TVN Meteo | Świat

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Czym jest i jaka jest jego historia

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
earthday.org, gov.pl, tvnmeteo.pl, Google
Zjednoczeni w nauce 2022
Zjednoczeni w nauce 2022WMO
wideo 2/17
Zmiany klimatu

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od ponad 30 lat. W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania, mające na celu promocję postaw proekologicznych. W tym roku organizatorzy zamierzają w szczególności skupić się na kwestiach klimatycznych. Specjalną grafikę z tej okazji możemy też zobaczyć w Google Doodle.

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zapoczątkowane zostały w latach 90. XX wieku.

Dzień Ziemi w Google Doodle

Dzień Ziemi stał się też pretekstem do stworzenia specjalnej grafiki (Google Doodle) w wyszukiwarce Google. Wykorzystując rzeczywiste zdjęcia poklatkowe z Google Earth Timelapse i innych źródeł, Google Doodle pokazuje w piątek wpływ zmian klimatu w czterech różnych miejscach na naszej planecie.

Google Doodle na Światowy Dzień ZiemiGoogle

W tym dniu zwraca się szczególną uwagę na promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie świadomości dotyczącej wspólnego kształtowania przyszłości planety. Przypomina się wtedy o właściwym segregowaniu śmieci, sadzeniu drzew, oszczędzaniu wody oraz innych czynnościach wpływających bezpośrednio na kondycję Ziemi. Zwyczajowo tego dnia organizowanych jest wiele imprez plenerowych czy spotkań edukacyjnych na całym świecie.

Trochę historii

Ideę obchodów Dnia Ziemi zapoczątkował amerykański senator Gaylord Nelson. Do zainicjowania święta przyczyniła się katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wtedy to z uszkodzonej platformy wiertniczej wydobyło się kilkaset tysięcy galonów ropy. Zdarzenie doprowadziło do śmierci wielu delfinów, ptaków, ryb i innych morskich zwierząt oraz dewastacji środowiska na wiele lat.

Kilka miesięcy po pierwszych obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi powstała Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska. Dzięki niej podpisano wiele aktów prawnych, skupiających się na ochronie zagrożonych gatunków oraz walce o zrównoważone środowisko.

"Inwestuj w naszą planetę"

Tegoroczny temat Dnia Ziemi brzmi "Inwestuj w naszą planetę". W tym roku poruszony zostanie przede wszystkim temat klimatu. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na wysiłki skupiające się wokół utrzymania globalnej temperatury na poziomie niższym niż 1,5 stopnia Celsjusza sprzed ery przedprzemysłowej.

Organizatorzy podkreślają, że nasze działania w tym celu powinny być odważne, szerokie i skrupulatnie wdrażane. Za klimat odpowiedzialni jesteśmy wszyscy, dlatego właśnie tak powinniśmy być zaangażowani. "To wymaga nas wszystkich. Przedsiębiorstwa, rządy i obywatele - wszyscy rozliczani i wszyscy odpowiedzialni" - piszą na swojej stronie internetowej. Jak zauważają, czasu na poprawę sytuacji jest coraz mniej.

Organizatorzy zachęcają do długofalowych działań, w postaci szeroko rozumianych inwestycji takich jak energia odnawialna czy rozważne planowanie miast i krajobrazów. Proponują także kilkadziesiąt "drobnych" rozwiązań, takich jak zmiana diety, sprzątanie śmieci podczas aktywności poza domem, badanie śladu węglowego, korzystanie z toreb wielorazowego użytku czy unikanie korzystania z plastiku, które także przyczynić się mogą do poprawy ogólnej kondycji Ziemi.

Autor:kw

Źródło: earthday.org, gov.pl, tvnmeteo.pl, Google

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock