedliwości USA i to na podstawie jego zapewnień polskie sądy uznały dowód pozyskany z komunikatora. Narzędzie zostało stworzone przez FBI we współpracy ze skruszonym przestępcą. Handlarze narkotyków byli przekonani, że używają w pełni bezpiecznej i niemożliwej do zhakowania aplikacji.

Proces apelacyjny w sprawie dziewięciu osób skazanych za handel narkotykami zakończył się w kwietniu 2024 roku. Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał wówczas wobec ośmiorga z nich kary 9 lat pozbawienia wolności. Jednego oskarżonego uniewinnił, uznając, że wątpliwości dotyczące jego winy są zbyt znaczące, by został on skazany.

Wcześniej Sąd Okręgowy w Tarnowie skazał 14 osób - w tym dziewięć, które odwołały się od swoich wyroków - wymierzając kary od 3 do 9 lat więzienia. Wobec osób, które poszły na współpracę z organami ścigania, zastosowano nadzwyczajne złagodzenie kary.

ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" TVN: "KRET W CBŚP" >>>

Wyroki w sprawie przemytników używających aplikacji Anom

Skazanie członków polskiej grupy narkotykowej było możliwe dzięki kontrolowanej przez FBI aplikacji Anom, zainstalowanej na telefonach, którymi komunikowali się oskarżeni. Obrona podważała możliwość wykorzystania danych z tego oprogramowania jako dowodu w śledztwie prokuratury i w postępowaniu sądowym.

Zdjęcia z akt sprawy dotyczącej grupy narkotykowej"Superwizjer" TVN

Po decyzji krakowskiego sądu skazani złożyli kasacje od swoich wyroków do Sądu Najwyższego. Jak dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN Maciej Kuciel, 26 lutego sąd oddalił wnioski obrońców.

Czytaj więcej: Handlowali narkotykami wartymi setki milionów złotych. Wpadli przez internetowy komunikator stworzony przez FBI

"Sąd Najwyższy oddalił wszystkie kasacje jako oczywiście bezzasadne, a kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego obciążył skazanych w częściach na nich przypadających" - poinformował w odpowiedzi na pytania "Superwizjera" Maciej Brzózka z zespołu prasowego SN.

Tym samym Sąd Najwyższy ostatecznie potwierdził legalność wykorzystania przez służby i sądy kolejnych instancji dowodów zdobytych dzięki aplikacji FBI. O legalności przeprowadzonej przez agencję operacji zapewniał departament sprawiedliwości USA.

"Smok" i Ewelina J. zatrzymani

W lutym bieżącego roku łowcy cieni z CBŚP odnaleźli w Hiszpanii dwie kolejne osoby podejrzane o handel narkotykami, Michała J., ps. Smok, i jego żonę Ewelinę J. Para była poszukiwana na podstawie europejskich nakazów aresztowania, czerwonej noty Interpolu oraz listów gończych. To "Smok" miał z terenu Hiszpanii kierować działalnością grupy, której członkowie zostali skazani w latach 2023 i 2024.

Czytaj więcej: "Smok" i Ewelina J. zatrzymani przez łowców cieni

Małżeństwo zostało już przewiezione do Polski. Michał J. podejrzany jest m.in. o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel znacznymi ilościami narkotyków i ich przemyt oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Jego żona ma odpowiedzieć za udział w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z obrotem znacznymi ilościami narkotyków oraz podejrzeniem popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

"Smok" i Ewelina J., zatrzymani przez łowców cieni
"Smok" i Ewelina J., zatrzymani przez łowców cieniCBŚP

Zatrzymani dzięki danym z FBI

Do zatrzymania działającej w Polsce grupy doszło po rozpracowaniu jej członków we współpracy z CBŚP. Dane zabezpieczył jeden z krajów Unii Europejskiej, a następnie zostały one przekazane polskim śledczym. W październiku 2022 roku tarnowski sąd uznał, biorąc pod uwagę zapewnienia USA o legalności pozyskania dowodów, że może wykorzystać przejęte dane. Obciążające część oskarżonych były też inne dowody, jak znalezienie przy nich narkotyków.

Czytaj też: Przerwany szlak przemytu kokainy, akcja w trzech krajach

Program Anom służący anonimowej, utajnionej komunikacji był zainstalowany w telefonach osób biorących udział w obrocie środkami odurzającymi. Aplikacja została stworzona w Stanach Zjednoczonych przez skruszonego przestępcę, który poszedł na współpracę z organami ścigania. Przemytnicy nie wiedzieli, że dostęp do aplikacji mają także służby amerykańskie.

„Smok” i Ewelina J., zatrzymani przez łowców cieniCBŚP

- Podejrzani nie posługiwali się slangiem narkotykowym. Mówili wprost o transakcjach narkotykowych, o ilościach, o kwotach. Byli przekonani, że korzystają z pewnej i bardzo bezpiecznej aplikacji – mówiła w 2023 roku dziennikarzom TVN prokurator Anna Pałka z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Kwestia legalności dowodów pozyskanych z aplikacji Anom stała się główną linią obrony oskarżonych. Wskazywali oni, że do prowadzenia inwigilacji w Polsce potrzebna jest zgoda sądu, której tu nie było. Zwracali uwagę, że dane z aplikacji trafiały na serwer także innego kraju.

Autorka/Autor:bp/PKoz

Źródło: "Superwizjer" TVN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: "Superwizjer" TVN

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się rozmowy delegacji USA i Ukrainy w sprawie wojny wywołanej przez Rosję. "Dyskusja była produktywna i konkretna, poruszyliśmy kluczowe kwestie, w tym kwestię energii" - poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który stał na czele zespołu z Kijowa. Na poniedziałek zaplanowane są rozmowy delegacji Waszyngtonu i Moskwy.

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

O wywiadzie Karola Nawrockiego jako Tadeusza Batyra nie było ani słowa w dossier, które dostał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tym, które miało ostrzegać przed tym, co może wyjść na jaw w jego sprawie - powiedziała "W kuluarach" Agata Adamek. Jak zauważył Konrad Piasecki, ta sprawa to "historia, która ożywiła w tym tygodniu kampanię prezydencką".

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

Źródło:
TVN24

Przedterminowe wybory w Kanadzie odbędą się 28 kwietnia. Premier Mark Carney ocenił, że potrzebuje "silnego mandatu", aby pracować na rzecz rozwoju i zjednoczenia Kanady. - Stajemy w obliczu największego kryzysu w naszym życiu z powodu nieuzasadnionych działań handlowych prezydenta (USA Donalda) Trumpa i jego gróźb wobec naszej suwerenności - ocenił.

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Źródło:
PAP, Reuters

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykański wysłannik do spraw Bliskiego Wschodu Steve Witkoff powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. - Nie musimy rozwiązywać wszystkiego militarnie - przekonywał w wywiadzie dla Fox News.

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek wrócił do Watykanu po pięciu tygodniach walki z ciężkim obustronnym zapaleniem płuc w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Rozpoczęta w niedzielę rekonwalescencja ma według zaleceń lekarzy trwać co najmniej dwa miesiące. Plany związane z początkiem nowego etapu pontyfikatu Franciszka zależą od jego procesu powrotu do zdrowia.

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Źródło:
PAP

Sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, głównego politycznego rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W związku z jego zatrzymaniem od środy w różnych częściach kraju trwają protesty. Tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych formalnie odsunęło w niedzielę od władzy aresztowanego burmistrza.

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk stwierdził w niedzielę, że "komentatorzy" uznający prokurator Ewę Wrzosek za "politycznie zaangażowaną", "imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców".

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Źródło:
tvn24.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl
Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o płomiennym love story "Queer" z Danielem Craigiem - byłym odtwórcą Jamesa Bonda - w roli głównej oraz o aktorskiej wersji baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Źródło:
tvn24.pl