Rzeźba upamiętniająca okres pandemii choroby COVID-19 została w piątek odsłonięta na budynku krakowskiego magistratu. "Anioła światła" - bo tak nazywa się dzieło - podarował miastu włoski artysta Enrico Muscetra.
W piątek na budynku urzędu miasta Krakowa przy ulicy Poselskiej odsłonięty został "Anioł światła" - rzeźba włoskiego artysty Enrico Muscetry, nawiązująca do czasu pandemii. Dzieło ma blisko metr wysokości, a rozpiętość anielskich skrzydeł wynosi około 170 centymetrów.
Świadek przezwyciężania prób
Jak wyjaśnił Muscetra, rzeźba powstała już w 2019 roku. Zamieszczenie jej w przestrzeni publicznej ma wpisywać się w kontekst pandemii, ale także wszelkich innych klęsk, stanowiąc symbol niesienia nadziei i będący "świadkiem" przezwyciężania prób takich jak pandemia.
- Nie istnieją anioły. Anioł jest figurą idealną, ludzkim odruchem odkupienia, projekcją boskości, której nie ma, ale którą dostrzegamy za każdym razem, kiedy nasze spojrzenie kieruje się w stronę nieskończoności. W ten sposób zapominamy, na krótką chwilę, o naszej marnej ziemskiej kondycji - powiedział włoski artysta. Podkreślił, że osobiście zadedykował tę rzeźbę Tomaszowi Mercie, byłemu wiceministrowi kultury, z którym się przyjaźnił, a który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ocenił, że z "Anioła światła" można wyczytać szereg emocji, w tym ból i smutek, ale też nadzieję i otuchę. - Podobne emocje towarzyszyły krakowianom przez okres pandemii i czas zmagań ze związanymi z nią trudnościami. Takie niełatwe, czasem wręcz traumatyczne momenty czy katastrofy mają swoich "świadków" w historii miasta (…). Takim "świadkiem" czasu próby dla naszego miasta będzie także "Anioł światła" - ocenił samorządowiec.
Nocami rzeźba będzie podświetlana. Enrico Muscetra nieodpłatnie przeniósł na Gminę Miejską Kraków prawa autorskie i majątkowe do koncepcji "Anioła światła". Z budżetu miasta zostały pokryte koszty odlewu rzeźby w brązie, a z budżetu Zarządu Zieleni Miejskiej wykonano aranżację i rewitalizację skweru.
Pożegnanie z Krakowem
Enrico Muscetra jest związany z Krakowem od około 20 lat. Odsłonięciem "Anioła Śmierci" artysta żegna się z miastem i wkrótce wróci na stałe do Włoch. Wystawa prac rzeźbiarza będzie do 16 września czynna w Instytucie Włoskim w Krakowie. Można na niej znaleźć kilkadziesiąt rzeźb i szkiców.
Enrico Muscetra zasłynął w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy na przedmieściach Mediolanu pojawiły się murale jego autorstwa, znacznie odbiegające od panującego wówczas nurtu zaangażowanego społecznie. Zrealizował rzeźby takie jak "Pomnik Jeżowca" w Gallipoli, "Człowiek z wielkim sercem" w Martano i "Zwiastowanie" w Aradeo.
Prace Muscetry można znaleźć między innymi w Wieliczce, gdzie stoi wykonany przez niego pomnik świętej Kingi, a także w Lanckoronie, w której umieszczona została rzeźba anioła.
Źródło: PAP, krakow.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jan Graczyński, krakow.pl