Taką tezę postawili naukowcy z Krakowa i Londynu, którzy badali jaki wpływ na liczbę dzieci ma edukacja lokalnej społeczności. Okazało się, że w tym przypadku jest to ważniejsze niż wykształcenie matki dzieci.
Naukowcy odkryli, że większy wpływ na liczbę dzieci ma wykształcenie lokalnej społeczności niż matki. Badania przeprowadzili badacze z Londynu i Krakowa w powiecie limanowskim (woj. małopolskie).
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i University College London zebrali informacje od blisko dwóch tysięcy kobiet mieszkających w 22 miejscowościach z powiatu limanowskiego. Dane pokazały, że sąsiedztwo może wpływać na podejmowane przez kobiety decyzje o liczbie rodzonych dzieci.
Wykształcenie a liczba dzieci
- Od lat wiadomo, że wykształcenie kobiety jest kluczowym czynnikiem wpływającym na liczbę rodzonych przez nią dzieci. Nasze badania pokazały jednak, że ważniejszy od indywidualnego poziomu wykształcenia kobiety jest średni poziom wykształcenia w społeczności, w której kobieta żyje – wyjaśnia dr Heidi Colleran z Londynu, która przez blisko rok mieszkała w Limanowej i współpracowała z naukowcami z UJ.
Dotychczas sądzono, że słabo wykształcone kobiety mają więcej potomstwa od lepiej wykształconych, co wynika przede wszystkim z tego, że te ostatnie na ogół później rodzą dzieci i częściej są aktywne zawodowo.
Sąsiedzki przykład
Jednak z badań krakowskich i londyńskich naukowców, w powiecie limanowskim wynika, że kobiety z niższym wykształceniem, które mieszkają w sąsiedztwie kobiet lepiej wykształconych rodzą mniej dzieci niż można było się tego spodziewać.
- Gorzej wykształcone kobiety przejmują preferencje dotyczące liczby dzieci od swoich lepiej wykształconych sąsiadek, zupełnie jak w przysłowiu o wchodzeniu między wrony – wyjaśnia dr Galbarczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak zauważa prof. Jasieńska, wyniki polsko-brytyjskich badań sugerują, że to właśnie czynniki społeczne bardziej niż ekonomiczne mogą znacznie przyspieszać obserwowane zmiany demograficzne. - Takie społeczne mechanizmy mogłyby być potencjalnie wykorzystane również w działaniach na rzecz zwiększenia liczby rodzących się dzieci – podsumowuje prof. Jasieńska.
Co wpływa na spadek dzietności?
W demografii od lat znane jest zjawisko zwane transformacją demograficzną. Polega ono m.in. na tym, że wraz z postępującym rozwojem gospodarczym kobiety rodzą coraz mniej dzieci. Nie do końca jest jednak jasne, czy i w jakim stopniu zmiany te są spowodowane czynnikami ekonomicznymi lub społecznymi.
Badacze wskazują, że na spadek dzietności w danej populacji wpływa wiele czynników, w tym m.in. wzrost wykształcenia kobiet, coraz późniejsze zawieranie małżeństw oraz zmiana wzorów prokreacyjnych, np. podwyższenie wieku kobiety rodzącej pierwsze dziecko.
Międzynarodowa współpraca
Wyniki badań polskich i brytyjskich naukowców opublikowano w najnowszym numerze czasopisma Proceedings of the Royal Society B. Od strony polskiej badaniami kierowali badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
W badaniu brali udział: dr Heidi Colleran, prof. Grażyna Jasieńska, dr Ilona Nenko, dr Andrzej Galbarczyk i prof. Ruth Mace.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Badania przeprowadzono w powiecie limanowskim w Małopolsce:
Autor: koko/b / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24