Bazylika Mariacka w Krakowie walczy o kolejne wyróżnienie w ramach Europejskiej Nagrody Dziedzictwa (Europa Nostra) za konserwację ołtarza Wita Stwosza. Projekt został w czerwcu wybrany jako jeden z 30 najlepszych w Europie, wciąż jednak może otrzymać Grand Prix i Nagrodę Publiczności. W ramach tej ostatniej trwa internetowe głosowanie, które zakończy się 28 sierpnia. Ksiądz infułat Dariusz Raś, proboszcz bazyliki, w rozmowie z TVN24 podkreśla, że wyróżnienie w konkursie Europa Nostra jest bardzo prestiżowe. - Pierwsze miejsce w Eurowizji byłoby porównywalne - ocenia.
Po tym, jak w czerwcu konserwacja ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie została wyróżniona Europejską Nagrodą Dziedzictwa, świątynia liczy na kolejne wyróżnienia. W ramach konkursu we wrześniu przyznane zostaną nagrody Grand Prix oraz Nagroda Publiczności. W tej drugiej kategorii na każdy z 30 projektów, które zostały wyłonione przez federację Europa Nostra i Komisję Europejską, można oddawać głosy w internetowym głosowaniu.
- Nie chcielibyśmy być ostatni, dlatego prosimy o oddanie swojego głosu - apeluje w rozmowie z TVN24 ksiądz infułat Dariusz Raś, proboszcz bazyliki. Konserwacja ołtarza Wita Stwosza to jedyny spośród 30 zwycięskich projektów tegorocznej edycji Europejskiej Nagrody Dziedzictwa, który pochodzi z Polski.
"Eurowizja w świecie konserwacji"
Jak podkreśla ksiądz Raś, organizatorzy nagrody z federacji Europa Nostra uznali konserwację ołtarza Wita Stwosza, przeprowadzoną w latach 2015-2021, za "niezwykle istotną dla dziedzictwa kulturowego Europy i Świata". "Będąc jednym z największych ołtarzy gotyckich na świecie, jest to osiągnięcie o imponującej skali" - uzasadniali swoją decyzję jurorzy.
- Ta konserwacja ma nam wystarczyć na następne dziesięciolecia, a może nawet stulecia, więc cieszymy się z tego docenienia. Jest to jedna z pierwszych w Polsce tego typu nagród, Eurowizja w świecie konserwacji. Pierwsze miejsce w tym konkursie byłoby porównywalne - ocenia duchowny.
30 laureatów Europejskiej Nagrody Dziedzictwa zostanie uhonorowanych w trakcie ceremonii 28 września w Wenecji podczas Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego. Wtedy też poznamy laureatów nagrody Grand Prix i Nagrody Publiczności. W plebiscycie na najlepsze projekty może wziąć udział każdy - głosowanie online trwa do 28 sierpnia (poniedziałek). Aby oddać głos, trzeba wybrać dokładnie trzy projekty.
Wyróżnienie wiąże się z gratyfikacją finansową w wysokości 10 tysięcy euro za Nagrodę Publiczności i tyle samo za Grand Prix, którego zwycięzców wyłonią eksperci z federacji Europa Nostra. Ks. Dariusz Raś zapowiada, że jeśli bazylika otrzyma pieniądze, zostaną one wydane na modernizację oświetlenia.
Jak czytamy na stronie bazyliki, konserwacja ołtarza Wita Stwosza była konieczna ze względu na zgłoszone w 2012 roku obawy co do stanu zachowania zabytku.
"Konserwacja przeprowadzona przez ekspertów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie objęła pełne spektrum możliwości naukowych. Drewno struktury ołtarza zostało skonsolidowane, wszelkie ubytki zostały uzupełnione (...). Usunięto późniejsze przemalowania polichromii, skorygowano układ poszczególnych elementów takich jak: anioły, gloria i mikroarchitektura na korpusie oraz predelli. W rezultacie prac odsłonięto pierwotną, gotycką karnację postaci i obramowań, co aktualnie przybliża odbiorców do oryginalnych zamysłów pracowni mistrza" - głosi komunikat na stronie bazyliki.
Oprócz ołtarza Wita Stwosza w ramach Europejskiej Nagrody Dziedzictwa wyróżniono między innymi zrekonstruowane Muzeum Architektury Drewnianej w Wilnie (Litwa), odnowienie popadającego w ruinę mostu nad rzeką Deba w Hiszpanii, a także projekt ratowania ukraińskiego dziedzictwa w obliczu rosyjskiej inwazji.
Konserwacja wieży bazyliki Mariackiej
Ołtarz Wita Stwosza to jednak niejedyny element zabytkowej świątyni, który wymagał konserwacji. W lipcu z jednej z wież bazyliki ściągnięto ważącą 350 kilogramów koronę królewską, która trafiła następnie pod opiekę specjalistów. Dzięki nowej, grubszej warstwie złota ozdoba ma być bardziej odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
Jak poinformował nas proboszcz parafii mariackiej, konserwacja korony dobiega już końca. - W tej chwili trwa przegląd iglicy. Mam nadzieję, że we wrześniu, przed zmianą pogody, konserwatorzy będą opuszczać iglicę (...). Myślę, że korona rozbłyśnie już na początku września, a może nawet, jeśli będą dobre warunki pogodowe, w następnych dniach zobaczymy prace przy jej montażu - powiedział ksiądz infułat Dariusz Raś.
Duchowny zaznacza, że konserwacja wyższej z wież bazyliki będzie kontynuowana w tym albo w następnym roku. Następnie specjaliści zajmą się fasadą drugiej wieży. Przeglądy i ewentualne naprawy najwyższych części świątyni wykonywane są co 25 lat.
Źródło: TVN24, mariacki.com
Źródło zdjęcia głównego: TVN24