Krakowska rada miasta zdecydowała o nadaniu ks. Adamowi Bonieckiemu, publicyście i wieloletniemu redaktorowi naczelnemu "Tygodnika Powszechnego", honorowego obywatelstwa. Sprzeciwili się temu radni PiS.
W środę krakowscy radni zdecydowali, że ks. Boniecki zostanie honorowym obywatelem miasta. Projekt uchwały był procedowany w trybie nagłym.
Za głosowało 29 radnych. Przeciw było sześcioro radnych PiS, a jeden radny PiS wstrzymał się od głosu. Wnioskodawcą projektu uchwały była Komisja Główna Rady Miasta Krakowa złożona z przedstawicieli wszystkich klubów radnych. Termin uroczystości nadania tytułu nie jest jeszcze znany.
"Otwarte oblicze polskiego katolicytzmu"
"Księdzu Adamowi Edwardowi Fredro-Bonieckiemu – wybitnemu duchownemu, publicyście, redaktorowi, wieloletniemu redaktorowi naczelnemu 'Tygodnika Powszechnego', świadkowi i uczestnikowi kluczowych wydarzeń w historii Polski i Kościoła, związanemu z Krakowem od ponad sześciu dekad – w dowód uznania jego wybitnych zasług dla rozwoju życia duchowego, kultury i debaty publicznej oraz szczególnego zaangażowania społecznego – Rada Miasta Krakowa nadaje Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa" – napisali radni w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Podkreślili m.in., że ks. Boniecki w czasach PRL był wychowawcą młodzieży, współpracownikiem opozycji demokratycznej, biografem Karola Wojtyły, dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego", a w III RP jego redaktorem naczelnym. "Tygodnik Powszechny" pod kierownictwem duchownego prezentował – jak czytamy w uzasadnieniu – "otwarte oblicze polskiego katolicyzmu, za co bywał karany przez zwierzchników kościelnych".
Zakaz wystąpień medialnych
Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. W latach 1999–2011 był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego", z którym związany jest od 1964 r. W czasach PRL był wychowawcą niepokornej młodzieży, m.in. w krakowskim duszpasterstwie św. Anny, i współpracownikiem opozycji demokratycznej, zwłaszcza Komitetu Obrony Robotników. W latach 70. podróżował po Europie, gdzie opisywał posoborową przemianę w Kościele.
Po wyborze papieża Polaka przygotował "Kalendarium życia Karola Wojtyły", później przeniósł się do Watykanu, gdzie na polecenie Jana Pawła II stworzył polską edycję "L'Osservatore Romano". Papieżowi towarzyszył w pielgrzymkach jako dziennikarz, był także jego emisariuszem do ogarniętej stanem wojennym Polski.
Jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w latach 1993–1999 był przełożonym generalnym tego zakonu. Kiedy po powrocie do Polski i do redakcji "TP" stał się jednym z najgłośniejszych komentatorów rzeczywistości III RP, nowe władze zgromadzenia zakazały mu wystąpień medialnych poza "Tygodnikiem".
Autor książek i laureat wielu nagród. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i komandorią francuskiego Orderu Narodowego Zasługi.
Autorka/Autor: wini/tok
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24