Wystawa mody w krypcie kościoła ojców pijarów. "Dlaczego na cmentarzu wisi kostium kąpielowy i torebki?"

Źródło:
tvn24.pl
Kontrowersyjna wystawa mody w krypcie kościoła ojców pijarów
Kontrowersyjna wystawa mody w krypcie kościoła ojców pijarówKonserwator Zabytków (Facebook)
wideo 2/8
Kontrowersyjna wystawa mody w krypcie kościoła ojców pijarówKonserwator Zabytków (Facebook)

Matka Boska z martwym Jezusem na kolanach jako tło dla sukienek i grobowiec pełniący funkcję wieszaka - w takiej aranżacji zaprezentowano w krypcie kościoła ojców pijarów w Krakowie wystawę mody. Ekspozycja wzbudziła oburzenie Moniki Bogdanowskiej, byłej małopolskiej konserwator zabytków, a obecnie wicedyrektorki Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która zdjęcia ze świątyni opublikowała w sieci. Zakonnicy przepraszają. Krzysztof Pliszczyński, projektant mody, podkreśla, że ma czyste sumienie. - Tam nie było negliżu, nie było wulgarności. Była za to moda, była sztuka. Zabolał mnie ten komentarz - przyznaje artysta w rozmowie z tvn24.pl.

Barokowe polichromie, grota grobu pańskiego i miejsca pochówków - w takim otoczeniu, w krypcie kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Krakowie, pokazano sukienki i stroje kąpielowe. Wystawa mody krakowskiego projektanta, PLICHa, która zakończyła się w niedzielę 14 maja, oburzyła profesor Monikę Bogdanowską, byłą małopolską konserwator zabytków, a obecnie wicedyrektorkę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

"Świętokradztwo", "profanacja" - tak o nietypowej wystawie w krypcie kościoła ojców pijarów pisze Bogdanowska. "Tylko obecność dziecka i bliskich powstrzymała mnie od natychmiastowej reakcji, ale słów zabrakło, by odpowiedzieć, na pytanie: dlaczego na cmentarzu wisi kostium kąpielowy i torebki?" - opisuje rodzinną wizytę w świątyni Bogdanowska, która przemyśleniami podzieliła się w mediach społecznościowych.

Bogdanowska: zbiorowy grobowiec to "dla ekspozycji zwykła ściana"

Monika Bogdanowska zwróciła uwagę na znajdujące się w krypcie "arcycenne, znakomite polichromie wybitnego malarza doby późnego baroku - Andrzeja Radwańskiego, ale przede wszystkim przeznaczenie głównej nawy krypt – Święte Schody!". Stopnie są wzorowane na tych, po których według Biblii Jezus miał być prowadzony na sąd przed oblicze Poncjusza Piłata.

Czytaj też: Siłą przejęli pamiątki po Piłsudskim z nielegalnego muzeum. Trafią w nowe miejsce

"Chowano tam zakonników i ważne postaci związane z zakonem, schodzi się więc w istocie rzeczy na cmentarz, bo też i krypty taką funkcję pełnią" - mówi o krypcie była małopolska konserwator.

Wystawa mody w kryptach pod kościołem ojców pijarów w KrakowieKonserwator Zabytków (Facebook)

Bogdanowska zwraca uwagę między innymi na kolumbarium - zbiorowy grobowiec. "Dla ekspozycji zwykła ściana" - pisze wicedyrektorka NID, pokazując zawieszoną na murze fotografię z sesji zdjęciowej PLICHa. Przykładów jest więcej. "Zrekonstruowane malowidło Radwańskiego - Ukrzyżowanie - tło dla damskich strojów" - przywołuje Bogdanowska. "Pieta jako tło pokazu sukienek" - dodaje w opisie kolejnego zdjęcia z krypty.

Według Moniki Bogdanowskiej sprawa jest oburzająca, bo "sensem podtrzymywania zabytków jest przekaz, który niosą. Przekaz będący niematerialnym dziedzictwem i doświadczeniem cywilizacji, świadectwem naszej kultury". Zwraca uwagę na wyjątkowość miejsca, w którym została zorganizowana wystawa. W 2019 roku w krypcie zakończono prace konserwatorskie, podczas których odkryto między innymi katakumby z dziesiątkami pochówków, a także odsłonięto schowane pod warstwami białej farby malowidła, przedstawiające drogę krzyżową.

Czytaj też: Zakończyła się rewitalizacja najstarszej polskiej piramidy

"Cywilizacja, którą znamy, obyczaj, etyka przekroczyły krawędź za którą jest już tylko ciemna czeluść, przepaść z której nie ma powrotu" - oceniła Bogdanowska.

Wystawa mody w kryptach pod kościołem ojców pijarów w KrakowieKonserwator Zabytków (Facebook)

Zakonnicy przepraszają. "Wystawa wywołała zgorszenie"

Do wpisu byłej małopolskiej konserwator zabytków odnieśli się ojcowie pijarzy. Jak wyjaśnił w rozmowie z nami ojciec Jacek Wolan SP, rzecznik prasowy Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, władze działającej w kościele Galerii Krypta u Pijarów, nie miały nic wspólnego z organizacją kontrowersyjnej wystawy. Galerią kierują osoby świeckie. - Rada programowa galerii nie była o tym informowana, więc nie może wziąć za to żadnej odpowiedzialności - zaznaczył ojciec Wolan.

Odpowiedzialność za ekspozycję wziął więc ojciec Józef Tarnawski SP, rektor pijarskiego kolegium. "Przyjmuję słowa krytyki, a ponieważ wspomniana wystawa wywołała zgorszenie, dlatego przepraszam!" - napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie zakonu duchowny.

Czytaj też: Budynek dawnej cerkwi odsłania kolejne tajemnice. "To jest właśnie cały urok zabytków"

"Zgoda na przeprowadzenie tego wydarzenia opierała się z jednej strony na przekonaniu, że projektowanie mody należy do szeroko rozumianej kultury, a Krypta jest przestrzenią, w której przeżycie sacrum łączy się z działalnością artystyczną i edukacyjną, z drugiej na dopełnieniu zobowiązań względem instytucji dotującej renowację, gdzie warunkiem otrzymania dotacji było udostępnienie obiektu na wydarzenia nie tylko o charakterze religijnym" - wyjaśnił duchowny. Nad renowacją - jeszcze jako konserwator zabytków - czuwała wówczas Monika Bogdanowska.

Wystawa mody w kryptach pod kościołem ojców pijarów w KrakowieKonserwator Zabytków (Facebook)

PLICH: zabolał mnie ten komentarz

Krzysztof Pliszczyński - projektant mody o pseudonimie PLICH, autor ekspozycji - sam jest osobą wierzącą. Swoją wystawą w krypcie u pijarów świętował 20-lecie twórczości. W rozmowie z tvn24.pl artysta podkreślił, że czuje się rozgoryczony wpisem Moniki Bogdanowskiej.

- Tam nie było negliżu, nie było wulgarności. Była za to moda, była sztuka. Tam nie odbył się pokaz mody, jak pani konserwator twierdzi, a była to wystawa. Zabolał mnie ten komentarz - mówi Pliszczyński.

PLICH podkreśla, że wystawa była konsultowana z klasztorem. - Uzgadniałem z zakonnikami, co może się na niej pojawić, a co nie, mając świadomość, że jest to delikatna tkanka i należy do niej podchodzić z szacunkiem. Zawsze mam w głowie również to, żeby kogoś nie urazić swoją postawą i zachowaniem. Trzeba zaznaczyć, że zasłoniliśmy obiekty sakralne - dodaje.

Wystawa mody w kryptach pod kościołem ojców pijarów w KrakowieKonserwator Zabytków (Facebook)

Projektant podkreśla, że po wpisie byłej konserwator w sieci pojawiły się komentarze, których autorzy sugerowali, że zakonnicy otrzymali za możliwość organizacji wystawy duże pieniądze. - To nieprawda. Wystawa została zorganizowana pro bono, to sami ojcowie zaproponowali mi, abym pokazał stroje w tej przestrzeni, zachwycając mnie zresztą swoją otwartością - przyznaje.

- Mam czyste sumienie. Włożyłem w tę wystawę bardzo dużo pracy, zaangażowania, ale i szacunku do miejsca oraz do wiary. Informowaliśmy gości, że w krypcie są Święte Schody, że dokonano tam niesamowitych odkryć, że jest to miejsce niezwykłe, tak jak niezwykły jest zakon pijarów - mówi nam Krzysztof Pliszczyński.

Artysta nieraz gościł już w miejscach, które nie kojarzą się na pierwszy rzut oka z projektowaniem mody. Jedna z prezentacji kolekcji krakowskiego artysty odbyła się w Pałacu Potockich, a jedną z sesji zdjęciowych z ubraniami PLICHa zrealizowano na Wawelu. Jego atelier od 2022 roku znajduje się przy ulicy Pijarskiej 2 w Krakowie - pod tym samym adresem, co kościół pijarów.

Krypta u ojców Pijarów w Krakowiepijarska.pijarzy.pl
Krypta u ojców Pijarów w Krakowiepijarska.pijarzy.pl

"Pijarzy kontynuują linię otwartości krakowskiego kościoła"

Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury, w rozmowie tvn24.pl zwraca uwagę na otwartość ojców pijarów. - Dobrym przykładem tego podejścia jest aktywność galerii w krypcie i doskonała praca kuratorów tego miejsca, jak również grób pański, który co roku ma inny motyw przewodni. Tegoroczna inscenizacja była bardzo wyrazista. W kontekście sacrum pojawiły się przedmioty codziennego użytku, manekiny obleczone w białe szaty, sugestywne przedmioty odarte z ich indywidualności. Wydaje mi się, że ta otwartość na potencjał krytyczny takich miejsc i odpowiedzialność, jaką podejmują osoby duchowne to podstawa. Cenię galerię w krypcie pijarów za otwartość i umiejętność przyciągania do kościoła nowych grup odbiorców - ocenia Piaskowski.

Duchowni wyjaśniali, że tegoroczny motyw wskazuje na wartości, które powinny być obecne w naszej codzienności, ale które gubimy.

Pełnomocnik prezydenta podkreśla, że to pijarzy odpowiadają duchowo i merytorycznie za kryptę. - To oni są gospodarzami i oceniają, czy coś jest adekwatne czy nie. Zaufałbym tej intuicji. Niebezpieczne jest, kiedy osoby świeckie próbują przejmować odpowiedzialność za definiowanie, co jest dozwolone, a co nie w przestrzeni sakralnej. Tym więcej, że mówimy o zakonie o ogromnych zasługach w rozwoju krakowskiej sztuki, edukacji. Co więcej, galeria w krypcie ojców pijarów realizuje od lat projekty na pograniczu rozmaitych sztuk. Cieszę się, że w ten sposób kontynuują linię otwartości krakowskiego kościoła na obecność kultury i projektów społecznych w przestrzeniach sakralnych - mówi Robert Piaskowski.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Konserwator Zabytków (Facebook)

Pozostałe wiadomości

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka przekazał nowe informacje dotyczące załogi statku Jawor, który został zatrzymany w porcie w Brazylii na początku października. Poinformował, że tamtejszy sąd "wydał decyzję o zwrocie paszportów wszystkim członkom załogi i zezwolił tym samym na opuszczenie przez nich kraju".

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

Źródło:
TVN24

Sejm zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Łukasz Mejza sam zrzekł się immunitetu. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do budynków fundacji Lux Veritatis. Olgierd L. usłyszał w prokuraturze zarzuty. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 6 grudnia.

Ziobro i Mejza bez immunitetów, agenci CBA w fundacji Rydzyka, Olgierd L. z zarzutami

Ziobro i Mejza bez immunitetów, agenci CBA w fundacji Rydzyka, Olgierd L. z zarzutami

Źródło:
PAP, TVN24

Szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Polska otrzyma od Stanów Zjednoczonych kolejną pożyczkę, w wysokości czterech miliardów dolarów, na szybką transformację Sił Zbrojnych RP. Jak podał szef MON, pieniądze zostaną wykorzystane między innymi na zakup śmigłowców Apache.

"Dowód ogromnego zaufania". Miliardy z USA dla Polski

"Dowód ogromnego zaufania". Miliardy z USA dla Polski

Źródło:
PAP

Calin Georgescu, skrajnie prawicowy i prorosyjski kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii, powiedział w czwartek, że zakończy wszelkie wsparcie dla Ukrainy, jeśli obejmie najwyższy urząd w państwie. Georgescu, który wygrał pierwszą turę głosowania, określił Władimira Putina "patriotą i przywódcą".

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 wystąpiło w czwartek u północnych wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia. Wstrząsy były odczuwalne w San Francisco.

Silne trzęsienie ziemi. Obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami

Silne trzęsienie ziemi. Obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, USGS

Sejm zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Sam zainteresowany mówił wcześniej z mównicy sejmowej, że działania komisji uważa za bezprawne.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Ziobry

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Ziobry

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zatrzymany w Gdańsku przez ABW Olgierd L. usłyszał w czwartek w Prokuraturze Krajowej we Wrocławiu zarzuty popełnienia łącznie pięciu przestępstw. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

Olgierd L. usłyszał zarzuty dotyczące "czysto kryminalnego" wątku śledztwa

Olgierd L. usłyszał zarzuty dotyczące "czysto kryminalnego" wątku śledztwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą. "Dziękuję za miłe spotkanie i rozmowę o polskich sprawach" - napisał Nawrocki i opublikował zdjęcie.

"Miłe spotkanie" w pałacu. Duda przyjął Nawrockiego

"Miłe spotkanie" w pałacu. Duda przyjął Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

- To swobodne ustalanie jakichś faktów i wyciąganie z tego wniosku - tak w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek komentował publikację Wirtualnej Polski, dotyczącą zatrudnienia jego żony na Uniwersytecie Szczecińskim. W programie kolejno odnosił się do wydarzeń poprzedzających jej zatrudnienie. Według ministra tekst "sugeruje, że jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy między tymi rzeczami", a - jak przekonywał - "nie ma żadnego".

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

Źródło:
TVN24

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy podnoszącej kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- W piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie trafi wniosek w sprawie zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry na komisję śledczą do spraw Pegasusa - zapowiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 przewodnicząca tej komisji Magdalena Sroka z Trzeciej Drogi-PSL. Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej, także członek tego gremium, ocenił, że mentalnie Ziobro "ciągle jest na etapie rządzenia".

Co dalej w sprawie Ziobry? Szefowa komisji: jutro wniosek trafi do sądu

Co dalej w sprawie Ziobry? Szefowa komisji: jutro wniosek trafi do sądu

Źródło:
TVN24

W czwartkowym odcinku "Milionerów" pani Karolina Stankiewicz z Warszawy kontynuowała grę o główną nagrodę pieniężną. Pytanie za 125 tysięcy złotych odnosiło się do nazwy greckiej rośliny znanej także jako greckie siano i boża trawka.

Roślina znana jako greckie siano i boża trawka. Pytanie za 125 tysięcy

Roślina znana jako greckie siano i boża trawka. Pytanie za 125 tysięcy

Źródło:
TVN

W Nowym Jorku trwa obława na sprawcę, który w centrum Manhattanu zastrzelił prezesa największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej. To biały mężczyzna, ale był zamaskowany, do tego dobrze przygotował drogę ucieczki. Ślad za nim urwał się w Central Parku. Policja nie ustaliła jeszcze ani jego tożsamości, ani motywu.

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

IMGW wydał ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu. Obowiązują też alarmy przed oblodzeniem, opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śnieg, szklanka na drogach i silny wiatr. Tu należy zachować ostrożność

Śnieg, szklanka na drogach i silny wiatr. Tu należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Użyte do budowy drewno nie zostało zaimpregnowane, ocenę stanu technicznego konstrukcji wykonała osoba, która nie miała do tego uprawnień - takie między innymi uchybienia wykryte zostały w trakcie długotrwałego śledztwa w sprawie zarwania się tarasu widokowego na zabytkowych murach obronnych w Paczkowie (woj. opolskie). Zginęła 37-letnia kobieta. Po ponad sześciu latach od wypadku ruszył proces.

Zarwał się taras widokowy, zginęła 37-latka. Ruszył proces czterech osób

Zarwał się taras widokowy, zginęła 37-latka. Ruszył proces czterech osób

Źródło:
PAP

W archidiecezji gnieźnieńskiej powstał projekt wskazań dotyczących ochrony dzieci podczas wizyty duszpasterskiej, czyli tzw. kolędy. Zgodnie z nimi ministranci m.in. nie mogą przebywać sami bez opieki. Powinni mieć także stały kontakt telefoniczny z kolędującym księdzem i rodzicami. Projekt będzie obowiązywał wszystkie parafie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego powstanie to pokłosie tzw. ustawy Kamilka.

Są wytyczne dla parafii w sprawie wizyt duszpasterskich. Do czego obligują księży?

Są wytyczne dla parafii w sprawie wizyt duszpasterskich. Do czego obligują księży?

Źródło:
PAP

Święty Mikołaj puka do drzwi. W Domach Pomocy Społecznej gdzieniegdzie już się pojawił. Mieszkańcy DPS-ów już we wrześniu pisali do niego listy, więc miał dużo czasu, żeby przynieść kołdrę, dezodorant czy kurtkę. Na spełnienie marzeń czekają jeszcze autorzy 150 listów.

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele - zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na rynkach walut została zdominowana przez wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego, który przekazał między innymi, że dyskusja o obniżce stóp procentowych może zacząć się od października 2025 roku, podczas gdy rynek spodziewał się, że nastąpi to w marcu. Złoty umocnił się wobec euro i dolara.

Złoty reaguje na słowa Adama Glapińskiego

Złoty reaguje na słowa Adama Glapińskiego

Źródło:
PAP

W trakcie poszukiwań w sprawie zabójstwa kobiety w Siedlcach, odnaleziono spalone auto, a w nim zwłoki - poinformowała przed godziną 16 policja z Siedlec. Tożsamość osoby, która znajdowała się w pojeździe, ostatecznie potwierdzą badania. Prawdopodobnie był to poszukiwany mąż ofiary.

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Aktualizacja:

- Często w dyskusjach politycznych pada jedna data, 13 grudnia. Dla mnie to dzień, w którym pierwszy raz mogłam wziąć na ręce mojego syna, po trzech tygodniach od urodzenia - mówiła senatorka Anna Górska (Lewica) w czasie dyskusji o urlopach macierzyńskich dla rodziców wcześniaków. Wspominała, że te trzy tygodnie to był czas, kiedy złapanie infekcji "mogłoby go po prostu zabić". - I próbowało. Bo mój syn umierał w szpitalu trzy razy - mówiła drżącym głosem, powstrzymując się od płaczu.

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

Źródło:
tvn24.pl

Polska wysoko na liście i to powód do dumy. W leczeniu niepłodności w Europie jesteśmy w czołówce. Jak mówią lekarze, "z ciemnego średniowiecza wskoczyliśmy do nowoczesnego świata". Wszystko dzięki państwowej refundacji in vitro.

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zobowiązała członków rad nadzorczych miejskich spółek, posiadających dyplomy Collegium Humanum, do przystąpienia do państwowego egzaminu uprawniającego do pełnienia takich funkcji. W gronie tych osób znajduje się m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Źródło:
PAP

Koalicja Obywatelska uzyskałaby najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych, gdyby te odbyły się na początku grudnia - wskazuje najnowszy sondaż CBOS. Oddanie na nią głosu zadeklarowało 33 procent badanych. Za Prawem i Sprawiedliwością opowiedziałoby się równo 30 procent wyborców.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku grudnia. Nowy sondaż

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku grudnia. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Od powodzi niedługo miną już trzy miesiące, a wielu mieszkańców dalej albo nie może, albo po prostu nie chce wrócić do swoich domów. Boją się, że ponownie cały dobytek ich życia zostanie zniszczony. Popowodziowa rzeczywistość dalej jest bardzo trudna, a mieszkańcy nie kryją łez. Burmistrzyni Barda Śląskiego wychodzi do nich z propozycją budowy nowego, bezpiecznego osiedla.

Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję

Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polski konsulat generalny w Petersburgu zostanie zamknięty 10 stycznia przyszłego roku, a trzech naszych dyplomatów zostało uznanych za persona non grata i ma opuścić kraj - wynika z komunikatu MSZ Rosji. W odpowiedzi Radosław Sikorski przekazał, że Warszawa przyjmuje ten krok z "dostojną obojętnością".

Rosja zamyka polski konsulat generalny w Petersburgu, Sikorski komentuje 

Rosja zamyka polski konsulat generalny w Petersburgu, Sikorski komentuje 

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl, TVN24

Zakonnica znalazła się wśród 25 osób aresztowanych przez włoską policję. Zatrzymania mają związek ze śledztwem wymierzonym przeciwko działalności grupy powiązanej z mafią 'ndrangheta - informuje Reuters.

Nagrodzona zakonnica aresztowana. Za pośrednictwo w kontaktach gangu

Nagrodzona zakonnica aresztowana. Za pośrednictwo w kontaktach gangu

Źródło:
Reuters, "The Guardian"
Specjalny zespół bada decyzję prokuratury w sprawie milionów z archidiecezji lwowskiej

Specjalny zespół bada decyzję prokuratury w sprawie milionów z archidiecezji lwowskiej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wieku 87 lat zmarła księżniczka Brygida Bernadotte, siostra króla Szwecji Karola XVI Gustawa. "Moja siostra była barwną i otwartą osobą, za którą ja i moja rodzina będziemy bardzo tęsknić" - czytamy w oświadczeniu monarchy.

Nie żyje szwedzka księżniczka Brygida Bernadotte

Nie żyje szwedzka księżniczka Brygida Bernadotte

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, podobnie jak przedstawiciele niektórych innych delegacji, wyszedł z sali obrad Rady Ministerialnej OBWE, gdy przemawiał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Później Sikorski oznajmił, że "Rosja niszczy Ukrainę, ale niszczy też przyszłość swojego kraju". - Dopóki nie zakończy tej brutalnej wojny, jej członkostwo w OBWE powinno zostać zawieszone - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

Przemawia Ławrow, Sikorski wychodzi z sali

Przemawia Ławrow, Sikorski wychodzi z sali

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Książę Harry był jednym z gości organizowanego przez "The New York Times" szczytu DealBook Summit 2024. Podczas wydarzenia odniósł się m.in. do kwestii wpływu, jaki na jego życie mają media. Skomentował też pojawiające się doniesienia na temat rzekomego rozstania z żoną. - Ciężko za nimi nadążyć - powiedział, nawiązując do licznych plotek na temat jego małżeństwa.  

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Źródło:
Independent

Były wiceminister finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że pieniądze dla Polski wciąż "nie wpłynęły w tej wysokości", o jakiej mówił rząd. W sieci jest też rozpowszechniany przekaz, że "pieniądze z KPO jeszcze nie dotarły". W odpowiedzi na pytania Konkret24 ministerstwo funduszy wyjaśnia, ile pieniędzy wpłynęło i na jakie konta.

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

Źródło:
Konkret24

Dziennikarka "Faktów" TVN Magda Łucyan otrzymała odznaczenie "Dumni z Powstańców" przyznawane osobom oraz organizacjom, które w sposób szczególny dbają o zachowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Dziennikarka TVN wyróżniona za "wyjątkowy wkład w dokumentowanie historii Powstania Warszawskiego"

Dziennikarka TVN wyróżniona za "wyjątkowy wkład w dokumentowanie historii Powstania Warszawskiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Moim zdaniem nie. Demokracja to ustrój trudny do praktykowania i trudny do zakorzenienia. Tak sobie pomyślałem, czytając w "Wolnej Sobocie" wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, który stwierdził, że dumny jest z polskiej konstytucji.

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Źródło:
TVN24