Stowarzyszenie Artystów Polskich alarmuje, że podczas remontu stołówki w jednym z krakowskich akademików zniszczono zabytkowe mozaiki. – To barbarzyństwo – mówi prezes stowarzyszenia. Tymczasem Uniwersytet Jagielloński, do którego należy akademik, odpowiada: nie zostały zniszczone, a jedynie są przykryte płytami.
Mozaiki są na terenie stołówki akademika „Piast” w Krakowie. Stworzone zostały przez Romana Husarskiego, Barbarę Sokalską i Bogdana Kotarbę w 1964 roku. Oznacza to, że mają ponad 52 lata.
"Barbarzyństwo i wandalizm"
I choć formalnie zabytkiem nie są, to zdaniem prezesa SARP, Bohdana Lisowskiego, powinny być traktowane jako element dziedzictwa kulturowego. – Pojawiały się w wielu publikacjach, mają ponad pół wieku. Zostały wykonane z kolorowej ceramiki, były typowe dla modernizmu lat 60. – opowiada prezes i dodaje, że była to mozaika "przepiękna i radosna".
Teraz jednak nie będzie już cieszyć oczu studentów, bo według relacji stowarzyszenia, część elementów, które odstawały od ściany została po prostu zerwana. Wszystko zostanie przykryte płytami gipsowymi.
- To barbarzyństwo i wandalizm – oburza się Lisowski. Dodaje też, że na terenie stołówki zostały zniszczone nie tylko mozaiki, ale i rzeźba wykonana przez Józefa Marka i Tadeusza Ostaszewskiego.
- Została rozbita i po prostu wyrzucona do kontenera na gruz – twierdzi prezes.
Nie zniszczona, a "przykryta"
W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Fundacją Bratniak, która jest zarządcą akademików. W biurze zarządu usłyszeliśmy jednak, że sprawę komentują tylko władze uczelni.
Uniwersytet Jagielloński, do którego należy akademik odpowiada: "mozaiki nie zostały zniszczone". – One zostały po prostu przykryte płytami. Teraz będziemy konsultować się z artystami, którzy wykonali tę mozaikę i wtedy podejmiemy decyzję o jej dalszym losie – mówi nam Ewa Pędracka-Kwaskowska, kanclerz uczelni.
Autor: mmw/gp / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Włodarczyk / SARP / Bożena Kostuch