Na drodze lądują puste butelki i puszki, w rowach opony i gruz. GDDKiA rusza z akcją

Zużyte opony przy drodze serwisowej
GDDKiA startuje z akcją "Droga to nie wysypisko" (21.04.2023)
Źródło: GDDKiA

Śmieci na drodze to problem. W pasie drogowym, na parkingach, miejscach odprawy podróżnych i na poboczach lądują opakowania po jedzeniu i napojach, ale też na przykład zużyte opony, czy gruz. Dlatego 22 kwietnia - w Światowy Dzień Ziemi - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad startuje z akcją "Droga to nie wysypisko". - Chcemy pokazać uczestnikom ruchu skalę zjawiska - podkreślają drogowcy.

Opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. To wszystko ląduje na polskich drogach wyrzucone z okien samochodów. A to - jak podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - nie tylko truje środowisko, ale może być niebezpieczne, bo zalegające na drogach śmieci mogą przyczyniać się do wypadków.

"Chcemy pokazać uczestnikom ruchu skalę zjawiska, jakim jest zaśmiecanie dróg, szczególnie tych najwyższych kategorii: autostrad i ekspresówek. Będziemy zwracać uwagę, że śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. W skali roku wydajemy naprawdę duże kwoty na sprzątanie i te wydatki chcielibyśmy ograniczyć" - czytam w komunikacie zamieszczonym na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Akcja ma ruszyć 22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi.

Śmieci pozostawione między ekranami akustycznymi
Śmieci pozostawione między ekranami akustycznymi
Źródło: GDDKiA

Śmieci są wyrzucane z aut, ale drogowcy znajdują też odpady wielkogabarytowe

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że utrzymuje blisko 18 tysięcy kilometrów dróg krajowych. Z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 22 tysiące kilometrów. Trasy są monitorowane przez patrole służby drogowej. "Niestety podczas objazdów zauważamy duże ilości śmieci, które wyrzucane są z samochodów. To nie tylko śmieci 'wyprodukowane' podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz wyrzucany w pasie drogowym - przekazał przedstawiciel GDDKiA.

Zużyte opony przy drodze serwisowej
Zużyte opony przy drodze serwisowej
Źródło: GDDKiA

Najczęściej - jak informują służby - z aut wyrzucane są plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach. Na jezdni zdarzają się też resztki rozerwanych opon czy połamane kołpaki. Koszty sprzątania ponosi zarządca drogi, a fundusze na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, na sprzątanie śmieci pozostawionych przy drogach składają się więc wszyscy podatnicy.

Na utrzymanie czystości m.in. na drogach i parkingach GDDKiA wydała w 2022 roku około 80 milionów złotych. Najwięcej - 16 milionów złotych w województwie mazowieckim, 12 mln zł w podlaskim, 11 mln zł w dolnośląskim. Najmniej w opolskim - 506 tysięcy złotych i podkarpackim - 515 tys. zł

Śmieci przy autostradzie A4 na odcinku Tarnów - Dębica
Śmieci przy autostradzie A4 na odcinku Tarnów - Dębica
Źródło: GDDKiA

Co robić ze śmieciami? GDDKiA apeluje, aby śmieci wyrzucać do specjalnie wyznaczonych koszy na odpady, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na Miejscach Obsługi Podróżnych i parkingach.

Droga ekspresowa S5, Rejon Wołów - pojazd służby drogowej
Droga ekspresowa S5, Rejon Wołów - pojazd służby drogowej
Źródło: GDDKiA
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: