Na strychu szpitala psychiatrycznego znaleźli zabytkową szopkę. Brakujące figurki zrobili pacjenci

Źródło:
tvn24.pl
Znaleźli na strychu szpitala psychiatrycznego szopkę z 1930 roku. Nowe figurki stworzyli pacjenci
Znaleźli na strychu szpitala psychiatrycznego szopkę z 1930 roku. Nowe figurki stworzyli pacjenciTVN24
wideo 2/2
Znaleźli na strychu szpitala psychiatrycznego szopkę z 1930 roku. Nowe figurki stworzyli do niej pacjenciTVN24

Powstała w 1930 roku, przetrwała nazistów, komunistów i przez lata kryła się na szpitalnym strychu. Bożonarodzeniowa szopka, odnaleziona przypadkiem podczas remontu dachu krakowskiego szpitala psychiatrycznego, została teraz wypełniona ceramicznymi figurkami, wykonanymi przez pacjentów. A ci - w ramach terapii - przygotowali też jasełka. - Było wiele momentów, w których to ratowało moją codzienność - mówi Anna, jedna z pacjentek.

Kiedy w domach trwa ubieranie choinki, po korytarzach psychiatrycznego szpitala im. Józefa Babińskiego w Krakowie niesie się wątpliwość: czy w wigilię podzielę się opłatkiem z najbliższymi?

Nie każdy może liczyć na przepustkę. Niektórzy są tu od długich miesięcy. Tęsknią. 85 godzin, które spędzili przez ostatnie miesiące nad przygotowywaniem figurek, kukiełek i przedstawienia jasełkowego, to dla nich ulubiony czas spędzony w placówce. 85 godzin prób i błędów, śmiechu i zwierzeń.

- Było wiele momentów, w których to ratowało moją codzienność - mówi Anna, jedna z pacjentek. I dodaje: - Było to odskocznią od codzienności, którą tutaj w szpitalu mamy. To zawsze dodawało otuchy, szczególnie kiedy miałam gorsze dni.

Szopka z 1930 roku została niespodziewanie odkryta na strychu szpitala Babińskiego w KrakowieTVN24

Dawniej chodzili z szopką od sali do sali

Z podstawy kobierzyńskiej szopki wystają cztery drążki. Przed wojną pacjenci Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie - jak wówczas nazywał się krakowski szpital - podnosili ciężką konstrukcję i chodzili z nią od oddziału do oddziału, wystawiając z jej pomocą przedstawienie jasełkowe.

Na archiwalnych fotografiach widać przypominającą Bazylikę Mariacką szopkę, w której mieszczą się ubrane w tradycyjne krakowskie stroje lalki. Jedna z nich przedstawia prawdopodobnie Heroda, inna - rycerza, być może Hetmana. Niestety, nie został po nich ślad. Miniaturowy budynek opustoszał.

Kobierzyńska szopka na archiwalnym zdjęciu szpitala Babińskiego w KrakowieSzpital im J. Babińskiego w Krakowie
Pacjenci dawnego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w KobierzynieSzpital im J. Babińskiego w Krakowie

W czasie II wojny światowej do placówki weszli naziści, mordując na miejscu 30 pacjentów, a kolejne setki wywożąc do Auschwitz. Zginęło 565 chorych. Pod niemieckim zarządem wszystkie rozrywki, w tym przedstawienia, były w zakładzie zabronione.

Szopka z dawnego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie została wpisana do rejestru zabytkówTVN24

Przypadkowe odkrycie na strychu. "Szybka akcja, bo panowie robią dach"

Wojnę przetrwali jednak twórcy szopki, którzy po 1946 roku - gdy placówkę przejęła Armia Czerwona - wrócili do pracy i dokonali renowacji dzieła. Przez kilka lat służyła pacjentom, jednak później - gdy komuniści ostrzej sprzeciwili się obchodzeniu religijnych zwyczajów - znów trafiła w kąt.

W wolnej Polsce szopka ponownie została odrestaurowana i przez chwilę jeszcze była wykorzystywana, ale szybko trafiła na strych jednego z budynków szpitala. Tam znaleziono ją zupełnym przypadkiem podczas remontu w 2016 roku. A wtedy, jak mówi rzecznik placówki Maciej Bóbr - "telefon, szybka akcja, bo panowie robią dach, więc trzeba było ją przenieść do szpitalnego teatru". Stamtąd szopka - już jako zabytek - trafiła do konserwacji, aby w końcu ponownie zawisnąć na ścianie teatru.

W 2022 roku - między innymi dzięki staraniom działającej przy szpitalu Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca - pacjenci wykonali kilkadziesiąt zupełnie nowych ceramicznych figurek, które zdobią wnętrze szopki. Wiele z nich nawiązuje do krakowskich tradycji i legend. Pojawia się między innymi lajkonik i smok wawelski.

Tradycyjna szopka krakowska została odrestaurowana i można ją oglądać na terenie szpitalaTVN24
Ceramiczne figurki do zabytkowej szopki stworzyli pacjenciTVN24

Figurka Iwo - jednego z pacjentów - miała przedstawiać wielbłąda, jednak, jak sam przyznaje, efekt bardziej przypomina słonika. - Nie do końca wiem, co to jest, ale świetnie się przy tym bawiłem - podkreśla. Ceramiczne dzieło sztuki pomalował później jego kolega Kamil.

- Glina, z której się te figurki lepi, daje trochę poczucia wolności. Mamy materiał, który przyjmuje ciepło naszych rąk. Nawet jak nam się początkowo coś nie uda, możemy to poprawić. To jest technika, która buduje poczucie, że "mogę lepiej". Po pierwsze, mogę zrobić coś fajnego, a po drugie, mogę to doskonalić. To jest też droga ku życiu po szpitalu, bo to doświadczenie można przenieść także na inne obszary - przekonuje rzecznik placówki.

Terapeutka: my mamy choinkę, a oni tęsknią za domem

Odnaleziona i odnowiona szopka stała się pretekstem do zaangażowania pacjentów w organizację jasełek - wzorem przedwojennej tradycji, przerwanej przez tragiczne wydarzenia II wojny światowej.

Kukiełkowe przedstawienie - przygotowane dla rodzin i dla innych pacjentów szpitala - było dla chorych przede wszystkim formą terapii. Jego finał w szpitalnym teatrze to efekt godzin pracy nad scenariuszem, tworzenia kukiełek i wyrażania emocji. To dzięki warsztatom niektórzy nie przerwali terapii, której porzucenie wcześniej rozważali. - Ta praca przy jasełkach jest dla nich bardzo trudna, bo w ogóle okres przedświąteczny jest dla nich bardzo trudny. My mamy gwiazdkę, mamy choinkę, a oni tęsknią za domem, nie mają przepustek - mówi muzykoterapeutka Dorota Bert.

Pacjenci szpitala w krakowskim Kobierzynie w ramach terapii przygotowali przedstawienie jasełkoweTVN24
"To ratowało moją codzienność" - mówi o szpitalnych jasełkach jedna z pacjentekTVN24

Po aplauzie w szpitalnym teatrze dwie pacjentki dostrzegły na widowni swoich rodziców. Poszły się przywitać. Święta spędzą w szpitalu.

Na oddziale pacjenci stworzyli zespół. Wspólnota ma pomóc im czerpać radość ze świątecznego okresu. - Mówią do siebie na oddziale tymi tekstami (z jasełek - red.). Siłą rzeczy tworzy się taka fajna grupa, bardzo zżyta. Bardzo sobie pomagają, wspierają w tej pracy. Były momenty, w których jedna czy druga osoba chciała zrezygnować. Mówili: "nie, nie, tak nie może być! Jak ty odejdziesz, to przecież to wszystko nie ma sensu". I wtedy taka osoba zostawała. To jest chyba najpiękniejsze w tej pracy - podkreśla Bert.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - przekazało w czwartek po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Źródło:
tvn24.pl

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej trzy kobiety zostały zarażone wirusem HIV podczas wykonywania zabiegu kosmetycznego twarzy nazywanego "wampirzym liftingiem" - informują amerykańskie media. Według "The New York Times" to pierwszy udokumentowany w USA przypadek przenoszenia wirusa HIV poprzez zastrzyki kosmetyczne.

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Źródło:
"The New York Times", BBC

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Poważny wypadek w Opolu. Na jednym z rond doszło do zderzenia autobusu miejskiego z autem osobowym. W wyniku zderzenia samochód dachował, a podróżująca nim osoba została ranna.

Auto na dachu, autobus rozbity. Wypadek w Opolu

Auto na dachu, autobus rozbity. Wypadek w Opolu

Źródło:
tvn24.pl

W oknie życia w mikołowskiej Borowej Wsi (woj. śląskie) znaleziono dziewczynkę. Lekarz ocenił jej stan jako dobry, a od porodu do przekazania mogło minąć kilkanaście godzin. Przy dziecku znaleziono poruszający list z wyjaśnieniami.

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Źródło:
PAP, "Dziennik Zachodni"

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem".

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Z okazji 9. urodzin księżnej Charlotte na oficjalnych profilach księżnej Kate i księcia Williama w mediach społecznościowych ukazało się zdjęcie ich córki. Autorką jest sama księżna Kate, która w marcu ogłosiła, że walczy z nowotworem. Tymczasem książę William odpowiedział na pytanie, jak czuje się żona.

Księżna Kate publikuje kolejne zdjęcie. "Dziękuję za wszystkie miłe wiadomości"

Księżna Kate publikuje kolejne zdjęcie. "Dziękuję za wszystkie miłe wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W Cycowie (woj. lubelskie) doszło przed północą do śmiertelnego wypadku. Nie żyje 37-latek. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że stał z rowerem na jezdni. Został potrącony przez kierowcę auta osobowego.

Zginął 37-latek. Policja: stał z rowerem na środku pasa 

Zginął 37-latek. Policja: stał z rowerem na środku pasa 

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent skierował do premiera oficjalną informację, że dla podkreślenia znaczenia politycznego naszej prezydencji w Unii Europejskiej należy zorganizować dwa szczyty europejskie - oświadczył w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Jak zaznaczył, "polityczna decyzja została wczoraj zakomunikowana".

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Źródło:
TVN24

Ma na imię Wiktoria, została wygenerowana przez sztuczną inteligencję i będzie składać oficjalne oświadczenia w imieniu ukraińskiego resortu dyplomacji. Według ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby pojawienie się Wiktorii jest "skokiem technologicznym, jakiego nie dokonała jeszcze żadna służba dyplomatyczna na świecie".

Ukraińskie MSZ ma nową rzeczniczkę. Została stworzona przez sztuczną inteligencję

Ukraińskie MSZ ma nową rzeczniczkę. Została stworzona przez sztuczną inteligencję

Źródło:
BBC, Comments, tvn24.pl

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W takcie pokazów rycerskich na zamku w miejscowości Kliczków (woj. dolnośląskie) jeden z rekonstruktorów trafił w rękę widza. Senior został przewieziony do szpitala.

Trafił strzałą widza. Wypadek w trakcie pokazów rycerskich

Trafił strzałą widza. Wypadek w trakcie pokazów rycerskich

Źródło:
tvn24.pl

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Trwają prace Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nad podwyżką płacy minimalnej dla pracowników samorządowych. Po zmianach widełki będą wynosić od 4000 do 6200 zł. Nadal będą one zależne od kategorii.

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Źródło:
PAP

Aleksandra Kosiorek, prawniczka, aktywistka, działaczka na rzecz praw kobiet, a ostatnio siła napędowa "turkusowej rewolucji" w mieście (określenie pochodzące od barw ugrupowania Gdyński Dialog), wygrała bój o fotel prezydenta Gdyni. Pokonała Wojciecha Szczurka, który rządził miastem 26 lat. W wywiadzie dla tvn24.pl, na kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem, mówi o prezydenturze swojego poprzednika, o pierwszych decyzjach, jakie podejmie na nowym stanowisku, i o tym, jak chce się komunikować z mieszkańcami i jak odpoczywa po ciężkiej kampanii.

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

Źródło:
TVN24

2 maja jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Okolicznościowe wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wielu polityków, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24