Zmarł Robert Janik. Były naczelnik TOPR miał 82 lata

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
TOPR/facebookZmarł Robert Janik

Nie żyje chirurg i himalaista Robert Janik. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o śmierci swojego byłego naczelnika. "Był jednym z najaktywniejszych ratowników w historii biorąc udział w 785 wyprawach ratunkowych, gdzie jego wiedza medyczna była nie do zastąpienia" - podkreślają taternicy. Miał 82 lata.

Robert Janik był jednym z najaktywniejszych ratowników w historii Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pełnił też funkcję lekarza w tatrzańskiej grupie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczestniczył w wyprawach w Himalaje i Hindukusz, w tym w pierwszym zdobyciu zimą Mount Everestu.

Informację o jego śmierci przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

"Z prawdziwym smutkiem informujemy, że zmarł Członek Honorowy TOPR Robert Janik. Był jednym z najaktywniejszych ratowników w historii biorąc udział w 785 wyprawach ratunkowych, gdzie jego wiedza medyczna była nie do zastąpienia" - czytamy w informacji TOPR.

Ratownik, naczelnik, lekarz

Robert Janik był ratownikiem górskim od 1966 roku i jako czynny lekarz chirurg przez wiele lat pełnił funkcję lekarza Grupy Tatrzańskiej GOPR i Szefa Służby Medycznej GOPR. Od 1987 roku był zawodowym ratownikiem w Tatrach. Posiadał najwyższy stopień ratowniczy Starszego Instruktora Ratownictwa TOPR. W latach 1991-1993 był zastępcą naczelnika TOPR, a w latach 1993-1998 pełnił funkcję naczelnika tatrzańskich ratowników.

Janik urodził się w Krakowie w 1941 roku. Brał udział m. in. w polsko-angielskiej wyprawie w Hindukusz w 1977 roku oraz w słynnym pierwszym zdobyciu zimą najwyższego szczytu Ziemi Mount Everest w 1980 roku. Jako lekarz brał także udział w wyprawach na Kanczendzongę w 1986 roku i zimą na ten szczyt na przełomie 2002 i 2003 roku. Wyprawiał się także na K2, w peruwiańskie Andy, Kaukaz oraz wielokrotnie w Alpy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TOPR/Facebook

Pozostałe wiadomości