Po raz pierwszy w Polsce wykonano operacje z użyciem dwóch systemów robotowych da Vinci. Zabiegi odbyły się w szpitalu w Rzeszowie w piątek. W sumie wykonano sześć takich operacji.
O przełomowym wydarzeniu poinformowało w sobotę Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Placówka przekazała, że podczas jednego dnia zoperowano pięciu pacjentów, cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego. U chorych wykonano operację radykalnej prostatektomii.
"Najmłodszy spośród operowanych miał 59 lat, a najstarszy 74. Także po raz pierwszy w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej z robotem da Vinci u młodego, tylko 43-letniego mężczyzny, został usunięty guz nerki w granicy zdrowych tkanek z zachowaniem narządu – podał szpital.
Wsparcie operatorów i zespołu
Każdy z zabiegów trwał od 1,5 do 2 godzin. Operacje wykonał dr Paweł Wisz, kierownik centrum w Rzeszowie, przy udziale urologów, doświadczonych operatorów da Vinci: dr. Stefano Puliattiego - szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia).
We wszystkich zabiegach operatorzy wspierani byli przez przeszkolony 4-osobowy zespół lekarski, 6 instrumentariuszek Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej oraz 2 lekarzy anestezjologów i 2 pielęgniarki anestezjologiczne z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Jak podkreślono w komunikacie, zagraniczni lekarze to wykwalifikowani urolodzy na co dzień pracujący w ośrodkach specjalizujących się w chirurgii robotycznej w urologii i odpowiadający za szkolenie innych specjalistów z tego zakresu w Europie.
"Jeszcze większe możliwości"
Jak zaznaczył cytowany w komunikacie dr Wisz, celem przedsięwzięcia była prezentacja wydajności i możliwości, jakie daje leczenie nowotworów chirurgią wspieraną przez systemy robotyczne. - Tak dziś pracują ośrodki robotyczne na całym świecie. Standardem jest więcej niż dwa urządzenia w jednoczesnej pracy, a więc jeszcze większe możliwości i szybszy dostęp pacjenta do leczenia - dodał.
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie w maju br. rozpoczął współpracę z zewnętrzną firmą, która wypożycza robota da Vinci. Drugie urządzenie zostało bezpłatnie udostępnione przez dystrybutora systemów na Polskę – firmę Synektik.
W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które tylko w pierwszym kwartale br. wykonały 415 zabiegów, tj. 57 proc. więcej niż rok wcześniej. Podkarpacki ośrodek, działający od maja br. wykonał 71 operacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie