Pojedynek w Krakowie. W niedzielę Majchrowski powalczy z Lasotą o fotel prezydenta

Jacek Majchrowski powalczy jeszcze z Markiem Lasotą w drugiej turze TVN 24 Kraków

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, sprawujący ten urząd od 2002 r. , będzie w niedzielę, w drugiej turze wyborów, walczył o czwartą kadencję. Zmierzy się z Markiem Lasotą, kandydatem wspieranym przez PiS.

Ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów
Ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów

Urzędujący prezydent w trakcie kampanii wyborczej zapewnił sobie poparcie PSL, SLD i Twojego Ruchu. Ich przedstawiciele znaleźli się na prezydenckich listach do Rady Miasta Krakowa, a w zamian partie te zrezygnowały z własnych kandydatów na szefa miasta.

Zmierzy się on z Markiem Lasotą, wspieranym przez PiS, dyrektorem krakowskiego IPN.

Wystawienie Lasoty przez Prawo i Sprawiedliwość było zaskoczeniem. Lasota jako radny sejmiku województwa należał do klubu PO, choć formalnie jest bezpartyjny – tego wymaga jego praca na stanowisku dyrektora oddziału IPN. Na czas kampanii wziął bezpłatny urlop.

Kandydaturę Lasoty obok PiS wsparła także tworząca z tą partią wspólne listy w wyborach do sejmiku i Rady Miasta Krakowa Polska Razem Jarosława Gowina.

Metro czy kolejka?

Jak podkreślał w czasie kampanii Majchrowski, prezydentem miasta nie powinien być partyjny urzędnik, a samorządowy lider. Zapowiedział, że w kolejnej kadencji zamierza skupić się na działaniach związanych z poprawą komfortu życia w Krakowie. Ma temu służyć m.in.: walka ze smogiem, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, budowa hali sportowej dla niepełnosprawnych.

Wśród inwestycji drogowych najbardziej potrzebnych miastu prezydent wymienił domknięcie tzw. III obwodnicy miasta przez dokończenie drogi S7, rozbudowę Trasy Wolbromskiej od ul. Pachońskiego do granic miasta, budowę Trasy Łagiewnickiej. Majchrowski mówił, że w ciągu najbliższych czterech lat możliwe jest wybudowanie ok. 150 km ścieżek rowerowych.

Kraków ma postawić na ekologiczną komunikację miejską, w tym tworzenie kolejnych linii autobusowych obsługiwanych przez pojazdy elektryczne.

Nieco odmienny pomysł na Kraków ma przeciwnik Majchrowskiego. Lasota w swoim programie proponuje zamiast budowy metra tunel podziemnej kolei przebiegający pod Alejami Trzech Wieszczów, umożliwiający szybką podróż między Dworcem Głównym a rondem Matecznego. To rozwiązanie miałoby według niego kosztować ok. 3,5 mld zł, a tunel miałby łączyć się z siecią szybkiej kolei aglomeracyjnej. Lasota chce także powołania urzędu Miejskiego Inżyniera Ruchu, odpowiedzialnego za realizację inwestycji komunikacyjnych i za integrację komunikacji, także podmiejskiej.

Według niego konieczna jest reindustrializacja Krakowa, a terenami odpowiednimi pod inwestycje są m.in. Nowa Huta czy Rybitwy. Lasota deklarował, że jeśli zostanie prezydentem, rozpocznie starania o organizację w mieście światowej wystawy EXPO 2025; apelował do premier Ewy Kopacz o wsparcie tej idei.

Kandydat prawicy uważa, że walka ze smogiem powinna być priorytetem w polityce miasta: trzeba dokończyć likwidację palenisk węglowych i zadbać o tereny zielone oraz tworzenie nowych parków. W programie opowiada się za objęciem całego Krakowa monitoringiem i za zwiększeniem liczby patroli straży miejskiej i policji. Lasota chce także większego udziału społeczności lokalnych i ruchów obywatelskich w zarządzaniu miastem oraz zwiększenia budżetu obywatelskiego.

"Kraków z kryzysu wyszedł obronną ręką"

Jacek Majchrowski podsumowując swoją trzecią kadencję ocenił, że była ona "największym wyzwaniem, z jakim do tej pory się zetknął". Kadencja ta – zaznaczył - przypadła na czas kryzysu gospodarczego, z którym musiały się zmierzyć samorządy. - Mogę powiedzieć, że Kraków wyszedł z tego obronną ręką - mówił prezydent miasta.

Do sztandarowych inwestycji zrealizowanych w zakończonej kadencji zaliczył budowę: hali sportowo-widowiskowej Kraków Arena, która może pomieścić około 15 tysięcy widzów zawodów sportowych lub wydarzeń kulturalnych, Centrum Kongresowego, które ma pomóc Krakowowi wypełnić jego funkcje metropolitalne, turystyczne i biznesowe oraz stać się nową "ikoną architektoniczną" miasta. Pod koniec 2015 r. zacznie działać nowa spalarnia odpadów - wtedy Kraków sprosta wymogom unijnym, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Walka ze smogiem z przeszkodami

Wśród porażek mijającej kadencji wymienił decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, stwierdzającą nieważność uchwały sejmiku województwa zakazującej używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie. - To nie zmieni jednak naszej polityki w tym zakresie – zapewniał. Drugą sprawą była decyzja podjęta przez mieszkańców w referendum o rezygnacji ze starania się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.

Prezydent od 12 lat

67-letni Majchrowski jest prawnikiem i historykiem doktryn politycznych. Urodził się 13 stycznia 1947 r. w Sosnowcu. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1974 r. obronił pracę doktorską, a od 1988 r. posiada tytuł profesora. W latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Majchrowski należał do PZPR, po wprowadzeniu stanu wojennego oddał legitymację, od 1999 r. należał do SLD, członkostwo zawiesił w związku z objęciem urzędu prezydenta Krakowa.

Jest autorem książek o II RP i ugrupowaniach prawicowych m.in. "Silni, zwarci, gotowi. Myśl polityczna Obozu Zjednoczenia Narodowego", "Pierwsza Kompania Kadrowa", "Ugrupowania monarchistyczne w latach II RP". Napisał także biografię generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

Za rządów Włodzimierza Cimoszewicza, od lutego 1996 r. do grudnia 1997 był wojewodą krakowskim. Przeniósł wówczas groby żołnierzy radzieckich pochowanych nieopodal Barbakanu na Cmentarz Rakowicki. Od 2001 do 2011 r. był członkiem Trybunału Stanu, w latach 2001-2005 także zastępcą przewodniczącego Trybunału.

Wygrywa w II turach

W 2002 r. został pierwszym prezydentem Krakowa wybranym w wyborach bezpośrednich. Startował jako kandydat Ponadpartyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców "Przyjazny Kraków", popierany przez SLD-UP i PSL. Pokonał wówczas m.in. Jana Marię Rokitę (PO) i Zbigniewa Ziobrę (PiS), a w II turze głosowania Józefa Lassotę (prezydenta Krakowa w l. 1992-98).

W 2006 r. w I turze wyborów Majchrowski pokonał m.in. Tomasza Szczypińskiego (PO) i Józefa Lassotę. W drugiej turze zwyciężył z Ryszardem Terleckim (PiS). W 2010 r. w I turze urzędujący prezydent pokonał m.in. Andrzeja Dudę, obecnego kandydata PiS na prezydenta Polski. W II turze wygrał z ówczesnym wojewodą małopolskim Stanisławem Kracikiem (PO).

Kandydat z Olkusza

54-letni Marek Lasota pochodzi z Olkusza, choć - jak akcentuje w kampanii - od lat mieszka i pracuje w Krakowie. Od 2002 roku był radnym sejmiku województwa. W 2002 r. zdobył mandat z listy PO-PiS, w 2006 r. z listy PO, w 2010 r. startował z listy PO i choć mandatu nie zdobył, objął go po wyborach parlamentarnych w 2011 r. po Lidii Gądek, która została posłem.

W 1980 r. był współorganizatorem Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ. Był członkiem zarządu uczelnianego tej organizacji, a w stanie wojennym członkiem kierownictwa konspiracyjnej Krakowskiej Komisji Wykonawczej NZS. Ukończył polonistykę, studiował także na Wydziale Historii Kościoła PAT i filmoznawstwo na UJ.

Pracował m.in. jako nauczyciel języka polskiego, w latach 1995-96 pracował w krakowskiej delegaturze Urzędu Ochrony Państwa, a później kierował Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Górniczej i był dyrektorem gimnazjum w Olkuszu.

Od 2000 r. Lasota pracuje w krakowskim oddziale IPN, w listopadzie 2007 r. został dyrektorem tego oddziału, po tym, jak jego poprzednik na tym stanowisku Ryszard Terlecki został posłem. Od 2007 r. wykłada w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie m.in. najnowszą historię Polski, na czas kampanii wziął urlop.

Lasota jest autorem książek i publikacji na temat inwigilacji Kościoła katolickiego w czasach PRL-u m.in. "Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki" i „Wojtyła na podsłuchu”.

W honorowym komitecie poparcia Lasoty znaleźli się posłowie, działacze społeczni, historycy, publicyści, literaci, m.in. były polityk i poseł PO Jan Rokita, poeta Jan Polkowski, pisarze Roma Ligocka i Andrzej Pilipiuk, trener i działacz sportowy Piotr Radwański, adwokat Małgorzata Wassermann, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja prof. Janusz Kawecki i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Walczą w II turze

W pierwszej turze o fotel prezydenta Lasota i Majchrowski walczyli z kandydatką PO Martą Pateną, kandydatem niezależnym Łukaszem Gibałą, kandydatem niezależnym Sławomirem Ptaszkiewiczem, Tomaszem Leśniakiem z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich, Konradem Berkowiczem, kandydatem Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego oraz Andrzejem Graniwidem Sikorskim z KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów.

Lasota, mówiąc o drugiej turze wyborów, powiedział, że "to moment, kiedy o rozstrzygnięciu zdecyduje bardzo spójna koncepcja, z czym idzie się do magistratu: z programem i zapleczem, które faktycznie będzie wspierać prezydenta".

Marek Lasota cieszy się ze wstępnych wyników
Marek Lasota cieszy się ze wstępnych wynikówTVN 24 Kraków

Jacek Majchrowski, który rzadko wypowiada się o kontrkandydatach, napisał na swoim blogu, że "Pan Lasota jest tak niezależny od PiS, jak niezależna była Polska Rzeczpospolita Ludowa od sowietów". Dodał, że Lasota, którego uważa "za człowieka o niebagatelnych przymiotach intelektualnych" na konferencjach prasowych "nie jest odstępowany o krok przez swoich PiS-owskich cenzorów w postaci posła Ryszarda Terleckiego czy Jarosława Gowina".

- Marek Lasota jest zdolnym, mądrym, inteligentnym człowiekiem, ale gdyby został prezydentem Krakowa, kto inny firmowałby decyzje, a kto inny je podejmował – mówił na antenie Radia Kraków Majchrowski.

- Fakt takiej a nie innej flagi partyjnej nie oznacza, że miastem rządzi jakieś ugrupowanie. Ja kieruję swoją ofertę do wszystkich mieszkańców – skwitował Lasota.

Jacek Majchrowski powalczy jeszcze z Markiem Lasotą
Jacek Majchrowski powalczy jeszcze z Markiem LasotąTVN 24 Kraków

Prywatnie Majchrowski jest fanem twórczości Jaroslava Haska, w szczególności "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Kolekcjonuje odznaki związane z walką niepodległościową od czasów powstania styczniowego.

Lasota jest członkiem katolickiego bractwa Fraternitas Jesu. W 2009 r. w Papieskiej Akademii Teologicznej uzyskał doktorat. Ma żonę i dwie córki.

Autor: mmw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Kraków

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po tym, jak rakieta spadła na boisko piłkarskie na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan - podają media. Izrael oskarżył Hezbollah. Jak przekazał Reuters, izraelska armia poinformowała, że "przygotowuje odpowiedź".

Rakieta uderzyła w boisko piłkarskie, wielu zabitych i rannych. "Szykujemy odpowiedź"

Rakieta uderzyła w boisko piłkarskie, wielu zabitych i rannych. "Szykujemy odpowiedź"

Źródło:
Reuters, PAP

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Tak zwana pigułka gwałtu stosowana jest już także w plastrach

Tak zwana pigułka gwałtu stosowana jest już także w plastrach

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

24-letni Anthony Esan usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa umundurowanego funkcjonariusza i trafił do aresztu po tym, jak brytyjska policja zatrzymała go w związku z atakiem na żołnierza. Podpułkownik Mark Teeton został kilkukrotnie pchnięty nożem. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Źródło:
BBC

Co roku tak się zdarza, ale w tym - wyjątkowo często. Krakowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt przeżywa oblężenie. U progu wakacji trafiają tam psy i świeżo narodzone koty. Jest ich tak wiele, że brakuje specjalistycznej karmy. Potrzebni są darczyńcy, a najlepiej - nowi opiekunowie.

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Źródło:
Fakty TVN

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony ludzi na całym świcie oglądały ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Organizatorzy trzymali szczegóły imprezy w tajemnicy do samego końca, więc niespodzianek nie brakowało. Na wskroś francuska uroczystość była jak święto sportu, sztuki i różnorodności, pełna kulturowych kodów i historycznych odniesień. Do tego oprawa muzyczna na najwyższym poziomie - była Celine Dion, była Lady Gaga, wystąpił też Polak. Publiczność oczarował Jakub Józef Orliński - znakomity śpiewak operowy.

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Kierująca pracami Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu decyzji TK na jego stronie internetowej. To rozstrzygnięcia, których treści nie zostały ogłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji. RCL nie publikuje wyroków w związku z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023. Sejm uznał wtedy, że Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są dotknięte wadą prawną. Stwierdził też, że funkcję Prezesa TK sprawuje osoba nieuprawniona.

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Źródło:
PAP

Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. Ukraińcy uderzyli w lotnisko Olenia, położone za kołem podbiegunowym w obwodzie murmańskim - powiadomiły w sobotę media z powołaniem na źródła w wywiadzie.

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

Źródło:
PAP

Co najmniej osiem osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę, gdy samochód wjechał w grupę pieszych w mieście Changsha w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Kierowca pojazdu został zatrzymany, trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia.

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

Źródło:
PAP

Rosyjski resort obrony poskarżył się Stanom Zjednoczonym na "tajną operację" Ukrainy przeciwko Rosji, planowanej rzekomo za zgodą Waszyngtonu. Po rozmowie rosyjskiego ministra obrony Andrieja Biełousowa z szefem Pentagonu Lloydem Austinem USA zwróciły się do Ukrainy o niepodejmowanie działań - podał dziennik "The New York Times".

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Źródło:
PAP

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Kolejne dni obfitować będą w zmiany. W niedzielę nad Polską przechodzić będą fronty atmosferyczne, przynoszące burze i opady. Miejscami termometry pokażą do 30 stopni. Kolejny tydzień przyniesie nam większy spokój w pogodzie i niższe wartości na termometrach - przynajmniej na początku.

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od wyborów w 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra prezydencki wyścig w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodząca z krakowskiego ogrodu zoologicznego kondorzyca Beti zginęła w szponach innych ptaków podczas swojej misji w Chile. Latem zeszłego roku została wysłana w Andy, by tam przywrócić narażony wyginięciem gatunek na stare miejsce bytowania. Popadła jednak w konflikt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W planach jest kolejna próba reintrodukcji gatunku w Ameryce Południowej.

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Źródło:
tvn24.pl
Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP
Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już za kilka dni uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "W jak Wolność" będzie hasłem przewodnim tegorocznych obchodów i ma symbolizować główną wartość, która inspirowała warszawiaków do heroicznej walki. Darmowe przypinki z tym hasłem będą do odebrania na wybranych słupach reklamowych w całym mieście.

60 tysięcy darmowych przypinek na rocznicę Powstania Warszawskiego 

60 tysięcy darmowych przypinek na rocznicę Powstania Warszawskiego 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi "Deadpool & Wolverine" z Ryanem Reynoldsem i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Prowadząca program opowiedziała też o nowej biografii filmowej Boba Dylana. W piosenkarza i laureata Nagrody Nobla wcielił się Timothée Chalamet.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl