Ma 2,5 metra, waży 4,5 kilograma i może wznieść się na wysokość kilkudziesięciu kilometrów. Rakieta zbudowana przez studentów AGH, bo o niej mowa, ma w przyszłości umożliwić przeprowadzanie eksperymentów w przestrzeni kosmicznej. Studenci przetestowali ją na poligonie w Drawsku Pomorskim.
Budowa rakiety zajęła prawie rok. Podstawowe materiały, które zostały wykorzystane to włókno szklane i kevlar, dzięki czemu jest bardzo lekka. To między innymi to pozwala jej wznosić się tak wysoko.
- Naszym celem jest sięganie oraz wyższych pułapów, a w konsekwencji przestrzeni kosmicznej. W tym roku planujemy osiągnąć pułap 10 kilometrów, a nasi następcy, za parę lat, być może przekroczą umowną linię kosmosu, czyli 100 km – tłumaczy Karol Horosin z AGH Space Systems. Zespół skupia 40 naukowców i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej z wielu dziedzin.
- To są działania czysto badawcze. Mamy na celu testowanie różnych technologii oraz wykonywanie eksperymentów w sferze ładunku, który przewidujemy w każdej naszej rakiecie – wyjaśnia Horosin.
Kilkadziesiąt kilometrów
Rakieta po raz pierwszy wzniosła się w powietrze na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie studenci w sobotę i niedziele przeprowadzali testy. - Po osiągnięciu pułapu tysiąca metrów bezpiecznie opadła na ziemię dzięki spadochronowi, który sami uszyliśmy - mówi Bartosz Postulka, lider AGH Space Systems. Urządzenie jest napędzane przy pomocy paliwa hybrydowego.
Jak zapowiadają konstruktorzy, podczas kolejnych startów rakieta będzie mogła wznieść się na wysokość kilkudziesięciu kilometrów.
Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/aghspace | AGH Space Systems