Prokuratura bada legalność budowy kładki, miasto odmówiło wstrzymania prac

Źródło:
tvn24.pl
Budowa kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem w Krakowie. Październik 2024
Budowa kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem w Krakowie. Październik 2024
tvn24.pl
Budowa kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem w Krakowie. Październik 2024tvn24.pl

Krakowscy urzędnicy nie wstrzymali budowy kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem, czego domagała się prokuratura; śledczy skarżą decyzję do wojewody. Prokuratura sprawdza, czy inwestycja ruszyła zgodnie z prawem. Zarzuca urzędnikom, że pozwolenie na budowę wydano bez niezbędnej decyzji środowiskowej i że taka zabudowa jest sprzeczna z Konwencją UNESCO. Urząd odpiera zarzuty.

Budowa kładki łączącej przez Wisłę zabytkowy Kazimierz z Ludwinowem, tuż przy dawnym hotelu Forum w Krakowie, trwa od stycznia tego roku. Ma potrwać jeszcze niecałe dwa lata.

Czytaj też: Megainwestycja kolejowa pod znakiem zapytania. "Nikt nie chce tego uczciwie przyznać"

Ma łączyć brzegi, a dzieli mieszkańców - inwestycja budziła w ostatnim czasie duże kontrowersje m.in. ze względu na bliskość historycznego centrum miasta, w tym Zamku Królewskiego na Wawelu, na który widok - jak wskazują krytycy pomysłu - będzie częściowo zasłonięty przez kładkę pieszo-rowerową. Jej budowa miała zresztą ruszyć już dawno temu; koncepcja powstała jeszcze w 2006 roku, jednak miasto nie miało pieniędzy na jej realizację. Teraz też ma ich niewiele, ale budowę i tak rozpoczęto.

Budowa kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem w Krakowie. Październik 2024Bartłomiej Plewnia, tvn24.pl

W czerwcu część mieszkańców okolic bulwarów wiślanych i niektórzy miejscy radni zwracali uwagę, że budowa może skutkować wykreśleniem historycznego centrum miasta z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO - powoływali się przy tym na opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). - To trochę fake news - odpowiadał prezydent Aleksander Miszalski z KO (budowa kładki rozpoczęła się za jego poprzednika Jacka Majchrowskiego).

Ruch prokuratury w sprawie kładki niezgody

Pod koniec lipca sprzeciw w sprawie budowy kładki wysłała do krakowskiego magistratu prokuratura. Śledczy wnioskowali o natychmiastowe wstrzymanie inwestycji. Urzędnicy się na to nie zgodzili. Spór ma rozwiązać wojewoda małopolski.

Najważniejsze parametry budowanej kładki Kazimierz-Ludwinów w Krakowie"Fakty" TVN

O co chodzi? Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście-Zachód w Krakowie skierowała do krakowskiego magistratu sprzeciw wobec pozwolenia na budowę kładki, wydanego przez prezydenta miasta w 2022 roku. Na podstawie tej decyzji toczy się inwestycja. Śledczy zarzucili jej pięć uchybień, w tym "rażące naruszenie prawa", które polegało m.in. na braku wymaganej decyzji środowiskowej, naruszeniu Konwencji UNESCO, niedoszacowaniu liczby ściętych drzew i wpływu inwestycji na populację nietoperzy w centrum Krakowa.

Czytaj też: Nowe obiekty na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeden z nich niedaleko Polski

W kontekście Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, na którą wpisane jest historyczne centrum Krakowa, prokuratura napisała, że nowa kładka - budowana w tzw. strefie buforowej chronionego obszaru - "będzie negatywnie oddziaływać na autentyczność miejsca światowego dziedzictwa". Prokurator powołał się m.in. na opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, z której wynika, że budowa wiąże się "z zagrożeniem utratą wyjątkowej uniwersalności wartości miejsca". A to wprost może prowadzić do wykreślenia centrum Krakowa z listy UNESCO.

Z powyższych powodów prokuratura domagała się natychmiastowego wstrzymania budowy i "wznowienie postępowania (zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę kładki - red.) w tej sprawie".

Wizualizacja kładki łączącej Kazimierz i Ludwinów w Krakowiekrakow.pl, Biuro Projektów Lewicki Łatak Sp. z o.o. Sp.K.

Miasto odmawia wstrzymania budowy

Jak poinformował nas Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa, urzędnicy postanowili "o odmowie wstrzymania wykonania decyzji pozwolenia na budowę oraz decyzji (...) o odmowie uchylenia decyzji pozwolenia na budowę".

Dlaczego? "Nie stwierdzono podstaw do uchylenia decyzji pozwolenia na budowę" - poinformował Popiela, podkreślając, że urzędnicy rozpatrzyli wszystkie zarzuty wskazane przez prokuraturę.

"Podstawą wstrzymania wykonania decyzji jest istnienie prawdopodobieństwa uchylenia decyzji, a zatem gdy na podstawie akt sprawy organ jest wstępnie przekonany o uchyleniu decyzji (...). Nie zachodzi prawdopodobieństwo uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę w wyniku wznowienia postępowania, co uzasadnia odmowę wstrzymania wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę" - odpowiedział na nasze pytania przedstawiciel magistratu.

Budowa kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem w Krakowie. Październik 2024Bartłomiej Plewnia, tvn24.pl

W dokumentach, które otrzymaliśmy, czytamy, że według miejskich urzędników pozwolenie na budowę kładki nie wymagało decyzji środowiskowej, bo według prawa - ich zdaniem - budowa kładki nie jest przedsięwzięciem znacząco oddziałującym na środowisko. W sprawie wątpliwości wokół listy UNESCO magistrat podkreśla, że otrzymał na budowę pozytywną decyzję konserwatora zabytków, co znaczy, że nie dopatrzył się on zagrożenia dla zabytkowej tkanki miejskiej. Urzędnicy nie zgadzają się też z pozostałymi zarzutami prokuratury.

Zażalenie prokuratury

Prokuratura nie daje jednak za wygraną i wciąż domaga się wstrzymania robót, które trwają od około 10 miesięcy.

"Prokuratura zaskarżyła do Wojewody Małopolskiego postanowienie organu administracji (...) o odmowie wstrzymania wykonania skarżonej decyzji" - poinformował nas prokurator Mariusz Boroń z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Czytaj też: Masza Potocka nie chce odejść. Prezydent zamierza ją zwolnić

Na prośbę prokuratury wojewoda przyjrzy się także odmowie uchylenia pozwolenia na budowę przez miasto.

"Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście Zachód nie prowadziła sprawy karnej dotyczącej budowy kładki rowerowo-pieszej 'Kazimierz – Ludwinów', dlatego też nikomu nie przedstawiono zarzutów" - zaznaczył prokurator Boroń.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo potwierdziła, że do urzędu wpłynęło zażalenie prokuratury. Jak dotąd jednak służby wojewody nie rozstrzygnęły, kto w tym sporze ma rację.

Kładka Kazimierz-Ludwinów

Jak poinformował nas Kamil Popiela z magistratu, w ramach budowy kładki pieszo-rowerowej Kazimierz-Ludwinów wykonawca zrealizował już "niezbędne przebudowy sieci uzbrojenia terenu oraz wykonał pale wielkośrednicowe, które poddane zostały próbnym obciążeniom". Przyczółki przeprawy będą znajdować się na bulwarach Inflanckim i Wołyńskim.

"Aktualnie rozpoczęto budowę fundamentów podpór kładki. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2026 roku" - dodał Popiela.

Koszt inwestycji to około 114 mln zł.

Kraków na liście UNESCO

Historyczne centrum Krakowa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku jako jeden z 12 pierwszych obiektów na świecie. Jak czytamy na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO, "obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem. W 2010 r. została utworzona strefa buforowa dla obszaru wpisanego".

Na liście znajduje się łącznie 17 obiektów z Polski. W Małopolsce są to również m.in. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau czy manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na liście można znaleźć także m.in. historyczne centrum Warszawy, Stare Miasto w Zamościu i zamek krzyżacki w Malborku.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Plewnia, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Władze małych greckich wysp obawiają się konsekwencji kryzysu demograficznego, pogłębiającego się w całym kraju. - Na wyspie nie ma żadnych dziewcząt, a przynajmniej nie ma więcej niż dwóch kobiet poniżej 30. roku życia. Tak samo jest z chłopcami. Musimy szukać zachęt, które sprowadzą młodych chłopców i dziewczęta z powrotem na wyspę - mówi burmistrz wyspy Ajos Efstratios.

Problem z dziewczętami i chłopcami na greckich wyspach. "Musimy szukać zachęt"

Problem z dziewczętami i chłopcami na greckich wyspach. "Musimy szukać zachęt"

Źródło:
Euronews

MSZ Ukrainy odniosło do słów Jareda Leto, aktora i wokalisty zespołu Thirty Seconds to Mars, które wypowiedział w czasie koncertu w Serbii. "Nie może być żadnych ustępstw wobec Rosji, kiedy próbuje ona rozwiązać 'problem' istnienia Ukrainy" - napisano.

Ukraińskie MSZ reaguje na słowa Jareda Leto. "Obraza"

Ukraińskie MSZ reaguje na słowa Jareda Leto. "Obraza"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda

Głównym zadaniem Tarczy Wschód jest skuteczne odstraszenie potencjalnego przeciwnika, żeby wojny tu nie było. Traktujmy to jako inwestycję w pokój i w bezpieczeństwo - powiedział premier Donald Tusk na poligonie w Orzyszu (Warmińsko-Mazurskie). Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "budowa elementów fortyfikacyjnych Tarczy Wschód rozpocznie się już w 2024 roku".

"Tarcza Wschód rusza na serio". Premier i minister obrony na poligonie

"Tarcza Wschód rusza na serio". Premier i minister obrony na poligonie

Źródło:
PAP

Jeśli obecne trendy demograficzne się utrzymają, do 2035 roku liczba pracowników spadnie o 2,1 miliona - przekazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków odpływ szczególnie dotknie przemysł, edukację oraz rolnictwo, przyczyniając się do znacznego spowolnienia gospodarczego. Do 2060 roku liczba ludności Polski spadnie o 6,7 miliona osób wobec 2023 roku - ocenił GUS w swojej ostatniej analizie.

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Źródło:
PAP

Kamil L., youtuber posługujący się pseudonimem Budda, został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Wraz z nim funkcjonariusze zatrzymali dziewięć innych osób. Dzień wcześniej celebryta poinformował o zakończeniu swojej internetowej kariery.

Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP

Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP

Źródło:
Radio Kraków, tvn24.pl, PAP

Do mieszkańców Wieliczki nie dojeżdżają śmieciarki, bo miasto nie ma podpisanej umowy na wywóz odpadów. Powód? Radni nie zgodzili się na podwyżki opłat, a burmistrz nie podpisał nowej umowy na odbiór odpadów. Teraz władze miasta, z radnymi, próbują na szybko rozwiązać śmierdzący problem.

Mieszkańcy utoną w śmieciach? Miasto przestało odbierać odpady

Mieszkańcy utoną w śmieciach? Miasto przestało odbierać odpady

Źródło:
tvn24.pl

Ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej, odnosząc się do zapowiadanej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Jak relacjonuje z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, "żadnych potępiających, ostrych słów ze strony Komisji Europejskiej w tym momencie nie ma", ale KE przypomina o zobowiązaniach dotyczących dostępu do procedury azylowej.

"Żadnych ostrych słów nie ma", ale KE przypomina o zobowiązaniach

"Żadnych ostrych słów nie ma", ale KE przypomina o zobowiązaniach

Źródło:
PAP, TVN24

Były funkcjonariusz Stasi, czyli Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD, Manfred N. został skazany na 10 lat więzienia za zamordowanie Czesława Kukuczki w 1974 roku w Berlinie. Stwierdzono, że przestępstwo zostało zaplanowane przez Stasi, a Manfred N. "bezlitośnie go dokonał".

Były funkcjonariusz Stasi zabił Polaka, został skazany po 50 latach

Były funkcjonariusz Stasi zabił Polaka, został skazany po 50 latach

Źródło:
PAP

W poniedziałek przeprowadzono ogromne ćwiczenia wojskowe, w których Pekin symulował okrążenie Tajwanu, odcięcie go od świata i rozpoczęcie uderzenia na wyspę. W ćwiczeniach wziął udział co najmniej jeden z dwóch chińskich lotniskowców oraz bezprecedensowa ilość sprzętu wojskowego, m.in. 125 samolotów wojskowych. Pekin przekazał, że to "surowe ostrzeżenie" dla tajwańskich separatystów, z kolei Tajpej nazwał ćwiczenia prowokacją i postawił swoje siły wojskowe w stan gotowości.

Okrążenie, blokada i "korytarze uderzeniowe". Bezprecedensowe manewry Chin wokół Tajwanu

Okrążenie, blokada i "korytarze uderzeniowe". Bezprecedensowe manewry Chin wokół Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Prawem jazdy nacieszył się pół roku, teraz czeka go trzymiesięczna "przerwa". Policjanci z Leszna (woj. wielkopolskie) zatrzymali 18-latka, który przekroczył prędkość o 86 kilometrów na godzinę. Poza chwilową utratą uprawnień do kierowania pojazdami otrzymał też 15 punktów karnych i mandat.

Ma 18 lat i prawo jazdy od pół roku. Jechał dwa razy szybciej, niż pozwalają na to przepisy

Ma 18 lat i prawo jazdy od pół roku. Jechał dwa razy szybciej, niż pozwalają na to przepisy

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek, 14 października, do Miasteczka Wilanów dojechał pierwszy tramwaj pomiarowy, a tuż za nim hyundaie, które wkrótce będą wozić pasażerów. Urzędnicy podkreślają, że po uruchomieniu nowej linii tramwaje będą jeździć przez plac budowy. To oznacza, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania trasy czas przejazdu będzie dłuższy od docelowego. Ratusz poinformował, że prace drogowe zakończą się dopiero za rok.

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę mającą poprawić warunki zatrudnienia osób pracujących dla platform cyfrowych, w tym określić ich status pracowniczy.

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Na piątkowym (11 października) przejeździe pociągu Polregio na trasie Pszczółki-Sopot (woj. pomorskie) miało dojść do nietypowego zdarzenia. Pasażerowie mieli zauważyć w jednym z wagonów jadowitego pająka. Informacja o tym została przekazana dzień później za pośrednictwem infolinii. Zwierzę nie zostało odnalezione.

Niecodzienny pasażer pociągu Polregio

Niecodzienny pasażer pociągu Polregio

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rano w Rybniku został przeprowadzony odstrzał nutrii. Nie poskutkowały protesty mieszkańców i próby utworzenia azylu dla tych zwierząt. Na miejscu była policja – by zapobiegać "próbom zakłócenia porządku publicznego".

Odstrzał nutrii w Rybniku. "Wszystkie nasze działania jak krew w piach"

Odstrzał nutrii w Rybniku. "Wszystkie nasze działania jak krew w piach"

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w okolicy Grójca. Zderzyły się auto osobowe i ciężarowe. Są zabici, jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o znalezieniu w Narwi wraku należącego do Marynarki Wojennej II RP okrętu Hetman Żółkiewski. - Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione, aby nie wpadły w ręce Niemców - powiedział współodkrywca wraku Sławomir Kaliński.

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

Źródło:
PAP

Do 10 lat więzienia grozi prezesowi firmy, która w nierzetelny sposób realizowała umowę na obsługę autostrady A2 na terenie województwa łódzkiego. Jak informuje policja, przedsiębiorstwo miało za mało pługopiaskarek, nie utylizowało we właściwy sposób zabitych na trasie zwierząt i montowało zużyte elementy infrastruktury drogowej.

Mieli za mało pługosolarek, nie kosili trawy, a potrącone zwierzęta wyrzucali do lasu. Prezes firmy z zarzutami

Mieli za mało pługosolarek, nie kosili trawy, a potrącone zwierzęta wyrzucali do lasu. Prezes firmy z zarzutami

Źródło:
tvn24.pl

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson to laureaci Nagrody Nobla z ekonomii w 2024 roku - ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W uzasadnieniu wskazano, że naukowcy otrzymali nagrodę za "badania nad tym, jak powstają instytucje i jak wpływają na dobrobyt".

Nobel z ekonomii przyznany

Nobel z ekonomii przyznany

Źródło:
PAP

Pogoda na zimę 2024. Z wyliczeń NOAA, opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, wynika, że w Polsce zimą ma panować dodatnia anomalia temperatury, a więc będzie cieplej niż zwykle. Jak skomentował te przewidywania Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, może nas czekać kolejna zima bez zimy.

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Źródło:
IMGW, TVN24, NOAA, tvnmeteo.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że przekazano jej projekt budowy nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032 roku, budowa ma ruszyć w 2026 roku.

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Źródło:
PAP
Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Szkoła jest miejscem, gdzie jak w soczewce widać, jak jesteśmy nieufnym narodem. A zaufanie jest nam koniecznie potrzebne, żeby budować dobrą przyszłość naszego państwa - mówi Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka "Cała nadzieja w szkole".

Jak budować dobrą szkołę i społeczeństwo? Wywiad z Justyną Suchecką

Jak budować dobrą szkołę i społeczeństwo? Wywiad z Justyną Suchecką

Źródło:
tvn24.pl

Dwa weekendowe sondaże dla stacji ABC i CBS wskazują na niewielką przewagę procentową Kamali Harris nad Donaldem Trumpem, trzeci - dla NBC - prognozuje remis. Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych najnowszych sondaży i aktualną średnią ich wyników przed wyborami prezydenckimi. Te już 5 listopada.

Weekendowe sondaże w USA: remis ze wskazaniem

Weekendowe sondaże w USA: remis ze wskazaniem

Aktualizacja:
Źródło:
538, tvn24.pl, BBC

Według najnowszej prognozy Narodowego Banku Polskiego wskaźnik nasycenia mieszkań w Polsce dogoni obecny poziom w Unii Europejskiej w 2040 roku. Zdaniem analityków banku centralnego osiągnie on wtedy poziom 522 lokali na tysiąc osób i będzie nieznacznie wyższy od średniej notowanej w krajach Wspólnoty w 2023 roku.

Dużo brakuje do unijnej średniej. Raport NBP

Dużo brakuje do unijnej średniej. Raport NBP

Źródło:
PAP

Pogoda na 5 dni. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy czekają na słoneczną i pogodną aurę. W kolejnych dniach antycyklon Werner zapewni nam dużo słońca i dość wysokie temperatury jak na ten okres października. Szykuje się prawdziwa złota polska jesień.

Czeka nas kolejna duża zmiana pogody

Czeka nas kolejna duża zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl