Kosmiczny sukces studentów

Studenci przeprowadzili testy rakiety na poligonie
Studenci przeprowadzili testy rakiety na poligonie
Źródło: tvn24

Ma 2,5 metra, waży 4,5 kilograma i może wznieść się na wysokość kilkudziesięciu kilometrów. Rakieta zbudowana przez studentów AGH, bo o niej mowa, ma w przyszłości umożliwić przeprowadzanie eksperymentów w przestrzeni kosmicznej. Studenci przetestowali ją na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Budowa rakiety zajęła prawie rok. Podstawowe materiały, które zostały wykorzystane to włókno szklane i kevlar, dzięki czemu jest bardzo lekka. To między innymi to pozwala jej wznosić się tak wysoko.

- Naszym celem jest sięganie oraz wyższych pułapów, a w konsekwencji przestrzeni kosmicznej. W tym roku planujemy osiągnąć pułap 10 kilometrów, a nasi następcy, za parę lat, być może przekroczą umowną linię kosmosu, czyli 100 km – tłumaczy Karol Horosin z AGH Space Systems. Zespół skupia 40 naukowców i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej z wielu dziedzin.

- To są działania czysto badawcze. Mamy na celu testowanie różnych technologii oraz wykonywanie eksperymentów w sferze ładunku, który przewidujemy w każdej naszej rakiecie – wyjaśnia Horosin.

Kilkadziesiąt kilometrów

Rakieta po raz pierwszy wzniosła się w powietrze na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie studenci w sobotę i niedziele przeprowadzali testy. - Po osiągnięciu pułapu tysiąca metrów bezpiecznie opadła na ziemię dzięki spadochronowi, który sami uszyliśmy - mówi Bartosz Postulka, lider AGH Space Systems. Urządzenie jest napędzane przy pomocy paliwa hybrydowego.

Jak zapowiadają konstruktorzy, podczas kolejnych startów rakieta będzie mogła wznieść się na wysokość kilkudziesięciu kilometrów.

Sondę zbudowali studenci z AGH Space Systems
Sondę zbudowali studenci z AGH Space Systems
Źródło: Karol Horosin | facebook.com/aghspace

Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: